Rośliny ozdobne do ogrodu
Gatunkowo byliny są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu możemy je podziwiać w wielu odsłonach, barwach i kształtach o różnych porach roku, nie tylko wiosną i latem. Ciekawe kwiaty ogrodowe nie tylko cieszą oko, ale są też bardzo pożyteczne dla środowiska naturalnego, stanowiąc miejsce schronienia dla wielu form życia.

 

byliny do ogrodu kwiaty do ogroduPiwonia Ewelina

 

- Nazwa „byliny ogrodowe wieloletnie” może być nieco myląca. Powinniśmy raczej mówić: „rośliny ozdobne zimujące w gruncie”, ponieważ w użyciu jest wiele popularnych bylin nie zimujących w naszych warunkach klimatycznych, jak begonie, dalie czy kanny, wymagające wykopywania i przechowywania w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 5C – mówi Elżbieta Bilska ze sklepu ogrodniczego Bilscy.
Zasadniczy wpływ na wzrost roślin mają czynniki zewnętrzne, nie tylko rodzaj i struktura gleby oraz zawartość składników pokarmowych, nasłonecznienie, ale również położenie i nachylenie powierzchni. W różnych miejscach ogrodu te warunki są odmienne, a często nawet bardzo zróżnicowane, bo na przykład w wybranym miejscu dom lub drzewo rzucają cień, jest mniejsza lub większa ekspozycja na działanie wiatru, inny poziom wody gruntowej i zawartość próchnicy.
Jak więc planować i czym się kierować wybierając nowe rośliny ozdobne do ogrodu?
- Przede wszystkim trzeba określić miejsca które planujemy obsadzić, a dopiero potem dobierać do nich odpowiednie rośliny – radzi Elżbieta Bilska.

Sklep ogrodniczy online
Aby dobrze dobrać rośliny ozdobne do ogrodu trzeba więc odpowiedniej wiedzy, często niedostępnej dla laików. Dlatego nierzadko przy wyborze roślin ogrodowych gotowe podpowiedzi podsuwają firmy, za pośrednictwem których decydujemy się zakupić rośliny, co jest szczególnie ważne dla amatorów ogrodnictwa,  którzy nie mają wielkiego doświadczenia w uprawie i hodowli kwiatów.

 

byliny do ogrodu kwiaty do ogrodu byliny do ogrodu kwiaty do ogroduPiwonia Red Charm (po lewej) i Ursyn Niemcewicz (po prawej).

 

Na stronie internetowej sklepu ogrodniczego bilscy.info w odpowiednio pogrupowanych zakładkach można znaleźć grupy bylin, które można dopasować do konkretnych potrzeb, a przy każdej z nich umieszczone są czytelne opisy odnośnie wymaganej gleby, stanowiska, walorów dekoracyjnych i okresów kwitnienia. Dzięki temu klienci firmy nie muszą sami szukać informacji (które często, bez fachowej wiedzy, trudno zweryfikować). Znajdą tu coś dla siebie osoby poszukujące np. roślin wabiących motyle, pożytecznych dla pszczół, o ozdobnych liściach czy roślin ekskluzywnych.
Ciekawą propozycją jest katalog firmy Bilscy, w którym przygotowane zostały kompozycje bylin i cebul kwiatowych, pogrupowane np. pod kątem preferowanych stanowisk, zapewniających optymalne warunki wzrostu. Czytelne piktogramy informują o podstawowych wymagania roślin i ich zastosowaniu.

Piwonie ogrodowe
Specjalnością Gospodarstwa Ogrodniczego Bilscy są piwonie – jedne z najładniejszych i najbardziej efektownych bylin sadzonych w ogrodzie.

 

byliny do ogrodu kwiaty do ogrodu byliny do ogrodu kwiaty do ogroduPiwonia ITOH Garden Treasure (po lewej) i piwonia Nanette (po prawej).

 

- Piwonie nie są trudne, są mało kłopotliwe w uprawie. Jako byliny ogrodowe wieloletnie na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20 lat, są zimotrwałe, charakteryzują się wielką żywotnością – mówi Elżbieta Bilska. – Trzeba jednak pamiętać, że wymagają podłoża zasobnego w składniki pokarmowe. Lubią ziemię żyzną, próchniczną, wzbogaconą o kompost lub przefermentowany obornik. Do uprawy piwonii nie nadaje się twarda, sucha glina, szczery piasek ani ziemia stale wilgotna i zbyt mokra zwłaszcza zimą, bo piwonie nie tolerują stojącej wody. Kiepską glebę można ulepszyć przygotowując w dołkach pod rośliny mieszankę składającą się z rodzimej ziemi, kompostu, przefermentowanego lub granulowanego obornika, glinki i gotowych mieszanek torfowych dla roślin kwitnących o neutralnym pH. Istotne jest, aby nie stosować kwaśnej ziemi „do iglaków”. Według naszych wieloletnich obserwacji piwonie najlepiej rosną w glebie o pH zbliżonym do neutralnego. Skład mieszanki i proporcje użytych składników są uzależnione od rodzaju gleby w jakiej planujemy posadzić piwonie.

Kiedy przesadzamy piwonie
- Piwonie przesadzamy i dzielimy w miesiącach sierpień i wrzesień.
Niestety najpopularniejszym mitem w uprawie piwonii jest twierdzenie, że piwonie nie lubią przesadzania i należy je sadzić tylko w tym okresie, bo posadzone w innych terminach źle rosną i nie kwitną. Jest to prawda tylko w relacjach amatorskich, kiedy sami wykopujemy, dzielimy i sadzimy rośliny.
W naszym gospodarstwie, w zależności od warunków pogodowych, piwonie są wykopywane na przełomie sierpnia i września – mówi Elżbieta Bilska.

