Ochrona przed pyłem – dlaczego i gdzie?
Przede wszystkim należy zadać pytanie: dlaczego branża budowlana generuje tak złe statystyki związane z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy? Najprostsza odpowiedź to nieprzestrzeganie przepisów wynikających z Prawa Budowlanego i Kodeksu Pracy. Jednak na problem trzeba patrzeć głębiej i z dwóch płaszczyzn.
– Zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w sektorze budowlanym wynikają z zaniedbań ze strony pracodawców jak i pracowników – mówi Krzysztof Ambroszkiewicz – W kwestii oddziaływania pyłów i oparów, z jednej strony pracodawcy próbują oszczędzać na odzieży ochronnej a z drugiej strony pracownicy, którzy taką odzież otrzymują nie zawsze są chętni do korzystania z niej. Pomimo tego, że podobnie jak pracodawcy mają obowiązek dbania o przestrzeganie przepisów BHP nie ubierają masek ochronny zarówno z powodu nieświadomości zagrożeń jak i ze zwykłego „wygodnictwa” – dodaje.

 

Półmaska AIR ACE BoxPółmaska AIR ACE Economicfot.1. Półmaska AIR-ACE Box / fot. 2. Półmaska AIR-ACE Economic

W przemyśle budowlanym wskazywać można wiele czynności czy procesów, w których udział pyłów i oparów może powodować nieodwracalne uszczerbki na zdrowiu. Do najważniejszych można zaliczyć:
– oczyszczanie  powierzchni  za pomocą  urządzeń wykorzystujących strumień sprężonego powietrza, wody lub mieszaniny wody i sprężonego powietrza oraz ścierniwa;
– natryskiwanie lub  napylanie  powierzchni  lakierami płynnymi lub proszkowymi, przy pomocy odpowiednich urządzeń;
– natryskiwaniu cieplnym powierzchni metali przy użyciu pistoletowych urządzeń łukowych, plazmowych i płomieniowych – w tym naddźwiękowych i detonacyjnych;
– obróbka materiałów drewnianych i drewnopochodnych za pomocą urządzeń mechanicznych, w szczególności drewna gatunków liściastych, których pyły mogą być rakogenne;
– prace rozbiórkowe, szczególnie związane z usuwaniem azbestu;
– obróbka ceramiki budowlanej, kamienia, materiałów izolacyjnych.

 

Przepływy powietrza w AIR ACEPrzepływy powietrza w AIR-ACE

 

Pyły w budownictwie – dlaczego są szkodliwe?
Przekraczanie norm i kontakt z pyłami emitowanymi przy wykonywaniu wyżej wymienionych prac prowadzi do szeregu chorób, przede wszystkim układu oddechowego.
– W branży budowlanej często niebezpieczeństwo emitowanych pyłów przy obróbce kamienia, betonu czy niektórych powierzchni drewnianych jest bagatelizowane. Jednak zgodnie z wynikami badań te zanieczyszczenia okazują się  równie niebezpieczne i jak pył azbestowy. Ponadto branża budowlana tworzy zagrożenia przy pracy wynikające z zapylenia bardzo drobnym pyłem. Jego drobinki przedostają do w pęcherzyków płucnych i tam zalegają. W związku z tym następuje zmniejszenie pojemność płuc i ich wydolność a nawet powstanie chorób nowotworowych – mówi Krzysztof Ambroszkiewicz.
W opracowaniu podsumowującym prace badawcze Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, dotyczące narażenie na pyły pracowników budownictwa w Polsce czytamy, że „pylice płuc są obecnie najczęstszymi chorobami zawodowymi dotyczącymi pracowników sektora budowlanego. W latach 2000–2007 w Polsce rozpoznano w tej grupie zawodowej ponad 1600 przypadków chorób zawodowych, z czego blisko 400 przypadków stanowią pylice płuc. Co roku stwierdza się w tej branży około 50–60 nowych przypadków pylic, a także inne choroby układu oddechowego.”
W podobny sposób osiadają w naszych organizmach opary rozpuszczalników, farb, składniki posadzek, warstw dylatacyjnych i innych.

 

maski ochronne maski ochronnefot. Diplomat-Poland Sp. z o.o.

