Pompa z falownikiem – zasada działania

Pompa z falownikiem to coraz częstszy wybór użytkowników indywidualnych do zasilania w wodę instalacji przydomowych, szczególnie, gdy w budynku nie ma przestrzeni na duży zbiornik hydroforowy, a zachowanie stałego ciśnienia wody w instalacji jest kluczowe. Działanie pompy z falownikiem umożliwia minimalizację zbiornika do wielkości 8-18 litrów. Falownik ma za zadanie utrzymanie określonego przez użytkownika stałego ciśnienia w instalacji, niezależnie od poboru wody, poprzez regulację prędkości obrotowej silnika pompy. Pompy bez falowników pracują w jednym stałym zakresie obrotów, bez względu na zmiany warunków wewnątrz instalacji.

fot. PHU DAMBAT

Przy częstym a krótkotrwałym użytkowaniu wody z wielu różnych punktów poboru (mycie, sprzątanie, nawadnianie, zraszanie, podlewanie, gotowanie, ogrzewanie) każdorazowe załączanie pompy i jej praca na pełnej mocy doprowadziłyby do jej szybszego zużycia i strat energii. Falownik reguluje i dostarcza odpowiednią częstotliwość prądu do pompy, by ta pracowała optymalnie do aktualnego zapotrzebowania sieci, zgodnie z zadaną przez użytkownika wartością ciśnienia. Gdy ciśnienie spada poniżej tej wartości, falownik odpowiada za zwiększenie obrotów pompy. Gdy ciśnienie w instalacji rośnie, obroty zostają zmniejszone, by wyrównać zadany poziom. Zasada działania pompy z falownikiem umożliwia zmienną pracę urządzenia przy zachowaniu stałego ciśnienia w instalacji w cel uzyskania optymalnego przepływu wody.

Obsługa falownika

Działanie pomp z falownikami Dambat pozwala na niemal bezobsługowe ich użytkowanie. Programowanie ustawień i sterowanie urządzeniem jest szybkie, proste, nie wymaga informatycznej wiedzy eksperckiej. Obsługa funkcji jest intuicyjna i ograniczona do korzystania z kilku przycisków. Na wyświetlaczu inwerterów Dambat ustawiamy przyciskiem wartość ciśnienia, które chcemy uzyskać. Poniżej tego elementu na wyświetlaczu, system pokazuje dane o aktualnym ciśnieniu w instalacji, które dzięki pracy urządzenia będzie dążyło do osiągnięcia poziomu ciśnienia zadanego.

fot. PHU DAMBAT

Kolejnym parametrem widocznym dla użytkownika jest częstotliwość prądu z sieci, która zasila pompę. Powszechna częstotliwość znamionowa prądu w Polsce to 50Hz. Przy takiej wartości włączają się standardowe pompy bez falowników. Praca na pełnych obrotach, bez regulacji, niezależnie od poziomu zapotrzebowania na wodę skutkuje często stratami wody, energii, żywotności pompy. Celem sterowników jest minimalizacja tych start przez dostosowywanie działania pompy w zależności od aktualnego poboru wody przez zachowanie stałego ciśnienia instalacji przy zmniejszonym poborze prądu.

