Kopalnia pomysłów dla profesjonalisty i dla amatora

– Na stronie internetowej naszego sklepu zastosowaliśmy różne podziały na kategorie, dzięki czemu z łatwością odnajdą się tu zarówno profesjonaliści, jak i osoby amatorsko zajmujące się ogrodami. Kluczem doboru sadzonek może być na przykład rodzaj gleby (kwaśne, zasadowe), zapach, jaki rośliny wydzielają o różnych porach roku, ich kolorystyka (np. odcienie złota, bieli, błękitu, ognia), czy styl, w jakim urządzany jest ogród (angielski, preriowy, japoński, nowoczesny, pojemnikowy, leśny). W kategorii „ogrodowe pomysły” znajdują się też nasze propozycje roślin na żywopłoty, skalniaki, barwne rabaty, a także inspiracje do małych ogrodów przed domem, gdzie znajdą coś dla siebie te osoby, które dysponują tylko niewielkim metrażem – mówi Michał Filarski z internetowego sklepu ogrodniczego Future Gardens.

fot. FUTURE GARDENS | Hibiscus bylinowy XXL odmiana MY VALENTINE Ketmia i Aster zadarniający BIAŁY Aster dumosus.

W przypadku dużych ogrodów, gdy do dyspozycji jest znaczny obszar, planowanie nasadzeń nie jest skomplikowanym zadaniem. Duża ilość miejsca pozwala wygospodarować przestrzeń na ozdobne rabaty, kącik grillowy, warzywniak. Często też w dużych ogrodach znaczną część stanowi trawnik, którego soczysta zieleń cieszy oko w ciepłych miesiącach.

Znalezienie inspiracji do małych ogrodów przed domem jest nieco trudniejsze, bo ograniczeniem jest tu niewielki dostępny metraż, na którym trzeba zmieścić zarówno rośliny, jak i architekturę ogrodową. Dodatkową trudność stanowić może fakt, że niektóre gatunki nie powinny rosnąć obok siebie (np. liliowce źle będą się czuły w otoczeniu dużych drzew, z którymi będą rywalizować o wodę i składniki odżywcze).

Niezależnie od tego, ile metrów kwadratowych mamy do dyspozycji, warto na początku zrobić projekt, dzięki któremu będzie nam łatwiej dopasować do siebie konkretne elementy. Szczególnie na małej powierzchni działanie zgodne z planem się opłaca, bo w dzięki temu w niewielkim ogrodzie nie zapanuje chaos.

fot. FUTURE GARDENS | Tawuła japońska GOLDFLAME i Krzewuszka WINE & ROSES 'Alexandra'

Mały ogród przed domem – inspiracje

W małym ogrodzie przed domem inspiracji mogą dostarczyć rośliny, które w sklepie Future Gardens zebrane są w kategorii „do małych ogrodów”. Znajdą tu coś dla siebie zwolennicy kolorowych rabat komponowanych np. z azalii, piwonii i astrów, jak również osoby, które stawiają na roślinny minimalizm, wybierając np. rozplenice, tawuły, palczatki, turzyce czy kostrzewy.

fot. FUTURE GARDENS | Turzyca oszimska i palczatka miotlasta.

– W małych ogrodach doskonale będą wyglądać różnego rodzaju byliny – szczególnie polecamy liliowce, które są niewymagające w uprawie, a zarazem bardzo efektowne. W zależności od wybranej odmiany, możemy tworzyć z nich jednobarwne kompozycje, jak również komponować zachwycające feerią barw różnokolorowe zestawy – podpowiada Michał Filarski.

Jeśli do dyspozycji mamy naprawdę niewielki metraż, to warto wybierać karłowe odmiany liliowców – np. SILOAM GRACE STAMILE o różowo-czerwonych kwiatach czy BAKABANA, który w okresie kwitnienia obsypuje się złocisto-żółtymi kwiatami.

