Jeszcze do niedawna wydawać by się mogło, że basen w ogrodzie jest zbytkiem, na jaki może sobie pozwolić jedynie garstka najbogatszych, jednak w ostatnich latach wiele się w tej kwestii zmieniło. Dziś coraz więcej osób decyduje się na to, aby wokół domu wygospodarować przestrzeń na nieckę z wodą, w której można oddać się błogiemu relaksowi – tym bardziej, że w naszej strefie klimatycznej coraz częściej dokuczają nam gorące dni.
Wbrew pozorom na rosnącą popularność prywatnych basenów wpływa nie tylko fakt, że coraz więcej ludzi po prostu na to stać dzięki wyższym zarobkom. Szybki rozwój technologii sprawił, że baseny ogrodowe (np. polipropylenowe) stały się łatwiejsze w produkcji, bardziej powszechne, a przez to – tańsze. Do tego dochodzą jeszcze bardzo rozbudowane możliwości personalizacji i dopasowania kształtu oraz rozmiarów niecki do potrzeb, warunków i przeznaczonego na ten cel budżetu.
Baseny ogrodowe polipropylenowe (mówiąc zaś bardziej precyzyjnie – z tworzywa o nazwie Polystone) znajdziemy w ofercie firmy Aquano. Dlaczego warto postawić właśnie na tego dostawcę technologii?

Basen polipropylenowy ogrodowy – cena to jeden z argumentów
Płyty polipropylenowe Polystone to tworzywo, z którego powstają baseny Aquano i jest ono szeroko stosowane są przez producentów na całym świecie.
– Swoją popularność polipropylen Polystone zawdzięcza świetnym cechom użytkowym: jest bardzo wytrzymały mechanicznie, wysoce odporny na działanie czynników atmosferycznych, chemię basenową (chlor) i promieniowanie UV, a przy tym ma przyjemną w dotyku powierzchnię. Płyty produkowane są wielu różnych kolorach, co jest bardzo istotne w przypadku polipropylenowych basenów ogrodowych, które można dzięki temu łatwo dopasować do indywidualnych upodobań i gustów. Na powszechne stosowanie płyt polipropylenowych w branży basenowej wpływa też łatwość ich obróbki i bardzo dobra spawalność – mówi Marcin Skobalski z firmy Aquano.
Dzięki tym właściwościom, basen polipropylenowy w ogrodzie posłuży długo i bezawaryjnie. W odróżnieniu od basenów z okładziną z ceramiki, powierzchnia płyt Polystone jest homogeniczna, jednorodna, pozbawiona podatnych na korozję połączeń. Wpływa to korzystnie zarówno na żywotność basenu, jak również na łatwość jego czyszczenia i konserwacji.

Baseny skimmerowe i przelewowe
Oferowane przez Aquano polipropylenowe baseny ogrodowe mogą mieć nawet 15 metrów długości i 5 metrów szerokości. Głębokości wynoszą zazwyczaj od 1,2 do 1,5 m, jednak na życzenie inwestora możliwe jest też wykonanie basenu płytszego lub głębszego. Ukształtowana niecka, dodatkowo wzmocniona ożebrowaniem z tego samego materiału oraz kołnierzem stabilizującym sprawia, że basen jest nie tylko sztywny, ale także stabilny jak fundamenty budynku mieszkalnego. Dno oraz boki basenów mogą być zbudowane z płyt polipropylenowych o grubościach odpowiednio 6 i 8 mm lub – na życzenie – 8 i 10 mm.
– Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród naszych klientów są skimmerowe baseny polipropylenowe. Cena gra w tym wypadku dużą rolę, bo technologia oczyszczania wody przez umieszczone w górnej części niecki otwory (czyli właśnie skimmery) jest jedną z najtańszych metod. Jednocześnie jest to bardzo skuteczny sposób na pozbywanie się zanieczyszczeń, które zbierają się na siatce skimmera, skąd można je łatwo usunąć. Zassana do układu filtrującego woda z basenu, trafia do niego z powrotem przez dysze wylotowe – wyjaśnia Marcin Skobalski.