Zalety działania pompy z falownikiem

Jedną z podstawowych zalet zastosowania falownika jest oszczędność energii elektrycznej zużywanej na dostarczenie wody do punktów poboru od 30% do nawet 60%. Dzięki funkcji łagodnego rozruchu pompy urządzenie pozwala uniknąć gwałtownych skoków ciśnienia przy szybkim wstrzymaniu lub aktywowaniu przepływu wody w instalacji (tzw. efekt uderzenia hydraulicznego) i zapewnia płynną pracę pompy, oszczędzając jej silnik. Zasada działania pompy z falownikiem wydłuża żywotność urządzenia pompującego przez mniejsze zużycie kluczowych elementów konstrukcyjnych. Dzięki regulacji prędkości obrotowej pompy zmniejsza się średni moment obrotowy i wał pompy ściera się wolniej. Falowniki zabezpieczają także pompy przed zwarciem, zbyt niskim lub wysokim napięciem, zanikiem fazy oraz suchobiegiem. Za stan suchobiegu uznaje się spadek ciśnienia do <0,5 bara. Falownik wyłącza system, a po zatrzymaniu pompy, testowo uruchamia ją ponownie w określonym interwale czasowym (np. 8s., 1 min., 10 min., 1h). Po kilku próbach falownik wyłącza pompę na stałe i konieczne jest ręczne uruchomienie systemu. Atutem falowników jest też fakt, że są to kompaktowe urządzenia elektroniczne, charakteryzujące się cichą pracą, niezawodnością oraz uniwersalnością zastosowań. Dzięki małym wymiary mogą być montowane bezpośrednio na pompach, na rurociągach, na ścianach.

fot. PHU DAMBAT

Falowniki Dambat – przegląd modeli

Modele falowników Dambat mogą kontrolować pracę 1 pompy lub systemu wielopompowego do 6 pomp. Są wykorzystywane do pomp zasilanych zarówno prądem jednofazowym, jak i trójfazowym. Zgodnie z zasadą działania pompy z falownikiem sterownik dobieramy do mocy pompy, którą ma regulować tak, by amperaż pompy nie przekraczał wartości rekomendowanych w instrukcji danego falownika. W zestawie z falownikiem otrzymujemy: kabel do źródła zasilania, kabel zasilający od pompy, kable do podłączeń szeregowych i kabel sterowniczy z czujnikiem ciśnienia (z gwintem 1/4 cala).
W ofercie firmy znajdziemy kompaktowe samozasysające pompy automatyczne ze zintegrowanymi falownikami – modele AUTOIBO i HOME 1, które dzięki bardzo cichej pracy i niedużym rozmiarom można instalować w domu.

fot. PHU DAMBAT

Producent dostarcza także cztery podstawowe modele inwerterów do pomp głębinowych, powierzchniowych, zatapialnych i innych:

Model IVR-02 dedykowany do pomp jednofazowych o mocy od 0,75 KW do 1,5 KW, z możliwością sterowania pracą dwóch pomp zaopatrujących system. Falownik wspierający pompy do obsługi domów, gospodarstw, szklarni, pobierania wody ze studni, nawadniania, zbierania deszczówki.

IVR-10S/T dedykowany do pomp jednofazowych (IVR-10S) lub trójfazowych (IVR-10T) o mocy od 1,1 KW do 2,2 KW. Falownik umożliwia łączenie urządzeń w grupy pompowe. System przeznaczony do obsługi instalacji domowych, rolniczych oraz przemysłowych.

IVR-09T – dedykowany do pomp trójfazowych o mocy od 0,75 KW do 7,5 KW, z możliwością łączenia w grupach pompowych do 6 pomp. System przeznaczony do obsługi instalacji domowych, rolniczych oraz przemysłowych.

Model IVR-400T dedykowany do pomp trójfazowych o mocy od 11 KW do 37 KW. Sterowniki z serii IVR-400T mogą być stosowane w grupach pompowych do 6 pomp – maksymalnie 2 urządzeń nadrzędnych oraz 4 urządzeń pomocniczych. System przeznaczony do obsługi instalacji domowych, rolniczych oraz przemysłowych.

fot. PHU DAMBAT

Dambat to polski producent pomp do wody i osprzętu sprzedawanych pod marką IBO. Od ponad 20 lat dostarcza produkty najwyżej jakości do zastosowań indywidualnych, komercyjnych, rolniczych i przemysłowych.

Szczegółowa oferta firmy dostępna jet na stronie producenta www.dambat.pl.

05-825 Adamów , Adamów 50, woj. mazowieckie
tel. +48 22 721 11 92,