Zrównoważone źródła energii

O fotowoltaice słyszał już zapewne każdy. Fotowoltaika jest technologią pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego za pomocą paneli słonecznych. Panele fotowoltaiczne składają się z półprzewodnikowych materiałów, takich jak krzem lub inne cienkie warstwy, które pochłaniają fotony ze słońca i generują przepływ elektronów, tworząc prąd stały.

Pompy ciepła są urządzeniami wykorzystującymi różnicę temperatur między źródłem ciepła a miejscem, w którym chcemy uzyskać ciepło lub chłód. Dzięki specjalnym cyklom termodynamicznym, pompy ciepła przenoszą ciepło z niskiego poziomu temperatury do wyższego, co pozwala na ogrzewanie pomieszczeń lub dostarczanie ciepłej wody użytkowej.

Magazyny energii to jeszcze mniej znane rozwiązanie, będące kluczowym elementem przyszłościowego systemu energetycznego. Służą do przechowywania nadmiaru energii wyprodukowanej przez odnawialne źródła, takie jak fotowoltaika, aby można było ją wykorzystać w późniejszym czasie.

W kontekście tego artykułu, najbardziej interesuje nas to, jak wykorzystać te technologie, by obniżyć rachunki za prąd w firmie. O tym rozmawiamy z przedstawicielami firmy Sollab, prowadzącej działalność związaną z odnawialnymi źródłami energii. Firma od ponad 12 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania m.in. z zakresu fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii.

fot. Sollab 

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie – energia przyszłości

Regularne podwyżki cen prądu nastręczają przedsiębiorcom niemałego bólu głowy, jako że to właśnie zużycie energii elektrycznej jest jednym z największych kosztów prowadzenia działalności. Warto zastanowić się nad inwestycją w technologie odnawialne, takie jak np. panele fotowoltaiczne. Dzięki fotowoltaice możliwe jest uzyskanie całkowitej lub przynajmniej częściowej niezależności od zewnętrznej sieci energetycznej, a więc również podwyżek cen prądu oraz nowych opłat. Wykorzystanie energii odnawialnej może zmniejszyć zależność od energii konwencjonalnej i obniżyć rachunki za prąd. Jak przekonuje Sollab, instalacja fotowoltaiczna pozwala na ograniczenie do minimum kosztów związanych z energią elektryczną w przedsiębiorstwie. Firma działająca w ciągu dnia ma szansę na spożytkowanie większości bieżącej energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne, maksymalizując zyski. Oszczędności mogą być znaczące, szczególnie dla przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię. Warto dodać, że panele słoneczne mają długą żywotność i wymagają minimalnej konserwacji.

fot. Sollab 

Jak jeszcze można zmniejszyć rachunki za prąd w firmie? Jeśli Twoja firma posiada panele fotowoltaiczne, warto zainwestować również w magazyn energii, który pozwoli na przechowywanie nadmiaru energii i wykorzystywanie jej w czasach szczytowego zapotrzebowania lub w godzinach bez słonecznego promieniowania. Magazyn energii daje również możliwość zasilania awaryjnego – w przypadku przerw w dostawach prądu, energia pobierana jest z akumulatora. Sollab oferuje w tym zakresie instalacje hybrydowe, łączące w sobie falowniki ON-GRID (system przyłączony do sieci energetycznej) i OFF-GRID (system niepołączony z zakładem energetycznym). Mogą one współpracować z magazynami energii zarówno w warunkach zasilania z sieci, jak i w przypadku jego zaniku.

fot. Sollab 

Pompy ciepła – ogrzewanie i chłodzenie w jednym

Dobrym pomysłem na zmniejszenie rachunków za prąd w firmie jest także inwestycja w pompy ciepła, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem budynku. Połączenie pomp z instalacją fotowoltaiczną generuje dodatkowe oszczędności – darmowa energia z fotowoltaiki umożliwia ogrzanie pomieszczenia zupełnie za darmo. Pompy ciepła są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy ogrzewania oparte na spalaniu paliw kopalnych, takich jak gaz lub olej. Wykorzystują one odnawialne źródła ciepła, takie jak powietrze, grunt lub woda, aby przenieść ciepło do budynku. W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda, stosunek dostarczonej energii do pobranej energii (COP – Coefficient of Performance) może przekraczać 4, co oznacza, że jednostka dostarcza 4 jednostki ciepła za każdą jednostkę energii elektrycznej, którą zużywa. Niektóre pompy ciepła są wyposażone w tryb grzania i chłodzenia. W okresie letnim mogą one działać jako klimatyzatory, co eliminuje potrzebę dodatkowych systemów chłodzących i pozwala na oszczędności w ciepłych miesiącach. Pompy ciepła mają długi okres eksploatacji. Przy odpowiedniej konserwacji i regularnym serwisowaniu mogą działać przez wiele lat bez większych problemów. Sollab oferuje pompy ciepła powietrze-woda oraz gruntowe.

fot. Sollab 

Więcej informacji na stronie: www.sollab.pl

80-180 Gdańsk, ul. Aliny Pienkowskiej 31, woj. pomorskie
tel. +48 608 435 001,