Pokaż filtry
Filtrowanie i sortowanie

Zbliża się wiosna, dlatego powinieneś już dziś zastanowić się nad tym, jakie rośliny zasadzić w ogrodzie. Odpowiednio dobrane kwiaty, krzewy i drzewka pozwolą ci stworzyć piękny i efektowny ogród, którym będziesz mógł cieszyć się przez cały rok. Właściciele Gospodarstwa Szkółkarskiego Drewek podpowiadają, jakie rośliny warto mieć w ogrodzie oraz jak o nie dbać.

Przez tysiące lat ludzie uprawiali rośliny w pobliżu swoich domów. Hodowano rośliny lecznicze dla zachowania zdrowia, rośliny użytkowe, owoce i warzywa dla przetrwania oraz rośliny ozdobne dla przyjemności i doznań estetycznych. Świadomie kształtowana przestrzeń ogrodowa wyraża w różnych epokach potrzebę otaczania się pięknem, dążenia do ładu i harmonii. Na przestrzeni wieków kanon piękna ulegał zmianom, a wraz z nim kształt przestrzenny ogrodów, jednak nigdy nie wyszły one z użytku i mody! W ogrodach fascynuje nas nie tylko przyroda, ale też pomysłowość ich twórców, którzy na określonej przestrzeni kreują „niecodzienną rzeczywistość”.

Śmiało można powiedzieć, że ogrodnictwo to mały, osobny świat, w którym obowiązują równie ścisłe aranżacyjne reguły, jak w wystroju wnętrz. Naturalne jest więc, że przez pewien czas prym wiodą bujne ogrody angielskie, by już po kilku sezonach nasze działki zdominowały kompozycje bardziej minimalistyczne. Czy jakiś element pozostaje niezmienny w każdym sezonie? Z pewnością! Otóż każdy posiadacz ogrodu chciałby jak najszybciej po zasadzeniu roślin cieszyć się ich pięknem. Oprócz tego zawsze chętnie wybieramy gatunki, które nie mają wygórowanych wymagań odnośnie warunków glebowych i pielęgnacji. A gdyby jeszcze mogły skorzystać na tym nasze płuca? Taki wachlarz możliwości tworzy się, jeśli w ogrodzie posadzimy drzewo tlenowe Oxytree, które coraz częściej uprawiane jest jako roślina ozdobna.

Błyskawiczne tempo wzrostu, odporność na wysokie i niskie temperatury, małe wymagania uprawne, piękne kwiaty i liście, 10 razy większa produkcja tlenu… Czy możliwe, aby jedno drzewo ogrodowe łączyło w sobie wszystkie te zalety? To możliwe, ale żeby przekonać się o tym osobiście, trzeba się pospieszyć! Drzewo tlenowe Oxytree – bo o nim tu mowa – jako roślinę ozdobną sadzimy tylko do połowy lipca.

129 hektarów terenu z roślinami ozdobnymi, setki odmian drzew, krzewów oraz bylin – tak w skrócie można by przedstawić profil Kwiaciarskiego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa Nowy Dwór Sp. z o.o.

Niskie oprocentowanie oszczędności w bankach, niestabilna sytuacja na rynkach finansowych oraz duże ryzyko grania na giełdzie mogą skutecznie odstraszać od oszczędzania i inwestowania zarobionych pieniędzy. Można jednak ulokować pieniądze w czymś, co przyniesie gwarantowany zysk – można zainwestować w plantacje drzew szybkorosnących Oxytree.

Mnogość bylin może przyprawiać o zawrót głowy, jednak wiele osób – zwłaszcza amatorów –przy wyborze roślin kieruje się zwłaszcza względami estetycznymi. Profesjonaliści radzą jednak, aby najważniejszym czynnikiem określającym dobór bylin były przede wszystkim rodzaj gleby i klimat. Tylko wtedy rośliny będą się dobrze rosnąć, ujawniając jednocześnie swoje walory dekoracyjne.

Zieleń w mieście to jeden z kluczowych sojuszników człowieka w łagodzeniu skutków gwałtownych opadów deszczu, upałów, burz i zanieczyszczonego powietrza. Naprzeciw palącej potrzebie zwiększania obszarów zielonych na terenach zurbanizowanych wychodzą instytucje europejskie, które cyklicznie przyznają dotacje na rozwój terenów zielonych w miastach. Już w październiku ruszy nabór wniosków do trzeciego konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego środki przeznaczone są m.in. na rozwój zielonej infrastruktury miejskiej.

Dobór kwiatów, krzewów czy bylin do ogrodu nie jest łatwy. Trzeba uwzględnić nasłonecznie, rodzaj podłoża, dopasowanie kolorystyczne roślin. Dla laika może to okazać się bardzo trudne, a przecież nie każdy chce i może zatrudnić ogrodnika. W internetowym sklepie ogrodniczym Future Gardens zakupów z łatwością może dokonać także osoba, która niewiele wie o ogrodowych roślinach. Ułatwia to przejrzysty podział na kategorie, który jest kopalnią pomysłów także dla profesjonalistów i pasjonatów.

Drzewa, krzewy i kwiaty w przestrzeni miejskiej stanowią swoiste oazy zieleni, do których uciekamy, gdy chcemy odpocząć od zgiełku, pracy i hałasu. Kojarzone ze spokojem, ładem i porządkiem coraz częściej stają się nieodłącznym elementem nie tylko parków, ale również osiedli mieszkaniowych czy ulic.