Cechą charakterystyczną basenów skimmerowych jest obniżenie lustra wody o 10-15 cm względem krawędzi niecki. Z kolei miłośnicy niecek wypełnionych wodą po brzegi, aż do górnej krawędzi, zazwyczaj decydują się na przelewowe polipropylenowe baseny ogrodowe. Cena takiej technologii jest nieco wyższa, na co wpływa konieczność instalacji bardziej zaawansowanego systemu oczyszczania z rynną przelewową, jednak spektakularny efekt końcowy oraz efektywność usuwania zanieczyszczeń z basenu sprawiają, że nie brakuje miłośników również takiego rozwiązania.

Baseny ogrodowe polipropylenowe z wyposażeniem dodatkowym
Systemy skimmerowe i przelewowe to technologie, które nie tylko pomagają w utrzymaniu basenów w czystości, ale też skutecznie zapobiegają rozwojowi glonów czy innych organizmów w basenie. Aquano oferuje standardowe systemy oczyszczania lub systemy kompletne (bezobsługowe) w wersjach podziemnej i naziemnej.
– Niezależnie od tego, na jaki typ polipropylenowego basenu ogrodowego zdecyduje się dany klient, zawsze zachęcamy do montażu zadaszenia, które dodatkowo pozwala wydłużyć okres kąpielowy, chroniąc przed dostawaniem się do wody liści, owadów, pyłków i innych zanieczyszczeń – mówi Marcin Skobalski.
Do zakrywania basenu można zastosować rolety (wbudowane lub zewnętrzne) albo zadaszenia z poliwęglanu (trójkomorowe listwy PCV w czterech wariantach kolorystycznych).

Istnieje też możliwość wykonania schodów basenowych, ławek relaksacyjnych i stref płytkiej wody, które można dostosować dokładnie do indywidualnych preferencji. Schody takie są wbudowane w nieckę basenu wraz z dyszą cyrkulacyjną. Aby ułatwić dostęp i zimowanie, opcjonalnie wyposaża się je w otwieraną pokrywę rewizyjną.
Schody, ławki i strefy płytkiej wody można ponadto wykonać w wersji z powierzchnią antypoślizgową, co pozwoli w pełni bezpiecznie korzystać z basenu.
Choć baseny ogrodowe polipropylenowe kojarzone są najczęściej ze strefą błogiego lenistwa, gdzie można schłodzić się w upalne dni czy poopalać dryfując na dmuchanym materacu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się też one miejscem do trenowania.
– Osoby, które oprócz relaksowania się basenie, planują w nim również trenować, mogą zdecydować się na przeciwprądy, czyli tzw. „sztuczny nurt”. Takie rozwiązanie sprawia, że można pływać w miejscu, a tym samym – przeprowadzić efektywny trening nawet w niewielkim basenie – mówi Marcin Skobalski.

Nie przez przypadek wśród inwestorów, którzy na poważnie planują wbudowanie w strefie przydomowej basenu, pierwszy wybór pada na ogrodowy basen z polipropylenu. Cena takiego rozwiązania to tylko jeden z wielu argumentów, bo równie ważny jest też aspekt trwałości, możliwości dopasowania do potrzeb, prostota obsługi i konserwacji.
Firma Aquano wyspecjalizowała się w budowie basenów ogrodowych, które powstają na bazie komponentów renomowanych dostawców. Doświadczenie, wiedza, indywidualne podejście do każdego projektu sprawiają, że portfolio firmy sukcesywnie powiększa się o kolejne z sukcesem zrealizowane projekty, w których marzeniom o prywatnym basenie nadano realny kształt.

Więcej informacji na stronie: https://aquano.pl/

67-100 Nowa Sól, ul. K. Kołodzieja 45, woj. lubuskie
tel. +48 667 600 367 - dział techniczny, +48 794 194 555 - sprzedaż,