Chyba każdy z nas słyszał o cesarskim drzewku szczęścia, które w Azji jednoznacznie kojarzone jest z pomyślnością i dobrobytem. W Chinach rodzice nowo narodzonego dziecka sadzą tę roślinę z zamiarem wykonania z niej mebli na posag dla swego potomka, gdy osiągnie on pełnoletniość. Jednak obok tego czysto „praktycznego” wymiaru Chińczycy wierzą też, że rosnące w ogrodzie drzewko przysporzy im łaskawości feniksa, który jest symbolem słońca i odrodzenia. Oczywiście w Polsce mało kto uwierzy, że roślina rzeczywiście mogłaby być gwarantem powodzenia, ale – co pokazuje praktyka – niekoniecznie trzeba od razu wkładać te wierzenia między bajki. Przekonują o tym specjaliści z firmy Oxytree Solutions Sp. z o.o. – dystrybutora drzewa tlenowego Oxytree w Polsce – odmiany, która powstała dzięki starannej selekcji najlepszych cech gatunkowych Paulowni Fortunei i Paulowni Elongaty. W jaki sposób rosnąca w ogrodzie roślina miałaby zapewnić nam pomyślność? Otóż badania udowodniły, że drzewko Oxytree jest w stanie pochłonąć nawet 111 ton dwutlenku węgla z hektara rocznie. Dla porównania – przeciętne drzewo liściaste, takie jak np. dąb szypułkowy czy robinia akacjowa, absorbuje zaledwie 8-12 ton CO2, a więc 10 razy mniej. Tym samym Oxytree jako niezwykła roślina posadzona w pobliżu domu nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale także poprawia jakość powietrza, co w oczywisty sposób działa na korzyść mieszkańców, służąc ich zdrowiu i dobremu samopoczuciu. A czy właśnie zdrowie dla wielu z nas nie jest równoważne ze szczęściem? Patrząc z tej strony zdecydowanie łatwiej uwierzyć, że w starych wierzeniach mieszkańców Chin jest sporo prawdy, choć racjonalnie rzecz ujmując, na czym innym to szczęście polega.

Drzewka tlenowego czar – kilka słów o estetyce
O tym, jak mają się chińskie wierzenia do rzeczywistości można by jeszcze wiele powiedzieć, bazujmy jednak na faktach, bo one najwięcej mówią o zaletach Oxytree. Przede wszystkim warto wspomnieć o jego błyskawicznym czasie wzrostu. Posadzone tuż po ustaniu wiosennych przymrozków drzewo już po kilku miesiącach może osiągnąć wysokość 3 metrów, po 6 latach – nawet 16 metrów. Jeśli nie będziemy go przycinać, to wzrost ten sięgnąć może aż 30 metrów. Równie imponujące rozmiary osiąga korona Oxytree – jest to około 10 metrów średnicy. Tym samym rozłożyste drzewo o ogromnych liściach (niektóre osiągają nawet metr średnicy!) stanie się doskonałym, naturalnym schronieniem przed palącym słońcem w najgorętsze dni lata. Oczywiście wygląd Oxytree zależy od tego, jak będziemy je prowadzić. Jeśli będziemy usuwać pędy boczne, otrzymamy wysokie drzewo o prostym pniu, zwieńczone dużą koroną. Drzewo z nieścinanymi pędami bocznymi przybierze kształt rozłożystego, bujnego krzewu z wielkimi, oryginalnymi liśćmi.

 

oxytreePiękne, delikatne kwiaty, którymi obsypane jest Oxytree w okresie kwitnienia nie pozwalają przejść obok drzewa obojętnie.

 

Są jeszcze inne względy przemawiające za posadzeniem Oxytree w ogrodzie, które przekonują coraz więcej miłośników zieleni. Bardzo imponująco prezentuje się drzewo w okresie kwitnienia, gdy całe obsypane jest delikatnymi, fioletowo-białymi kwiatami, które pozwalają wyczarować niezwykły klimat. To właśnie oryginalne kwiaty, które są przecież niezbędnym elementem każdego ogrodu, niezależnie od stylu, w jakim jest zaaranżowany, przynoszą Oxytree coraz większą popularność. Nic dziwnego, że obok plantacji, na których Oxytree uprawiane jest dla zysku finansowego, szybko powiększa się też grono miłośników drzewa tlenowego jako rośliny typowo ozdobnej, której zadaniem jest po prostu cieszyć oczy właścicieli ogrodu.

 

oxytreeDuże, ciemnozielone liście Oxytree gwarantują nam kojący cień latem, a także chronią przed wiatrem. Rozmiar widoczny na zdjęciu osiągają w zaledwie kilka miesięcy!

 

Piękny ogród dla zapracowanych
Obok wymienionych powyżej zalet wizualnych są jeszcze inne, mocne argumenty przemawiające za uprawą Oxytree w ogrodzie. Otóż roślina ta doceniana jest zwłaszcza przez ludzi zapracowanych, którzy chcieliby mieć piękny ogród, ale nie za cenę długich godzin spędzanych na jego pielęgnowaniu. Jak wpisuje się drzewo tlenowe w tak nakreślone potrzeby? Przede wszystkim nie ma ono wygórowanych wymagań jeśli chodzi o glebę, na której je zasadzimy. Może to być nawet gleba słabszej klasy, ważne jednak, aby jej pH  mieściło się w przedziale 5,5-8,9. Nie musimy się też obawiać, że w naszej strefie klimatycznej drzewko się nie przyjmie, ponieważ roślina bez trudu przystosowuje się zarówno do niskich temperatur (-25°C), jak i do wysokich (sięgających nawet +45°C).
Choć Oxytree w ekspresowym tempie osiąga bardzo duży wzrost, to jest ono rośliną całkowicie bezpieczną i nieinwazyjną.  Składniki odżywcze czerpie z najgłębszych warstw gleby, nie konkuruje więc o nie z rosnącymi w pobliżu drzewami czy kwiatami. Decydując się na ozdobienie ogrodu Oxytree nie musimy więc się obawiać, że posadzone wcześniej rośliny w jakikolwiek sposób ucierpią na tym sąsiedztwie. Nie ma też ryzyka, że drzewo zacznie się rozmnażać, bo sadzonki uzyskuje się tylko w laboratorium.

 

oxytree oxytree oxytreePani Ania posadziła Oxytree w swoim ogrodzie w ubiegłym roku. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy drzewo osiągnęło naprawdę imponujące rozmiary (zdjęcia były zrobione kolejno w czerwcu, lipcu i sierpniu).

 

Specjaliści z branży ogrodowej wymieniają Oxytree w czołówce drzew, które nie tylko rosną w bardzo szybkim tempie, ale i utrzymują atrakcyjny wygląd, przez co ogród bardzo szybko stanie się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Jeśli do tych argumentów dołożymy jeszcze minimum koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych i zdrowsze powietrze, to być może wreszcie uwierzymy, że wykreowanie bajecznego ogrodu nie musi być okupione ciężką pracą oraz wieloma latami oczekiwań na to, aby rośliny zaczęły budzić podziw swoimi rozmiarami i rzucać kojący cień latem.

 

53-030 Wrocław, ul. Życzliwa 25/2, woj. dolnośląskie
tel. +48 (71) 726 00 16,