Projektując mały ogród przed domem, inspiracji można też poszukać wśród różnych gatunków lilaków – tu również warto mieć na uwadze szczególnie karłowe odmiany, jak pachnący Lilak Meyera „PALIBIN” Syringa meyeri. Ta miniaturowa odmiana bzu dorasta do 1- 1,5 m wysokości i ma półkulisty pokrój. Nadaje się nie tylko do małych ogrodów, ale także np. do pojemników na tarasie.

fot. FUTURE GARDENS | Lilak Meyerea „PALIBIN” i liliowiec Babakana.

Szukając inspiracji do małego ogrodu przed domem, warto sięgnąć po niezbyt wysokie krzewy, które nie zdominują niewielkiej przestrzeni, a jednocześnie będą efektowną ozdobą. Doskonale sprawdzą się tu np. kwitnące bardzo obficie i długo żylistki YUKI SNOWFLAKE o karłowym, zwartym pokroju lub orszelina karłowa SIXTEEN CANDLES, rzadko spotykana roślina, dorastająca tylko do około 1 m wysokości, o kompaktowym, wyprostowanym pokroju, której soczyście zielone liście zmieniają odcień na żółto-pomarańczowy.

W małych ogrodach efektownie będą się też prezentować hortensje – np. hortensja krzewiasta ANABELLE o pięknych, kremowobiałych kwiatach czy intrygująca, kolekcjonerska odmiana HOT CHOCOLATE – hortensja kosmata o purpurowym kolorze liści.

fot. FUTURE GARDENS | Żylistek i hortensja kosmata.

Każdy metr na wagę złota

W małym ogrodzie przed domem rośliny mogą też dostarczyć inspiracji jako materiał na… ogrodzenia. Gdy każdy metr powierzchni jest na wagę złota, można zrezygnować z tradycyjnego ogrodzenia i zamiast niego posadzić piękny żywopłot.

W takiej roli doskonale sprawdzi się np. głogownik LITTLE RED ROBIN, który nie ogołaca się od dołu albo różne odmiany cisów, które można z łatwością formować. Przycinanie bardzo dobrze znosi też laurowiśnia zimozielona OTTO LUYKEN – karłowy, gęsty, zimozielony krzew, który dorasta do wysokości około 100 cm. Jego liście nie opadają na zimę, zdobiąc ogród przez cały rok.

fot. FUTURE GARDENS | Głogownik żywopłotowy i laurowiśnia zimozielona.

Innym sposobem na osłonięcie przed niechcianymi spojrzeniami lub symboliczne wydzielenie poszczególnych stref w ogrodzie bez konieczności stawiania płotów czy ogrodzeń, może być posadzenie drzew. Nie mogą one jednak zabierać zbyt wiele miejsca, dlatego tu również warto wybierać spośród miniaturowych odmian, jak np. nietypowa, strzępiasta brzoza karłowa KARACA Betula pendula, której ażurowe liście nadają „puszystego” wyglądu. Roślina ta po ok. 10 latach osiąga 2 m wysokości i bez przeszkód można ją sadzić również w donicach.

Kolorowy akcent przez cały rok oraz osłonę przed niechcianymi spojrzeniami zapewni też gęsto ulistniony klon kolumnowy CRIMSON SENTRY, który po kilkunastu latach osiąga 5-8 m wysokości.

fot. FUTURE GARDENS | Brzoza karłowa KARACA

Znalezienie inspiracji do małych ogrodów przed domem jest nieco trudniejsze niż w przypadku dużych przestrzeni, nie oznacza to jednak, że na niewielkiej powierzchni nie da się stworzyć efektownego i pięknego ogrodu. Wbrew pozorom nie jesteśmy skazani tylko na styl minimalistyczny. A jeśli metraż jest naprawdę bardzo mały? Warto w takiej sytuacji sięgać po nieszablonowe pomysły – np. żywopłoty czy bluszcze, które będę pięły się po elewacji. Świetnym rozwiązaniem są też wiszące pojemniki czy donice, które pozwolą pomieścić w ogrodzie jeszcze więcej roślin.

Jeszcze więcej inspiracji do małych ogrodów można znaleźć na stronie: www.futuregardens.pl

41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Krupanka 83, woj. śląskie
tel. 728 322 192,