Konstrukcyjne łuki z drewna klejonego są doskonale znane w branży budowlanej. Drewno klejone skutecznie zastępuje stal i żelbet w budowie konstrukcji przestrzennych. Jest to lżejszy, bardziej ekologiczny, odnawialny i przyjazny środowisku materiał, który zaspokaja potrzeby nowoczesnych projektów. Dzięki klejeniu możliwe jest wytworzenie elementów o dużych wymiarach i dowolnych kształtach, które cechują się łatwym montażem. Wieloletni producent drewnianych elementów gięto-klejonych, firma Jagram-Pro SA, w tworzeniu łuków stosuje nowoczesną technologię trwałego klejenia ze sobą odpowiedniej ilości cienkich 6 mm lameli, które następnie są kształtowane na odpowiedniej prasie. Dzięki temu uzyskuje się mniejsze naprężenia w poszczególnych warstwach i można tworzyć dowolne kształty, przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, zgodnie z normami budowlanymi. W przypadku małego promienia gięcia stosuje się większą ilość warstw, a to zwiększa stabilność kształtu łuków i wpływa na jeszcze większą wytrzymałość gotowych elementów – w praktyce jest 36 MPa w przypadku wytrzymałości na zginanie.

fot. JAGRAM-PRO S.A

Od konstrukcji ogrodowej po rekonstrukcje budynków

Łuki drewniane konstrukcyjne powstałe spod skrzydeł Jagram-Pro SA cieszą się ogromną popularnością wśród odbiorców budowlanych w Polsce oraz zagranicą. Z powodzeniem stosowane są zarówno do budowy altan ogrodowych i zadaszeń tarasowych, ale także wiat samochodowych, mostów, hamaków, zabudów w przestrzeni publicznej czy wystawienniczej. Są doskonałym wyborem do budowy zadaszeń basenów oraz dużych, o nawet 18 metrowej rozpiętości, dachów hal produkcyjnych. Zaawansowana produkcja oraz bogate doświadczenie firmy działającej na rynku już od 1987 roku sprawia, że oferowane łuki charakteryzuje najwyższa jakość i estetyka wykonania. Jagram-Pro SA do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie i pomaga realizować nawet najbardziej skomplikowane przedsięwzięcia. Wiele łuków wyprodukowanych przez firmę z Susza pomogło w rekonstrukcjach zniszczonych i zabytkowych budowli, w których zastąpiły one zniszczone części budowli. Drewniane łuki mogą być również stosowane jako krokwie dachowe, dzięki czemu pozwalają tworzyć nowoczesne wzorniczo zadaszenia.

fot. JAGRAM-PRO S.A

Łuki o dowolnym kształcie

Bogate doświadczenie w gięciu i klejeniu sprawia, że producent może wytwarzać łuki drewniane konstrukcyjne o dowolnym kształcie, poszerzając tym samym możliwości architektoniczne dla wielu budowli. Produkcja łuków o dużej rozpiętości oraz dostępnych w formie np. koła i półkola pozwala architektom na tworzenie nietypowych konstrukcji typu carport. Okrągłe dachy oraz obłe konstrukcje nie stanowią tym samym najmniejszego problemu dla wykonawcy. Najmniejszy promień gięcia stosowany w fabryce to jedynie 15 cm. Wielkość łuków także nie jest wyzwaniem dla firmy Jagram-Pro SA. Najkrótsze mogą mieć zaledwie 40 cm długości. W przypadku dużych form, jedynym ograniczeniem są możliwości transportowe, dlatego firma oferuje łuki o długości do 18 metrów, chociaż na własne potrzeby wyprodukowała element o długości 27 metrów, składający się ze 120 lamel giętych o pierwotnej długości 33 metrów.

fot. JAGRAM-PRO S.A

Technologia na rzecz jakości

Konstrukcyjne łuki z drewna klejonego, zarówno wytwarzane z katalogu, jak też na specjalne zamówienie, produkowane są w oparciu o technologię TCLwood618®, która będąc bardzo wymagająca dla producenta, zapewnia doskonałej jakości wyroby końcowe, co przekłada się bezpośrednio na powodzenie projektów odbiorcy produktów od Jagram Pro SA. Technologia TCLwood618® gwarantuje wysoką jakość wyrobu finalnego, co jest potwierdzone poprzez audyty jednostek, które certyfikują produkcję. Za sprawą dużej różnorodności cienkich lamel o grubości od 6 mm do 18 mm możliwe jest eliminowanie wad z drewna oraz gięcie przy minimalnych promieniach, nawet 15 cm. Firma przeprowadza klejenie zgodnie z europejską normą EN 14080:2013. Do procesu stosowane są kleje poliuretanowe, które pozwalają na klejenie lamel o wyższej wilgotności, co przekłada się na mniejsze naprężenia wilgotnościowe w konstrukcjach zewnętrznych. Dzięki tym spoinom produkty Jagram Pro SA nie zawierają także formaldehydu, a sam proces klejenia przebiega szybko, co poprawia czas realizacji zleceń. Bogaty i nowoczesny park maszynowy pozwala na wykonywanie nawet największych konstrukcji w całości, bez potrzeby ich łączenia, co przekłada się na wytrzymałość, jakość oraz estetykę łuków. Firma dysponuje m.in. opatentowaną przez siebie prasą hydrauliczną o powierzchni roboczej stołu tej maszyny 200 m2. Wysoką jakość produkowanych wyrobów zapewnia także doskonałej jakości surowiec, wyłącznie od sprawdzonych dostawców, który jest odpowiednio selekcjonowany i suszony.

fot. JAGRAM-PRO S.A

Lekkie, łatwe w montażu i bez potrzeby konserwacji

Konstrukcyjne łuki z drewna klejonego charakteryzują się łatwym i szybkim montażem. Lekkość łuków konstrukcyjnych, jakie produkuje Jagram Pro SA, sprawia także, że pozwalają one na budowę w miejscach o mniej korzystnych warunkach w zakresie gruntu, a do ich montażu wystarczy lekki samochodowy dźwig. Na ich popularność w pracach budowlanych wpływa także ich estetyka. Dzięki brakowi połączeń w łukach konstrukcyjnych oraz dodatkowych śrub i wzmocnień, cała budowla jest trwalsza i mniej wymagająca w konserwacji w porównaniu do np. konstrukcji stalowych (odnawianie powłok przeciwkorozyjnych). Warto wspomnieć, że łuki z klejonych lamel drewnianych nie pękają oraz nie tracą swoich właściwości oraz wymiarów.

fot. JAGRAM-PRO S.A

Z 10 letnią gwarancją

Wyprodukowane w Suszu łuki drewniane konstrukcyjne stały się częścią wielu mniejszych i większych projektów budowlanych. Efekty z ich wykorzystaniem można podziwiać m.in. w Galeriach Arkadia i Mokotów w Warszawie czy Centrum Biznesowe w Kopenhadze. Firma jest znana ze swojego indywidualnego podejścia do wielu trudnych i wymagających projektów, dlatego zdobyła szerokie uznanie w Polsce i zagranicą. Specjalista od projektów niepowtarzalnych oraz małych promieni oferuje doskonałe wyroby na podstawie posiadanego przez siebie patentu produkcyjnego i ogromnego doświadczenia w klejeniu oraz gięciu drewna.

Firma Jagram-Pro SA udziela 10 letniej gwarancji na wytrzymałość i trwałość oferowanych przez siebie elementów konstrukcyjnych.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.jagram.pl

14-240 Susz, ul. Leśna 16 , woj. warmińsko-mazurskie
tel. 552786757,