Co jest potrzebne do nawadniania ogrodu?

Bujne, kolorowe rabaty, wypielęgnowany trawnik, soczysta zieleń wokół domu – to marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na kondycję roślin jest oczywiście woda – tylko dobrze nawodnione drzewa, krzewy i kwiaty będą mogły się rozwijać. Jeśli w naszym ogrodzie nie ma zaawansowanego systemu rozsączająco-retencyjnego, który powala gromadzić, a następnie stopniowo uwalniać do gruntu deszczówkę, to niezbędne są inne rozwiązania. Co jest potrzebne do nawadniania ogrodu? Przede wszystkim węże ogrodowe oraz wózki na węże, dzięki czemu nawadnianie roślin będzie przebiegać sprawnie i szybko. Świetnie sprawdzą się też zraszacze, zarówno ręczne, jak i statyczne. Nie tylko przyspieszą one prace, ale też sprawią, że rośliny otrzymają wodę w sposób zbliżony do naturalnych opadów.

Węże ogrodowe

Elementem potrzebnym do nawadniania ogrodu, a także do wielu prac porządkowych, są różnego rodzaju węże ogrodowe.

Produktem najwyższej klasy proponowanym przez Cellfast są węże ogrodowe Multiflex Pro, które zaprojektowano tak, aby służyły długo i niezawodnie. Mają one aż 6 warstw, które dobrano tak, aby produkt miał jak największą elastyczność i odporność na skręcanie. Optymalne dopasowanie grubości warstw oraz zastosowanie podwójnego oplotu krzyżowo-trykotowego ATS2™ sprawia z kolei, że węże Multiflex Pro są odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury (w zakresie -20/+65ºC), wysokie ciśnienie wody (do 35 bar), a także na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Produkt jest też odporny na osadzanie się glonów.

Technologia ATS2™ gwarantuje ponadto, że pod wpływem ciśnienia wody wąż się prostuje, co zapobiega jego skręcaniu i załamywaniu się.

Na doskonałe właściwości użytkowe węży wpływa ponadto wykonanie w technologii velvet™, dzięki czemu są one elastyczne i przyjemne w dotyku. Warto też podkreślić, że są wolne od kadmu, baru, ołowiu i ftalanów. Dzięki zastosowanym przez Cellfast rozwiązaniom surowcowym i konstrukcyjnym, oprócz podwyższonego bezpieczeństwa chemicznego, węże Multiflex Pro mają migrację substancji obniżoną do poziomu produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Pewność zastosowanych surowców oraz innowacyjnych technologii sprawia, że w warunkach prawidłowej eksploatacji, producent udziela na ten wyrób dożywotniej gwarancji.

Z myślą o mniej wymagających użytkownikach, którzy poszukują niedrogiego, a jednocześnie – niezawodnego węża potrzebnego do nawadniania ogrodu, powstały z kolei czterowarstwowe węże IDEAL. Ich warstwy dobrano tak, aby skutecznie chroniły przed czynnikami zewnętrznymi, a także przed skręcaniem, za co odpowiada trwały oplot krzyżowy wykonany z przędzy najwyższej jakości.

Wąż IDEAL ma wytrzymałość na ciśnienie wody 27 bar, jest ponadto odporny na promieniowanie UV i temperatury robocze od -20°C do +60°C. Tak szeroki zakres pracy sprawia, że można go używać przez cały rok. Podobnie jak węże Multiflex Pro również węże IDEAL są odporne na osadzanie się glonów we wnętrzu. W warunkach prawidłowej eksploatacji, producent udziela na ten wyrób 5 lat gwarancji.

Wózki na węże ogrodowe

Zastanawiając się nad tym, co jest potrzebne do nawadniania ogrodu, warto wyposażyć się nie tylko w dobrej jakości wąż, którego długość będzie dopasowana do powierzchni ogrodu. Przydatne będą też wózki na węże, które pozwolą na ich nawijanie i przemieszczenie bez ryzyka powstawania załamań.

W ofercie Cellfast znajdują się m.in. wózki Explorer. Solidne wykonanie z wysokiej jakości stali i aluminium idzie w parze z funkcjonalnością. Na wygodę użytkowania wpływa m.in. składana korbka o ergonomicznym kształcie, regulowana wysokość rączki z gumowanym uchwytem, szeroki rozstaw kół, pozwalający na wygodne prowadzenie wózka czy wbijane nóżki, które stabilizują całość podczas rozwijania węża. Konstrukcja wózka pozwala na komfortowe przewożenie długich odcinków węża, co jest ogromnym ułatwieniem podczas prac ogrodowych.

Dla klientów, którzy nie chcą osobno kompletować węża i wózka, firma Cellfast przygotowała gotowe zestawy obejmujące wózki, węże ze zraszaczami i elementy przyłączeniowe.

