Produkcja i sprzedaż drewna budowlanego

Więźby dachowe, konstrukcje budowlane – zgodnie z normą

Chociaż użycie drewna w polskim w budownictwie jest dosyć powszechne, to mając na myśli profesjonalne drewno budowlane stwierdzenie to nie będzie miało już tak stu procentowego pokrycia. Dlaczego? Ponieważ aby drewno określić mianem budowlanego albo jak woli nomenklatura międzynarodowa – inżynieryjnym musi ono spełniać wszelkie stawiane przed nim wymagania w postaci norm.

Drewnu budowlanemu lub konstrukcyjnemu stawia się w Polsce coraz większe wymagania – nie tylko ze względu na oczekiwania inwestorów, wykonawców i architektów, ale również ze strony norm prawnych obowiązujących od 2012 r. Wymagania te dotyczą kilku aspektów a przede wszystkim: wytrzymałości, standaryzacji wymiarowej, certyfikacji.
Gdzie szukać takiego drewna? W profesjonalnie prowadzonych i zarządzanych składach drewna i tartakach. Jednym, z producentów drewna budowlanego spełniającego wszelkie wymagania rynku jest firma Tartak Eko-Lukios z Gniezna. Specjalizacją tartaku jest kompleksowa produkcja więźb dachowych. W kategorii drewna budowlanego klienci znajdą również łaty dachowe o standardowym przekroju 4/6, kontrłaty dachowe o standardowym przekroju 2,5/5 oraz kantówki.
– W procesie produkcji drewna budowlanego wykorzystujemy wyłącznie surowiec o wysokiej jakości, spełniający wszelkie normy. Produkcję zawsze zakańczamy odpowiednim zabezpieczeniem drewna – mówi Waldemar Rajczyk, właściciel tartaku – Każdy element więźby dachowej wykonujemy według zestawienia z projektu budowlanego – dodaje.

 

sprzedaż drewna budowlanegofot. Tartak Eko-Lukios

 

Drewno budowlane – normy
Upowszechnieniu się na polskim rynku drewna budowlanego pomogła zmiana w przepisach, która weszła w życie we wrześniu 2012 roku. Dotyczy ona stosowania, znakowania i kontroli jakości drewna konstrukcyjnego w tartakach. Oznacza to, że w budownictwie należy stosować drewno w klasie od C-18 do C-35 w zależności jakich parametrów wytrzymałościowych wymaga projektant.
– Oczywiście oprócz cech wytrzymałościowych należy pamiętać iż klasy te wymagają aby drewno było pozbawione kreślonych wad, by jego wilgotność była na poziomie 18 %. Dodatkowo każdy element drewna konstrukcyjnego wychodzący z tartaku powinien być opisany i ocechowany klasą wytrzymałości – mówi Waldemar Rajczyk.
Biorąc pod uwagę powyżej wspomniane normy należy nadmienić, że główny wpływ na klasę drewna budowlanego ma jego producent a co za tym idzie kluczowa jest oczywiście obróbka surowca.
– Tartak Eko-Lukios od wielu lat inwestuje w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia do obróbki drewna. Dzięki temu, że wykonujemy ją kompleksowo dajemy gwarancję, że drewno spełnia wszelkie normy jakościowe – mówi Waldemar Rajczyk – Produkcja drewna budowlanego zaczyna się w naszym tartaku od przetarcia kłód na trakach pionowych. Następnie poddawane jest ono suszeniu a końcowym etapem jest impregnacja – dodaje.

 

drewno budowlane normy drewno budowlane normyfot. Tartak Eko-Lukios

 

Drewno budowlane – suszenie
Jednym z najważniejszych kroków w obróbce drewna jest jego suszenie. Wpływa ono bezpośrednio na wytrzymałość drewna, oraz stabilność wymiarową. Dodatkowo dobrze przeprowadzony proces suszenia jest gwarantem wytrzymałości drewna. Dzięki suszeniu staje się ono odporne na szkodliwą działalność owadów i grzybów. Najbardziej efektywne wyniki suszenia drewna można osiągnąć tylko i wyłącznie poprzez zastosowanie komór suszarniczych, w których stosuje się elektroniczne sterowanie całym procesem. Automatyczna kontrola komór suszarniczych pozwala w pełni dostosować parametry przebiegu procesu do rodzaju drewna, grubości i oczekiwanej jakości suszenia. Tartak Eko-Lukios posiada doświadczenie w suszeniu drewna iglastego i liściastego. Do dyspozycji klienta oddane są dwie komory o wielkości wsadu 75 m3 każda.

