Aranżowanie ogrodów to dla wielu osób zajęcie, które nierzadko przeradza się w pasję. Dotyczy to w równej mierze projektowania przestrzeni takich jak taras, kącik grillowy czy ścieżki i chodniki, jak również doboru kwiatów, drzew i krzewów.

Oferowane przez Future Gardens gatunki unikatowe, a także rośliny zagrożone wyginięciem to prawdziwy rarytas dla koneserów, dla których oprócz wyjątkowej estetyki liczy się też proekologiczny aspekt projektowania ogrodów.

Rośliny zagrożone wyginięciem na świecie

Osoby, którym nieobojętne są tematy ekologii, powinny zwrócić uwagę na rośliny zagrożone wyginięciem, które znajdują się w ofercie Future Gardens.

Są to gatunki biologiczne z całego świata, umieszczone na Czerwonej Liście IUCN (Union for Conservation of Nature). Lista ta, będąca największą i kompleksową inwentaryzacją globalnej ochrony gatunków biologicznych, uznawana jest za najbardziej miarodajny przewodnik po stanie różnorodności biologicznej.

Wśród roślin zagrożonych wyginięciem na świecie (w warunkach naturalnych), które znajdują się na z Czerwonej Liście IUCN, w ofercie Future Gardens są drzewa, krzewy, trawy ozdobne czy kwiaty. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy intensywnych, energetycznych barw, jak i ci, którzy stawiają na stonowane kolory i ogrodowy minimalizm.

fot. FUTURE GARDENS | Clianthus puniceus – pazur homara/dziób papugi.

Pierwszą grupę z pewnością zachwycą szkarłatne kwiaty, jakimi wiosną i latem obsypuje się Clianthus puniceus (Kaka King), zwany też pazurem homara lub dziobem papugi. To gatunek endemiczny dla Nowej Zelandii, krytycznie zagrożony wyginięciem. Rośnie zazwyczaj do ok. 1,5 m wysokości, ale – jeśli zbudujemy dla niego podporę – może osiągnąć nawet 4 m. Choć uwagę przykuwają przede wszystkim spektakularne kwiatostany, to roślina urzeka też matowo-zielonymi listkami o ząbkowanych lub zaokrąglonych wierzchołkach. Zwolennicy bardziej stonowanej kolorystyki w ogrodzie do wyboru mają różne zagrożone wyginięciem gatunki, które kwitną na biało, np. Sinojackia xylocarpa – endemiczne dla wschodnich Chin, rzadko spotykane drzewo z rodziny styrakowatych, które w stanie naturalnym występuje w zaledwie kilku niewielkich populacjach. Ta dekoracyjna roślina osiąga 3-5 m wysokości, ma brązowe do czerwonobrązowych pędy i jest szczególnie atrakcyjne latem, gdy pojawiają się na niej liczne białe kwiaty.

Efektownym okazem, który urzeka delikatnością barw, jest Zimoziół północny (Linnaea borealis) – płożący, wiecznie zielony krzew, który naturalnie rośnie w strefie arktycznej i subarktycznej, dzięki czemu jest gatunkiem mrozoodpornym. Ta zagrożona wyginięciem roślina wytwarza sztywne pędy, które rozchodzą się na boki, przypominając dywan. Owalne liście są rzadko osadzone na pędach, a w kątach liści wyrastają pędy kwiatostanowe, które od maja do sierpnia obsypują się pięknymi, drzwonkowatymi kwiatkami o bladoróżowym odcieniu.

fot. FUTURE GARDENS | Sinojackia xylocarpa (po lewej) i Zimoziół północny (po prawej).

Rośliną zagrożoną wyginięciem jest też libańska dzika jabłoń (Eriolobus trilobatus, in. Malus trilobata) – małe drzewko o wzniesionym, symetrycznym pokroju i liściach, które do złudzenia przypominają liście klonowe. Jest to gatunek endemiczny dla Libanu, gdzie nieliczne okazy można spotkać w naturze na wysokości 1000-1500 m n.p.m.