I tak na przykład w zestawie Discover znajduje się wszystko, co jest potrzebne do nawadniania ogrodu nawet dla najbardziej wymagających: wózek Discover, wąż ogrodowy Multiflex Pro, zraszacz prosty wielofunkcyjny ERGO oraz dwa szybkozłącza i zestaw przyłączeniowy. Z kolei zestaw Discover IDEAL oprócz wózka obejmuje jeszcze wąż ogrodowy IDEAL, zraszacz pistoletowy RAIN IDEAL, dwa szybkozłącza, jedno przyłącze uniwersalne z gwintem wewnętrznym IDEAL oraz wąż przyłączeniowy.

Zraszacze ręczne

Zraszacze ręczne, montowane do węża, to przede wszystkim bardzo ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na oszczędne gospodarowanie wodą, której zużywa się dokładnie tyle, ile potrzeba. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji siły i rozproszenia strumienia wody (od lekkiej mgiełki po intensywny, jednolity strumień).

Popularnością cieszy się np. zraszacz pistoletowy RAIN IDEAL, który jest wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Za wygodę eksploatacji odpowiada m.in. jednoręczna regulacja siły strumienia oraz możliwość skorzystania z 6 różnych rodzajów strumienia, system SAFETOUCH™, który gwarantuje pewny chwyt i zabezpiecza przed uszkodzeniami, a także możliwość zablokowania przycisku przy maksymalnej sile strumienia.

Zraszacz jest kompatybilny z akcesoriami innych producentów, przez co daje dużą swobodę w zakresie komponowania własnych zestawów potrzebnych do nawadniania ogrodu.

Zraszacz pistoletowy SHOWER 2 IDEAL pozwala z kolei na delikatne zraszanie prysznicowe z regulacją siły strumienia wody. Uruchamia się go za pomocą przycisku, który można zablokować przy maksymalnej sile strumienia. Podobnie jak inne zraszacze marki Cellfast, również w tym modelu zastosowano technologię SAFETOUCH™, która znacznie podnosi komfort użytkowania.

Dobierając akcesoria potrzebne do nawadniania ogrodu, warto zwrócić też uwagę na zraszacz pistoletowy HYDRON IDEAL. Pozwala on na pełną i płynną regulację kształtu strumienia wody. Z kolei jej siłę przepływu można ustawić za pomocą przycisku, który jednocześnie odpowiada za uruchomienie zraszacza i blokadę ustawionego strumienia. Atutem tego zraszacza jest też wygodny ergonomiczny uchwyt i system SAFETOUCH™.

Zraszacze statyczne

Dla tych miłośników ogrodów, którzy nie lubią spędzać czasu na ręcznym podlewaniu roślin za pomocą węża, kierowane są różnego typu zraszacze statyczne. Dużą popularnością cieszą się zraszacze na podstawie szpilki, która pozwala na solidne przymocowanie ich do podłoża. W zależności od potrzeb, można wybierać pomiędzy zraszaczami IDEAL 2-ramiennymi lub 3-ramiennymi, które mają aż 154 m² powierzchni zraszania. Pierwsze mają 8 otworów wylotowych, drugie – 9. Możliwość regulacji prędkości obrotowej poprzez pokręcanie dyszami wylotowymi oraz ich precyzyjne rozmieszczenie pozwala na bardzo równomierne zraszanie nawadnianej powierzchni.

W obu przypadkach istnieje ponadto możliwość szeregowego podłączenia większej ilości zraszaczy.

Wysoką skutecznością cechują się też zraszacze wahadłowe, które są szczególnie przydatne do nawadniania ogrodów w kształcie kwadratu czy prostokąta. Oferowane przez Cellfast modele mają powierzchnie zraszania, które mogą wynosić nawet 340 m² – są to np. zraszacze ERGO i FOCUS ERGO. Obydwa wyróżniają się łatwą, stopniową i niezależną regulacją szerokości zraszania oraz równie łatwą, bezstopniową regulacją długości zraszania. Dołączona do zraszaczy wahadłowych szpilka pozwala w szybki i prosty sposób wyczyścić dysze. Modele te są kompatybilne ze złączkami innych marek.

Zraszacz wahadłowy ERGO™ ma podstawę wykonaną z wytrzymałego metalu, z kolei w modelu FOCUS ERGO™ zastosowano aluminium i wytrzymałe tworzywo.

Odpowiedź na pytanie o to, co jest potrzebne do nawadniania ogrodu, zależy od wielu czynników – powierzchni i wielkości działki, rodzaju i wrażliwości roślin, które trzeba podlewać, a także od osobistych preferencji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy wąż ogrodowy ze zraszaczem ręcznym, czy też postawimy na wygodę związaną ze stosowaniem zraszaczy statycznych, warto zainwestować w renomowane produkty. Pozwoli to na wieloletnią, bezproblemową eksploatację i zaoszczędzi czas potrzebny na podlewanie roślin.

Więcej informacji na stronie: https://www.cellfast.com.pl/

37-450 Stalowa Wola, ul. Grabskiego 31, woj. podkarpackie
tel. (00 48) 13 432 10 31 , (00 48) 13 436 38 29 ,