Jak dobrać pompę obiegową do c.o.?

Pompa obiegowa to urządzenie służące do wzbudzenia obiegu cieczy w instalacjach grzewczych, czy w klimatyzacji. Kluczowy jest odpowiedni wybór właściwej pompy – od niej bowiem zależy sprawność i bezawaryjność działania instalacji. Jak dobrać pompę obiegową do c.o? Tutaj najbardziej liczy się jakość pompy, czas gwarancji oraz odpowiednio dobrane parametry pracy urządzenia.

Zacznijmy od podstaw – czyli wymiary i parametry pompy

Wykorzystanie pompy obiegowej to niedrogie rozwiązanie, które wpływa na polepszenie sprawności systemu grzewczego. Urządzenia są łatwe w obsłudze i zapewniają niskie zużycie energii elektrycznej, a dzięki kompaktowej budowie instalacja urządzenia jest prosta i szybka. Pompy instalowane w domach jednorodzinnych są zwykle niewielkie i występują w dwóch długościach montażowych – 130 i 180 mm, z tym, że ta druga długość jest znacznie bardziej popularna. Różnica 50 mm to pozornie niewiele, ale w przypadku chociażby wymiany starej pompy na nową jest sprawą rzeczywiście kluczową. Przed wymianą należy więc bezwzględnie dokonać dokładnego pomiaru starej pompy. Inaczej czekają nas niepotrzebne wydatki związane z przeróbką instalacji. Na długość pompy warto zwrócić uwagę także w kontekście miejsca, którym dysponujemy w skrzynce z rozdzielaczem.

fot. PHU DAMBAT

Kolejne dwa bardzo istotne wskaźniki doboru pompy obiegowej do centralnego ogrzewania to wydajność pompy i tzw. wysokość podnoszenia. Oba parametry w opisach pomp podaje się zawsze łącznie (np. w pompie BETA 2 25-60 pierwsza wartość oznacza średnicę króćców pompy (w tym przypadku 25 mm), zaś druga odnosi się do maksymalnej wysokości podnoszenia równej 6 metrom). Co ważne – wysokość podnoszenia wcale nie odnosi się stricte do wysokości geometrycznej – takie przekonanie to dość często popełniany błąd. Ten parametr oznacza sumę oporów, jaką pokonać musi ciecz w instalacji. Opory, o których mowa wynikają z samych rurociągów, grzejników oraz zaworów regulacyjnych. W dawnych instalacjach grawitacyjnych wymagane wartości były niższe, w nowych, z zaworami termostatycznymi wynoszą więcej. Należy wystrzegać się pokusy instalowania pompy o zbyt dużej wysokości podnoszenia – przy przeszacowaniu tego parametru dla naszych domowych celów pojawić się może szereg problemów i zakłóceń w rodzaju szumu i pisku na zaworach, wynikających z nadmiernego wzrostu ciśnienia. Dla większości domów jednorodzinnych zakup i instalacja pompy w konfiguracji 25-40 jest absolutnie wystarczająca. W razie wątpliwości, w doborze pompy obiegowej do c.o. pomocą służyć powinni fachowcy – odpowiednie wsparcie merytoryczne gwarantuje odpowiedni dobór urządzenia do konkretnych zastosowań, potrzeb i warunków.

fot. PHU DAMBAT

Dwa razy E, czyli elektronika i energooszczędność

Idealne dobranie i ustawienie pompy obiegowej bywa trudne w zwykłym, ręcznym trybie. Wpływają na to nie tylko dokonywane zmiany i przeróbki instalacji, ale też przede wszystkim rozwój techniki grzewczej, z zaworami termostatycznymi/ przymykającymi dopływ wody do grzejników na czele. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są nowoczesne pompy ze sterowaniem elektronicznym. Elektroniczne, energooszczędne pompy obiegowe spełniają wymogi właściwe dla pomp klasy energetycznej A. Takim rozwiązaniem są na przykład oferowane przez firmę Dambat urządzenia IBO BETA 2 z nowej serii BLACK, w której znajdziemy tylko wysokiej jakości rozwiązania marki IBO. Urządzenia BETA 2 wyposażone są w elektroniczny procesor produkcji amerykańskiej automatycznie sterujący pracą pomp. W połączeniu z przemiennikiem częstotliwości pozwalają one na znaczną oszczędność używanej energii elektrycznej. Zastosowany procesor daje możliwość wyboru jednego z 11 trybów pracy w zależności od potrzeb instalacji. Pobór prądu wynosi od 1/10 do 1/3 w stosunku do tradycyjnych pomp. Współczynnik efektywności energetycznej pomp BETA wynosi EEI<=0,23. Urządzenia z tej serii wyposażone zostały także w elektroniczny wyświetlacz prezentujący bieżące zużycie energii.