 

suszenie drewna budowlanegofot. Tartak Eko-Lukios

 

Drewno budowlane – impregnacja
Przedłużenie trwałości drewna budowlanego powietrzno-suchego i mokrego (czyli nie suszonego komorowo) oraz dodatkową ochronę zapewnia jego impregnacja. W tartaku Eko-Lukios przeprowadzana jest na dwa sposoby, przy pomocy metody zanurzeniowej i ciśnieniowej. Czym różnią się te dwa procesy? Zasadniczo różnica wynika z głębokości penetracji drewna przez preparat zabezpieczający, a co za tym idzie przedłużeniem trwałości drewna i odporności na warunki atmosferyczne oraz działalność owadów i grzybów.
– Jeżeli chodzi o impregnację zanurzeniową to jest ona przeprowadzana, jak sama nazwa wskazuje poprzez zanurzenie drewna, na określony czas w impregnacie – tłumaczy Waldemar Kaczmarek – Skuteczność tej metody określ się na pięć do ośmiu lat trwałości drewna. Natomiast impregnacja ciśnieniowa polega na wykorzystaniu zjawiska osmozy. Zmieniając warunki ciśnienia w otoczeniu drewna powodujemy, że impregnat sam wciska się w przestrzenie międzykomórkowe w całej podatnej na uszkodzenia objętości drewna. Skuteczność takie impregnacji oceniamy na 15 – 20 lat. W warunkach gdy drewno nie jest wystawione na warunki atmosferyczne można powiedzieć że jest niezniszczalne.
Proces impregnacji zanurzeniowej przeprowadzany jest w autoklawach, czyli w automatycznych urządzeniach, które zapewniają kontrolę procesu i pozwalają na regulowanie ilości dozowanego preparatu.

 

impregnacja drewna budowlanego impregnacja drewna budowlanegofot. Tartak Eko-Lukios

 

Drewno budowlane – asortyment
W asortymencie firmy Eko-Lukios, oprócz więźb dachowych znajduje się szeroki asortyment drewna budowlanego i galanterii drewnianej takiej jak:
– boazeria mokra i sucha;
– elementy strugane;
– deska podłogowa mokra i sucha;
– deska tarasowa ryflowana jednostronnie;`
– deska tarasowa ryflowana dwustronnie.
Wymienione wyżej procesy przetarcia, suszenia i impregnacji drewna wykonywane są również usługowo, czyli na surowcu dostarczonym przez klienta.

Ze szczegółową ofertą firmy Tartak Eko-Lukios można zapoznać się na stronie internetowej: www.ekolukios.pl

 


Liczba odwiedzin: 226 | Data publikacji: 2015-02-16

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Dla polskiej branży budowlanej drewno staje się...
Wywiad z włąścicielem firmy ABIES Polska...
Wraz ze wzrostem świadomości na temat obróbki...
Jak donoszą dane Państwowej Inspekcji Pracy branża...
Drewno klejone warstwowo to bodaj najbardziej zaawansowana...
09.10.2013 | Tartaki
Popyt na wszelkie, drzewne produkty budowlane stale...
płytki klinkierowe
Płytki klinkierowe elewacyjne to rozwiązanie, którego popularność...
Kotwa chemiczna i klej do betonu to...
11.01.2019 | Chemia budowlana
Drewno to najszlachetniejszy budulec, jednak aby wykonane...
drzwi przeciwpożarowe dwuskrzydłowe
19.10.2018 | Aluminiowe konstrukcje
W ciągu kilkunastu lat działalności firma Aliplast...
zabezpieczenia-hydroizolacyjne
28.08.2018 | Izolacje
Wysokojakościowe membrany polimocznikowe, poliuretanowe oraz ich mieszanki...
25.07.2018 | Systemy budowlane
Projektowanie wnętrz obiektów komercyjnych bardzo często wymaga...
08.05.2018 | Systemy budowlane
Rynek budowlany nieustannie zaskakuje, a coś, co...
Aby ogrodzenie posłużyło przez długi czas, musi...
Pracownia projektowa BINDER-PROJEKT od wielu lat specjalizuje...
13.03.2018 | Domy drewniane
Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat...
13.02.2018 | Schody, akcesoria
Nowoczesne schody zabiegowe, schody dywanowe, schody kręcone,...
Rozwój technologii ma na celu poprawę jakości...
Ogrodzenia z kamienia łupanego to dziś szczyt...
01.02.2018 | Kontenery
Kontenery początkowo wykorzystywane w transporcie, znajdują obecnie...
30.11.2017 | Chemia budowlana
Jesień to czas, gdy nawet najmniejsze ubytki...
29.11.2017 | Domy ekologiczne
Każde dziecko zna bajkę o trzech świnkach,...
24.11.2017 | Domy drewniane
Domy szkieletowe to szybki i opłacalny sposób...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: drewno budowlane, suszenie drewna budowlanego, impregnowanie drewna,