Aby stworzyć oryginalną kompozycję z roślin zagrożonych wyginięciem warto też sięgnąć po kwitnącą na żółto, pięknie pachnącą Azalię pontyjską (łac. Rhododendron luteum), rzadko spotykany Tojad żółty lisi (Aconitum Vulparia), którego charakterystyczne kwiaty przypominają wyglądem rycerskie hełmy czy po Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) – efektowną, zimozieloną paproć o charakterystycznych liściach z karbowanymi brzegami, które przypominają pióropusz.

fot. FUTURE GARDENS | Tojad żółty lisi (po lewej) i Języcznik zwyczajny (po prawej).

Rośliny unikatowe

Obok roślin zagrożonych wyginięciem, Future Gardens oferuje też rzadkie i unikatowe gatunki, które szczególnie celnie wpiszą się w oczekiwania osób stawiających na wyjątkowość i oryginalność przestrzeni wokół domu. Miłośnikom roślin unikatowych sklep ogrodniczy oferuje zarówno krzewy, jak i drzewa oraz kwiaty. Pochodzą one z różnych zakątków świata, co pozwoli na stworzenie jedynej w swoim rodzaju ogrodowej kompozycji.

Dla tych osób, które chcą nie tylko cieszyć oko, ale także podniebienie, ciekawą rośliną będzie sosna Armanda (Pinus armandii) o jadalnych orzeszkach. Pochodzi ona z Azji, a w Polsce uprawiana jest niezmiernie rzadko, najczęściej w arboretach lub ogrodach botanicznych. Wyróżnia się długimi, bardzo malowniczymi igłami i ogromnymi szyszkami, a wzrok przykuwa jej lekko ażurowa korona. Nasiona mają postać jadalnych orzechów o średnicy do 1 cm, które w Azji uchodzą za przysmak.

fot. FUTURE GARDENS | Sosna Armanda.

Unikatową, a jednocześnie zagrożoną wyginięciem rośliną jest też Mącznica lekarska, zwana niedźwiedzią jagodą lub niedźwiedzim gronem. Jej cechą charakterystyczną – obok pokładających się, długich pędów – są intensywnie czerwone jagody, które mają mączysty smak. Mącznica pochodzi ze strefy arktycznej i umiarkowanej półkuli północnej oraz Gwatemali, ale spotkać ją można także w innych rejonach świata (m.in. w Tatrach). Ponieważ wykorzystywana jest w celach leczniczych, została znacznie przetrzebiona, dlatego umieszczona jest na polskiej czerwonej liście w kategorii NT (bliski zagrożeniu).

fot. FUTURE GARDENS | Mącznica lekarska.

Wśród gatunków unikatowych w ofercie Future Gardens znajdują się też liczne drzewa, m.in. pochodząca z Azji, wiecznie zielona Bischofia polycarpa z rodziny Phyllanthaceae czy drzewo pieprzowe – Vitex negundo canabifolia, które jest wpisane na Czerwoną Listę roślin zagrożonych wyginięciem.

Dla kolekcjonerów nietypowych odmian cennym nabytkiem będą ponadto krzewy, np. Stachiurek chiński (Joy Forever), którego kwiatostany zwisają jak żółte sznury korali lub mało znany krzew Sycoparrotia semidecidua (Purple Haze), o owalnej koronie i sezonowym ulistnieniu, który szczególnie efektownych barw nabiera jesienią.

fot. FUTURE GARDENS | Stachiurek chiński (po lewej) i Sycoparrotia semidecidua (po prawej).

Troska o środowisko naturalne jest dziś nie tylko modnym trendem, ale przede wszystkim działaniem niezbędnym do powstrzymania degradacji naszej planety, której zasoby kurczą się gwałtownie. Dotyczy to w równej mierze surowców nieodnawialnych, co i gatunków biologicznych. Rozpowszechnianie uprawy w ogrodach roślin zagrożonych wyginięciem na świecie pozwala zapobiegać ich całkowitemu wymarciu, a zarazem zaaranżować efektowny i jedyny w swoim rodzaju ogród.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.futuregardens.pl

41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Krupanka 83, woj. śląskie
tel. 728 322 192,