fot. PHU DAMBAT

Jeśli chcemy kierować się kryterium energooszczędności w doborze pompy obiegowej do c.o., to w ofercie IBO dostępne są jeszcze elektroniczne pompy z serii NOVA oraz MAGI 2 (8 trybów pracy i współczynnik efektywności energetycznej EEI <=0,23). Oba typy pompy wyposażone są w silnik z magnesami trwałymi i regulator różnicy ciśnień, który automatycznie dostosowuje wydajność pompy do rzeczywistych potrzeb systemu. W przypadku urządzeń z możliwością wyboru trybu pracy zwykle najlepiej jest wybrać opcję AUTO, co pozwoli systemowi samoczynnie dostosować się do bieżących parametrów pracy.

fot. PHU DAMBAT

Jak dobrać pompę obiegową do c.o. – montaż i gwarancja

Zasady montażu pompy określa zwykle producent, umiejscowienie zaś wyznaczają rysunki i opisy techniczne, a także kompetencje projektanta. Warto pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, pompa nie może być założona w dowolnej pozycji. Oś wirnika musi być umiejscowiona poziomo, w przeciwnym razie bowiem urządzenie ulegnie szybszemu zużyciu lub awarii. Po drugie, warto pamiętać o stałym możliwym dostępie do pompy. Będzie to konieczne z uwagi na konieczność monitorowania pracy urządzenia, obsługi eksploatacyjnej lub ewentualnych napraw. Z tego też względu niewskazane jest na przykład montowanie pompy wysoko pod sufitem. Warto wspomnieć też, że w wielu modelach pomp IBO elektroniczne panele sterowania umieszczone są na szczycie silnika, co ułatwia ich obsługę przez użytkownika. Wygoda i dostępność mogą być dodatkowym kryterium doboru pompy obiegowej do centralnego ogrzewania, szczególnie w ograniczonych przestrzennie pomieszczeniach.

fot. PHU DAMBAT

Podsumowując – wybór pompy do c.o to poważna decyzja. Okres grzewczy w polskich warunkach oznacza zwykle 6-7 miesięcy nieustannej pracy pompy. Zakupione i zainstalowane urządzenie powinno być wysokiej jakości, trwałe i możliwie bezawaryjne. Gwarancją jakości, co warto wspomnieć, jest nie tylko jakość materiału i wykonania, na jej wpływ ma także serwis oraz udzielona gwarancja. Standardem na rynku są dwa lata, jednak niektóre pompy IBO, jak MAGI 2 oferowane są z ponadstandardową 3-letnią gwarancją. Oferowane pompy należą do najlepszych na rynku, co potwierdza zdobyte przez markę IBO w 2015 r. srebrne godło „Konsumenckiego Lidera Jakości” w kategorii pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.

Więcej informacji na temat poszczególnych typów pomp, szczegółów technicznych oraz instrukcji obsługi pomp dostępne pod adresem: www.dambat.pl

05-825 Adamów , Adamów 50, woj. mazowieckie
tel. +48 22 721 11 92,


Liczba odwiedzin: 242 | Data publikacji: 2021-07-08

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


15.06.2021 | Pompy
Dostęp do wody z własnego ujęcia jest...
29.06.2021 | Pompy
Jeśli chcemy mieć niezależne źródło stałego dostępu...
29.06.2021 | Studnie
Własne ujęcie wody pitnej to coraz częściej...
29.06.2021 | Pompy
Zasada działania pompy z falownikiem polega na...
26.11.2020 | Ogrzewanie
Inwestycja w energooszczędne pompy obiegowe oraz naczynia...
W tej chwili coraz większym problemem staje...
Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...
13.05.2021 | Piece, kotły
Pompa ciepła i kocioł wodorowy będą najbardziej...
Firma Euro-Wiert oferuje usługi wykonania odwiertów pod...
W opinii społecznej firmy rodzinne cieszą się...
Pompy dozujące oraz pompy lakiernicze SAMES KREMLIN...
Coraz więcej gospodarstw domowych stawia na własne...
31.05.2019 | Ogrzewanie
Zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby naturalne...
16.08.2018 | Ogrzewanie
Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła...
25.10.2017 | Ogrzewanie
W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych...
Wybór systemu grzewczego to wybór na lata,...
09.03.2017 | Pompy
Zakłady komunalne, oczyszczalnie ścieków, zakłady przemysłowe, spożywcze,...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
18.03.2016 | Ogrzewanie
Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne...
03.02.2016 | Pompy
Zakres stosowania agregatów pompowych jest bardzo szeroki,...
Co przeciętny Kowalski wie na temat pomp...
14.10.2014 | Pompy
Na każdym etapie budowy, a także w...
15.09.2014 | Ogrzewanie
Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, a...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: dambat, dambat pompy, pompy, hydrofory, hydrofory dambat, pompy głębinowe, pompy antypiaskowe, pompa membranowa, pompa, pompy do szamba, pompy ipe, pompy ipc, pompy obiegowe, pompy przemysłowe,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy