Krzewy ozdobne, drzewa, byliny, rośliny wodne, tarasowe, pnącza, trawy i bambusy… jak nie pogubić się w tym gąszczu? Przecież nie każdy potrafi wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała ogrodowa kompozycja, kiedy z nasion i sadzonek zaczną wyrastać rośliny.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogrodu

 

– Aby ułatwić klientom dobór, obok standardowego podziału na gatunki roślin, na naszej stronie internetowej przygotowaliśmy również ogrodowe kompozycje. Dzięki temu można z łatwością zaprojektować ogród w stylu angielskim, japońskim czy rustykalnym, dobrać roślinność do zacienionych miejsc, małych przestrzeni czy na podłoża zasadowe, suche albo wilgotne. Kluczem może też być dopasowanie kolorystyczne roślinności a nawet jej… zapach – mówi Michał Filarski z internetowego sklepu ogrodniczego Future Gardens.

Ogród naturalistyczny, preriowy, leśny
Z projektowaniem ogrodu jest podobnie, jak z aranżowaniem przestrzeni domowej. Podoba nam się konkretny styl, ale okazuje się, że wybrane przez nas dodatki niekoniecznie do siebie pasują. Dzięki przejrzystemu podziałowi na kategorie, w sklepie Future Gardens możemy szybko i przede wszystkim trafnie dopasować rośliny, wpisujące się w konkretny styl. Do wyboru mamy kipiące zielenią oraz barwnymi kobiercami bylin i pachnących ziół ogrody angielskie lub stonowane, pełne harmonii i ładu ogrody japońskie.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogroduBudleja Dawida i bambus ogrodowy.

 

Miłośników odważnych, barwnych połączeń z pewnością zachwycą astry, dziurawce i pigwowce zestawione w zakładce ogrody rustykalne, a zwolennicy orzeźwiających zieleni, bieli i fioletów w różnych kształtach i odcieniach, wiele propozycji znajdą wśród roślin do ogrodów nowoczesnych.
Nie brak też inspiracji dla tych, którzy najlepiej czują się w bujnych ogrodach naturalistycznych, preriowych, w których brak wysokiego piętra roślinności, zdominowanej przez kontrastowe barwy nasadzeń czy w ogrodach leśnych, dających kojący cień w upalne dni. Ciekawą propozycją są też ogrody pojemnikowe – idealne na taras czy balkon, jak również rośliny, które można zasadzić na dachu budynku.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogroduPodrzeń nadmorski i zawilec gajowy.

 

Kolorowy ogród – barwne kompozycje
– Obok podziału na różne ogrodowe style, nasi klienci mogą też kierować się kluczem kolorystycznym. Oferowane rośliny podzieliliśmy na odcienie bieli, złota, różu, błękitu i ognia – mówi Michał Filarski.
Białe astry, budleje, różowce i zawilce – to tylko niektóre z roślin, które dzięki przeróżnym odcieniom bieli wprowadzają do ogrodu spokój i harmonię. Wśród propozycji z tej grupy znaleźć można bardzo rzadko spotykane w Polsce gatunki, jak np. pochodzące z Azji trójskrzydlaki Regala i okazałe obiele korolkowe.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogroduObiela korolkowa i trójskrzydlak Regala.

 

Piękne efekty można też uzyskać decydując się na zaaranżowanie ogrodu w odcieniach złota. Do wyboru mamy berberysy, jaśminy, hortensje, słoneczniki i wiele innych kwiatów, krzewów i bylin, mieniących się wszystkimi barwami złota i żółci. Żywe akcenty do każdego ogrodu wprowadzą, intensywne fiolety i amaranty przełamane delikatnymi różami oraz cała paleta pośrednich kolorów. Wśród roślin w tych odcieniach znajdziemy zarówno kilka odmian astrów, jak i przepiękne firletki wieńcowe, popularne judaszowce płaczące, konwalie, krwawniki, kaliny oraz tamaryszki drobnokwiatowe. Ogród, w którym odbija się niebo – tak właśnie może wyglądać nasza przydomowa przestrzeń, jeśli zdecydujemy się, aby zdominowały ją wszystkie odcienie błękitu. Możemy wybierać m.in. spośród dąbrówek rozłogowych, które w okresie kwitnienia przypominają purpurowy dywan, subtelnych miecznic wąskolistnych niebieskich czy majestatycznych ostróżek ogrodowych, które osiągają nawet 2 m wysokości.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogroduDąbrówka rozłogowa i miecznica wąskolistna niebieska.