 

Pyły budowlane – maski ochronne
– Jednym z najbardziej efektywnych środków ochrony osobistej każdego pracownika branży budowlanej mogą być maski przeciwpyłowe – Krzysztof Ambroszkiewicz.
Duńska firma Diplomat A/S za pośrednictwem swojego poznańskiego oddziału Diplomat-Poland Sp. z o.o. sprzedaje od 15 lat półmaski Air-Ace, których konstrukcja chroniona jest patentem. Są to najszczelniejsze i zapewniające największa wygodę przy pracy półmaski z wymiennymi filtrami na rynku nie tylko polskim, ale również europejskim i w USA.

 

Maskę AIR-ACE można łatwo czyścić. AIR-ACE z założonym korkiem testowym.fot. 1. Maskę AIR-ACE można łatwo czyścić / fot.2. AIR-ACE z założonym korkiem testowym

Jako jedyne półmaski Air-Ace mają powierzchnię filtrująca wynoszącą 240 cm2. Rozwiązanie to zapewnia niespotykanie mały opór przy oddychaniu. Dodatkowo dzięki dużej powierzchni filtrującej filtr przeciwpyłowy klasy P2(R) jest w stanie wytrzymać 100 godzin pracy w wysokim zapyleniu i wytwarza o 40 proc. mniejszy opór przepływu powietrza niż inne maski. Półmaskę Air-Ace można też  stosować przy pracach z substancjami chemicznymi używając wówczas filtra z węglem aktywnym.
Dla wygodnej pracy użytkownika maski istnieje możliwość założenia na jej korpus osłony Air-Ace Visor z poliwęglanu, która daje tym samym zabezpieczenie twarzy i oczu przed odpryskami szczególnie przy obróbce szlifierskiej, czy cięciu na sucho.
Przy dobrym dopasowaniu półmaski do twarzy można uzyskać szczelność rzędu 99,80 proc. Dla porównania najlepsze maskami jednorazowe posiadają szczelność, która nie przekracza 35,00 % i są podatne na zalepianie. Jeden filtr P2(R) w masce Air-Ace posiada żywotnośc równą około 15 jednorazowych maseczek.
Żywotność maski i filtra zapewnia również separacja silikonowych zaworków – wlotowego i wylotowego. Dzięki temu rozwiązaniu wydech wilgotnego powietrza z płuc odbywa się z pominięciem zawsze suchego filtra. Zaworek wylotowy umiejscowiony jest w dolnej części maski. Zapewnia to brak efektu parowania
okularów i skraplania się pary w części twarzowej maski
Ponadto maska przeciwpyłowa Air-Ace jest lekka waży tylko 230 g. Jej środek ciężkości jest blisko twarzy dlatego nie ciąży. Wykonana jest z odpornego na udar tworzywa ABS – kupujesz jedną maskę na całe życie.

 

Filtry Air-Ace P2 (R)  Filtry z węglem aktywnym Filtry Air-Ace P3 (R) HESPA+fot. 1. Filtry Air-Ace P2 (R) / fot. 2. Filtry z węglem aktywnym / fot. 3. Filtry Air-Ace P3 (R) HESPA+

 

Dodatkowe pozytywne cechy maski Air-Ace:
– w komplecie szczelne pudełko – gwarancja higieny;
– część twarzowa to mieszanka wolna od lateksu i silikonu – skóra nie podlega podrażnieniom;
– komplet filtrów w cenie;
– konstrukcja paska nagłowia pozwala w niezwykle łatwy sposób założyć i zdjąć maskę – wygoda w zużyciu;
– jedyna maska na rynku posiadająca wymienne części – długotrwałe użytkowanie.

 

Pasek zagłowia Część twarzowa Pudeko do przechowywania półmaski Visor - osłona twarzy i oczufot. 1. Pasek zagłowia / fot. 2. Część twarzowa / fot. 3. Pudeko do przechowywania półmaski / fot. 4. Visor – osłona twarzy i oczu

 

Z oferta masek i odzieży ochronnej firmy Diplomat można zapoznać się na stronie: www.diplomat.com.pl

 

61-655 Poznań, ul. Gronowa 85, woj. wielkopolskie
tel. 602 610 618,