Domy keramzytowe na świecie nie są niczym nowym, bo najstarsze budynki wzniesione w tej technologii liczą już niemal pół wieku. Prym wiodą państwa takie jak Niemcy, a także zimne kraje Skandynawii, gdzie surowy klimat bezwzględnie weryfikuje jakość stosowanych w budownictwie materiałów. W Polsce pierwsze domy z keramzytu zbudowano w latach 90-tych. Od tej pory liczba ta sukcesywnie rośnie, czemu sprzyjają coraz surowsze przepisy dotyczące charakterystyk energetycznych nowo budowanych obiektów.

Domy z keramzytu gotowe są bardzo szybko – i to właśnie ekspresowy czas budowy jest uznawany za jedną z największych zalet takiej technologii, która pozwala zredukować do niezbędnego minimum prace mokre. Krótki czas realizacji nie wyczerpuje jednak nawet ułamka możliwości, jakie przed inwestorami otwierają prefabrykaty keramzytowe. Na czym więc polega ich innowacyjność?

Gotowe domy z keramzytu – dlaczego warto?

Materiałem, z którego powstają prefabrykowane ściany keramzytowe jest – jak sama nazwa wskazuje – keramzyt, czyli lekkie kruszywo budowlane. Wytwarza się je z naturalnego surowca – gliny, którą po oczyszczeniu wypala się w specjalnych piecach w temperaturze 1200ºC. Nie stosuje się tu żadnych sztucznych dodatków: glina po wydobyciu leżakuje, a następnie jest rozdrabniania i rozrabiana z wodą.
Po wypaleniu powstają porowate kulki keramzytowe, które są pokryte twardą, ceramiczną powłoką (stąd też często mówi się o domach czy ścianach ceramicznych).
Gotowy dom z keramzytu, dzięki zastosowaniu tak wytworzonego budulca, ma szereg zalet, wśród których wymienić trzeba bardzo dobre parametry izolacji cieplnej (obecnie jest to najcieplejsza technologia budowy dostępna na rynku), co w sposób oczywisty wpływa na niskie koszty eksploatacji. Dzięki bardzo dużej akumulacji cieplnej ścian ceramicznych, w budynkach nie ma też gwałtownych zmian temperatury. Przy tym wszystkim kruszywo i wykonane z niego ściany są odporne na wodę (a więc również na zawilgocenie i procesy gnilne), mróz, ogień, rozwój pleśni i grzybów; są także nieatrakcyjne dla gryzoni czy owadów.
Ogromnym atutem gotowych domów z keramzytu są ponadto doskonałe właściwości akustyczne, co ma ogromny wpływ na komfort życia mieszkańców. Ceramiczne ściany tę właściwość zawdzięczają zarówno zwartej strukturze, jak również szczelności połączeń.

Żyć w zgodzie z naturą

Na technologię prefabrykatów ceramicznych często decydują się osoby, którym bliska jest idea życia w zgodzie z naturą. Jak już wspomniano, ceramiczne prefabrykowane ściany, z których powstaje gotowy dom z keramzytu, wykonuje się z wypalanej w specjalny sposób gliny, do której nie dodaje się żadnych innych substancji (za wyjątkiem wody). Same ściany składają się aż w 75% z ceramicznych kulek keramzytu, reszta to piasek (15%) i cement (10%), będący jedynie spoiwem.
Nie ma też potrzeby specjalnej obróbki ścian, których nie trzeba tynkowa, a jedynie wykonać przecierkę gipsową (jednokrotnie nakładana warstwa). Wszystko to sprawia, że budynek jest wolny od szkodliwej chemii i wykonany z materiałów naturalnych, które nie szkodzą środowisku ani zdrowiu człowieka.
W gotowym domu z keramzytu można ponadto zastosować systemy inteligentnych budynków, które pozwolą sterować zarówno alarmami, monitoringiem, oświetleniem, roletami, jak również ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją i rekuperacją. Pozwoli to na perfekcyjną optymalizację kosztów eksploatacyjnych, bo zaawansowane czujniki i detektory sprawią, że system będzie dynamiczne reagował na zmieniające się na zewnątrz i wewnątrz warunki.

Za gotowy dom z keramzytu trzeba zapłacić więcej niż za tradycyjny budynek murowany, jednak technologia prefabrykacji ścian i całkowita powtarzalność produkcyjna sprawiają, że firma Expobud może zaoferować swoje rozwiązania w bardzo atrakcyjnej cenie. Przedsiębiorstwo, które rocznie buduje około 300 domów z keramzytu, technologię tę opanowało do perfekcji, a sam proces prefabrykacji (czyli przygotowywania poszczególnych elementów poza placem budowy, w bezpiecznych i stabilnych warunkach fabryki), pozwala wyeliminować wiele błędów wykonawczych, jakie zdarzają się w przypadku tradycyjnych metod budowania.
Warto też pamiętać, że nawet jeśli inwestor będzie musiał liczyć się z wyższym nakładem, to jednak jest to wydatek, który bardzo się opłaca… bo czy może być lepsza inwestycja niż zdrowy, wykonany z naturalnych materiałów budynek, który jest bardzo ciepły i tani w eksploatacji?

Więcej informacji na stronie: https://domy-expobud.pl/

87-100 Toruń, ul. Czarlińskiego 15, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 56 696 49 21,