Uchwalona w 2018 roku Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca efektywności energetycznej budynków nie tylko zaostrzyła przepisy odnośnie nowego budownictwa. Szeroko zakrojony program podnoszenia jakości energetycznej różnego rodzaju obiektów obejmuje też budynki w strefie ochrony konserwatorskiej. Ich ocieplanie musi jednak przebiegać w taki sposób, aby zachować i chronić ich wyjątkowy charakter.
Szeroko rozumiana termomodernizacja obiektów zabytkowych i chronionych może więc objąć takie działania, jak wymiana stolarki, modernizacja systemu grzewczego i wentylacyjnego oraz ocieplanie z jednoczesnym zachowaniem i ochroną dziedzictwa kulturowego. W praktyce oznacza to, że odbywające się pod kontrolą konserwatora zabytków prace nie mogą w znacznym stopniu zmienić wyglądu obiektu (np. poprzez ingerencję w jego elewację – co wyklucza zastosowanie styropianu, który zwiększa objętość bryły i odbiera jej historyczny autentyzm). Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy starych, zabytkowych kamienic są w sytuacji bez wyjścia.

Ocieplenie budynków w strefie ochrony konserwatorskiej

Poprawa charakterystyki energetycznej budynku, czyli zgrabne sformułowanie z unijnych i krajowych przepisów nie jest jedynie sloganem, bo za pojęciem tym idą – najdosłowniej: komfort mieszkańców danego budynku, a także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nie mówiąc już o kwestiach ekologii, bo niewłaściwie ocieplony budynek to strata cennego ciepła, wytwarzanego często w sposób szkodzący środowisku.
Ocieplenie budynków w strefie ochrony konserwatorskiej ma więc swój pragmatyczny, czysto „życiowy” wymiar, dając mieszkańcom możliwość bardziej komfortowego (i zdrowszego – bo bez pleśni i grzybów) życia. W przypadku tego typu obiektów jedyną możliwością jest wykonanie termomodernizacji od wewnątrz. Recticel oferuje różne wyroby, które zaprojektowane są tak, aby wyeliminować ryzyko wykraplania się pary wodnej i powstawania zawilgoceń, a zarazem poprawić stan termiczny przegród budowlanych.

Ocieplanie ścian w budynku w strefie ochrony konserwatorskiej

Opracowane przez Recticel płyty EUROTHANE G zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu ocieplenia od wewnętrznej strony budynku. Ich współczynnik przenikania ciepła lambda wynosi 0,022 W/mK. Płyty mają zamkniętą strukturę pianki komórkowej PIR i paroszczelne okładziny, które ograniczają dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia do przegrody. W ten sposób wyeliminowane jest ryzyko powstawania zawilgoceń, a w konsekwencji – rozwoju pleśni i grzybów.
Dzięki temu, że od strony pomieszczenia płyty połączone są z płytą kartonowo-gipsową, po zamontowaniu są gotowe do malowania lub tapetowania. Również sam montaż jest nieskomplikowany, bo można je zainstalować za pomocą kleju lub wykonać na ścianie specjalną podkonstrukcję, do której zostaną przytwierdzone mechanicznie.

Z uwagi na doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz zminimalizowane ryzyko wykraplania się pary wodnej pod warstwą izolacji, płyta EUROTHANE G świetnie sprawdzi się do ocieplania budynków w strefie ochrony konserwatorskiej, a także ścian oddzielających pomieszczenia ogrzewane od klatek schodowych czy ścian w budynkach, w których nie ma możliwości ocieplenia od zewnątrz (np. na skutek braku zgody wspólnoty mieszkaniowej).
Płyty mają wymiary 1200×2600 mm. Grubość samego rdzenia PIR może wynosić od 20 do 100 mm (od tego parametru zależy też opór cieplny), zaś płyta g-k ma 12,5 mm. Oznacza to, że można w znacznym stopniu poprawić izolację termiczną mieszkania przy relatywnie niewielkim zmniejszeniu powierzchni mieszkania.