 

byliny do ogrodu kwiaty do ogroduSchemat sadzenia piwonii.

 

Podzielone, zaprawione i zasypane torfem są przechowywane w chłodni w odpowiednich warunkach. Tak przygotowane sadzonki piwonii, określane jako „goły korzeń” mogą być sadzone od sierpnia do mrozów, a potem od wczesnej wiosny do maja. Nie wolno wykopywać i dzielić piwonii wiosną, a także sadzić starych, dużych i nie podzielonych roślin!
Dobra sadzonka piwonii powinna mieć kilka pąków i kilka jędrnych korzeni, długości 10-20 cm. Karpy piwonii przysypujemy tak, aby po posadzeniu pąki znalazły się 4-5 cm pod powierzchnią ziemi. Zbyt głębokie i za płytkie posadzenie roślin powoduje opóźnienie kwitnienia a nawet całkowity brak kwiatów.

Wybór stanowiska pod piwonie i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
Piwonie ogrodowe powinny być sadzone na stanowiskach słonecznych, tylko niektóre gatunki wymagają stanowisk półcienistych. Wybieramy miejsca z dala od dużych drzew i silnie rosnących krzewów. Piwonie wymagają dużo miejsca, więc nie można sadzić ich zbyt gęsto, maksymalnie 2 rośliny na 1 m².
Wiosną, w okresie intensywnego wzrostu, przed kwitnieniem oraz podczas przedłużającej się suszy letniej i jesiennej piwonie trzeba regularnie podlewać.
W pierwszym roku po posadzeniu usuwamy pojawiające się na nich pąki  kwiatowe. Możemy zostawić jeden najładniejszy, żeby sprawdzić, czy jest to odmiana, którą zamówiliśmy.  

 

byliny do ogrodu kwiaty do ogrodu byliny do ogrodu kwiaty do ogroduCięte kwiaty piwonii odmiana Barbara (lewej) i Sarah Bernhardt (po prawej) przygotowane do sprzedaży.

 

- Żeby piwonie ogrodowe były piękne przez długie lata, co roku wczesną wiosną stosujemy nawożenie mineralne dla roślin kwitnących, jesienią kompost, przegniły lub granulowany obornik. Przekwitające kwiaty usuwamy nad pierwszym listkiem. Liście obcinamy na 10 cm nad ziemią dopiero jesienią wtedy kiedy się same załamują, co zwykle ma miejsce w październiku. Obcinanie liści zaraz po kwitnieniu powoduje osłabienie rośliny, skąpe kwitnienie, a nawet zamieranie rośliny. Latem usuwamy jedynie liście brzydkie, uszkodzone lub chore – mówi Elżbieta Bilska.
Cięcie kwiatów rozpoczynamy w trzecim roku po posadzeniu, pozostawiając na pędzie jeden lub dwa dolne liście. Wycinanie wielu pędów kwiatowych tuż przy ziemi osłabia roślinę, co skutkuje słabym kwitnieniem w następnych latach.

Kwiaty do ogrodu - kompozycje z piwoniami
- W naszych warunkach klimatycznych najwcześniejsze odmiany piwonii kwitną już w kwietniu, a najpóźniejsze pod koniec czerwca. Prawidłowo pielęgnowane piwonie kwitną pięknie i obficie, ale dla ich miłośników zbyt krótko dlatego – aby dłużej cieszyć się urodą tych wspaniałych kwiatów – należy sadzić odmiany o różnych terminach kwitnienia. W naszym gospodarstwie uprawiamy ponad 50 odmian piwonii od najwcześniejszych do bardzo późnych – komentuje Elżbieta Bilska.

 

byliny do ogrodu kwiaty do ogrodu byliny do ogrodu kwiaty do ogroduKompozycja z kwiatów piwonii (po lewej) i piwonia White Cap.

 

Największa ozdobą piwonii są oczywiście ich wspaniałe kwiaty, jednak przez większość okresu wegetacyjnego, latem i jesienią krzewy piwonii są ozdobne głównie z liści, które mogą być lśniące, matowe, żywo lub ciemno zielone, purpurowe lub szare. Szczególnie piękne są pierzaste liście piwonii z grupy ITOH, pozostające zielone do późnej jesieni. Jesienią liście piwonii zielnych są wyjątkowo dekoracyjne, gdy przebarwiają się na brązowo-żółto, rdzawo-żółto lub czerwono.
Piwonie sadzi się na rabatach bylinowych w kompozycjach z wieloma roślinami z grupy byliny ogrodowe wieloletnie takimi jak: aster, floks, jeżówka, liatra, liliowiec, lilia, irys amerykański, margerytka, ostróżka, orlik, rudbekia, słoneczniczek, tojad, trojeść. Miejsca pomiędzy krzewami piwonii można obsadzić wiosennymi roślinami cebulowymi, na przykład przebiśniegami, krokusami, cebulicami, puszkiniami, wszesnymi tulipanami i narcyzami oraz czosnkami. Rośliny te kwitną w okresie, gdy piwonie dopiero wychodzą z ziemi, a potem, gdy ich zasychające liście są mało dekoracyjne, będą zakryte pędami piwonii.

Sklep ogrodniczy online www.bilscy.info, oprócz dużego wyboru wysokiej jakości sadzonek piwonii oferuje również ciekawe kwiaty ogrodowe oraz inne rośliny ozdobne do ogrodu.

 

96-100 Skierniewice, ul. Bielańska 1A, woj. łódzkie
tel. 46 464 60 30,