 

– Wśród roślin zgrupowanych w zakładce „kolor ognia” znajdują się piękne, energetyczne odcienie czerwieni i oranżu. Bardzo popularna jest np. czerwona trawa „Red Baron” – wieloletnia, mrozoodporna trawa o intrygującym wybarwieniu źdźbeł, niespotykanym u innych ozdobnych traw albo nazywana „żelaznym drzewkiem” Parrocja perska – mówi Michał Filarski.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogroduParrocja perska i czerwona trawa „Red Baron”.

 

Rośliny owocowe, ogród pachnący przez cały rok, ozdoby z liści
Zapachy mogą silnie oddziaływać na zmysły, nierzadko z równą intensywnością, co uroda kwiatów. Dzięki podziałom na stronie Future Gardens nie musimy czytać pojedynczych opisów każdej rośliny, aby zaplanować ogrodową aranżację, która przez cały rok będzie roztaczać wokół siebie wonną aurę.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogroduPachnąca mięta pieprzowa i pysznogłówka szkarłatna czerwona.

 

Inną możliwością, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom roślin owocowych, jest zaprojektowanie z ich udziałem całego ogrodu. Obok aronii, figowców, żurawin, w ofercie znajdziemy też rośliny unikatowe, jak np. niezwykłej urody szeferdia srebrzysta – mało wymagająca w uprawie roślina o smacznych owocach czy ozdobne i użytkowe zarazem krzewy wiśni kosmatej.
Dla tych właścicieli ogrodów, którzy zamiast przepychu kwiatów wybierają raczej stonowane kompozycje z ozdobnych liści, przygotowana jest zakładka zbierająca te rośliny, które dodatkowo można wyszukiwać kluczem kolorystycznym.

Ogrodowe inspiracje i pomysły
Oczywiście nie każdy chce planować ogród w stylu angielskim lub dobierać rośliny o zbliżonej tonacji kolorystycznej. Czasem mamy po prostu niewielkie pole manewru, bo ogranicza nas przestrzeń, stopień zacienienia czy odczyn gleby.
– Dlatego na naszej stronie internetowej przygotowaliśmy również propozycję dla użytkowników, którzy podczas planowania ogrodu muszą uwzględnić specyficzne warunki otoczenia. Przygotowaliśmy więc propozycje np. do małych ogrodów, do cienia, na wilgotne i suche miejsca oraz na gleby kwaśne i zasadowe – mówi Michał Filarski.

 

jakie rośliny wybrać do ogrodu jakie rośliny wybrać do ogroduCedr himalajski – propozycja do małych ogrodów i karłowy liliowiec ogrodowy – idealny na skalniaki.

 

Z łatwością wyszukamy też rośliny na żywopłoty, skalniaki i barwne rabaty. Jeśli zaś marzy nam się kwiatowy dywan, to w zakładce „dywany ogrodowe” znajdziemy całe bogactwo astrów krzaczastych, irg (miniaturowych, płożących i poziomych), macierzanki, płomyki darniowe oraz rzadko spotykane maliny arktyczne.

Planowanie ogrodu może być zadaniem trudnym dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Przygotowane przez Future Gardens podpowiedzi nie tylko ułatwiają dobór roślinności pod kątem koloru, barwy czy gleby. Są one również źródłem inspiracji dla tych, którym po prostu brakuje pomysłu na zaaranżowanie ogrodu.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.futuregardens.pl

 

41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Krupanka 83, woj. śląskie
tel. 322010563, 728322191,