Docieplanie dachu (nakrokwiowe)

Wykorzystanie do ocieplania budynków w strefie ochrony konserwatorskiej tradycyjnych materiałów często mija się z celem – ich montaż bywa zazwyczaj bardzo utrudniony, a ponadto – rosnące wymagania dotyczące energooszczędności, sprawiają, że wełna czy styropian nie są w stanie sprostać nowym standardom. Choć więc ocieplanie dachów wełną mineralną od wewnątrz było jeszcze niedawno najpopularniejszą technologią, to jednak wiele się w tej kwestii zmieniło.
W przypadku ocieplania budynków w strefie ochrony konserwatorskiej, w których wymieniane będzie pokrycie, najbardziej opłacalne ekonomicznie jest wykonanie docieplenia dachu od zewnętrznej strony więźby dachowej (docieplenie nakrokwiowe).
Materiałem polecanym przez Recticel są płyty EUROROOF, które mają rdzeń ze
sztywnej pianki poliizocyjanurowej PIR i obustronnie pokryte są wielowarstwową folią gazoszczelną z wzorem siatki. Współczynnik przewodzenia ciepła dla tego produktu wynosi λD = 0,022 W/(m·K).
Warto podkreślić prosty montaż płyt, który jest możliwy dzięki wykończeniu ich na całym obwodzie frezem pióro-wpust. Taka budowa zapewnia też szczelne i wolne od mostków termicznych połączenie. Płyty oferowane są w zestawach z akcesoriami do montażu: membraną wstępnego krycia Rectivent, wkrętami Rectifix i taśmami uszczelniającymi.
Dzięki zastosowaniu płyt EUROROOF powstaje równomierna otulina na całej powierzchni, przez co doskonale sprawdzą się one do ocieplania budynków w strefie ochrony konserwatorskiej, które zwieńczone są dachem skośnym.

Panel próżniowy Deck-VQ na dach płaski i taras/balkon

Mostki termiczne w budynkach mogą mieć różne źródło – czasem jest to niewłaściwie wykonana izolacja, a nierzadko – brak izolacji, jak ma to często miejsce w starszych obiektach. Oprócz ścian i dachów strefą, przez którą ucieka ciepło są też tarasy i balkony. Trudność wykonania termomodernizacji w takim wypadku wynika z faktu, że możliwe jest zastosowanie jedynie cienkiej warstwy ocieplenia.
W takim wypadku z pomocą przychodzą panele próżniowe Deck-VQ, które można stosować na dachach płaskich oraz na tarasach i balkonach. Umożliwiają one zachowanie istniejącej konstrukcji dachu i uniknięcie kosztownej przebudowy, przez co świetnie spiszą się przy ocieplaniu budynków w strefie ochrony konserwatorskiej. Umieszczone w sztywnej obudowie panele mają λD od 0,007 do 0,009 W/(m·K), co przy zastosowaniu produktu o grubości zaledwie 60 mm pozwala osiągnąć obowiązujący od 2021 roku dla dachów współczynnik Ucmax = 0,15 W/(m²·K).

Zabytkowe kamienice, efektowne XIX-wieczne dworki, modernistyczne wille… wydawać by się mogło, że mieszkanie w takich obiektach jest nie tylko przywilejem wynikającym z ich historycznej wartości, ale także – nie lada utrapieniem w sezonie grzewczym. Dziś jednak, gdy na rynku dostępne są nowoczesne, innowacyjne i dopracowane w każdym calu materiały termoizolacyjne, ocieplenie budynku w strefie ochrony konserwatorskiej wcale nie jest przedsięwzięciem z góry skazanym na przegraną.
Proponowane przez Recticel produkty pozwalają docieplić budynek tak, aby zachować jego zabytkowy, historyczny charakter, obniżyć koszty jego eksploatacji a zarazem w sposób znaczący poprawić komfort życia mieszkańców.

Więcej informacji na stronie: https://www.recticelinsulation.com/pl/home

90-554 Łódź, ul. Łąkowa 29, woj. łódzkie
tel. 61 815-10-08,