Systemy zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości BHP

Nowoczesna organizacja placu budowy

Statystyki GUS-u dotyczące wypadków przy pracy pokazują, że ich ilość z roku na rok rośnie. Duży odsetek tych urazów następuje na skutek uderzenia w nieruchomy obiekt przykładowo z powodu upadku z wysokości. Dlatego zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości jest jednym z najistotniejszych pod kątem wymagań płynących z BHP. Cały system zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, to optymalny sposób na zapobieganie wypadkom na placach budowy.

Bezpieczeństwo na budowie

Większość prac budowlanych obarczona jest dużym ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Te najczęściej odnotowywane to uderzenie przez spadające czynniki oraz wspomniany wyżej upadek z wysokości. Dwie główne przyczyny wypadków to:

• Czynnik ludzki,
• Zła organizacja placu budowy

Błędy ludzi można minimalizować. Organizacja placu budowy w sposób bezpieczny zgodnie z przepisami BHP wymaga m.in. zapewnienia zaplecza socjalnego i środków ochrony zbiorowej. Istotne jest stworzenie układu komunikacyjnego, który pozwoli na wyeliminowanie kolizji dróg pieszych i ciągów komunikacyjnych dla sprzętu. Kolejną kwestią jest stworzenie bezpiecznych miejsc poboru mediów: energii elektrycznej czy wody.

Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje, że pierwszorzędnymi środkami ochrony powinny być eliminacja zagrożeń, zapobieganie zagrożeniom oraz pasywne i aktywne ograniczenie pola pracy z wykorzystaniem takich środków ochrony zbiorowej jak klasyczne poziome i pionowe systemy asekuracyjne, ale i o wiele bardziej zaawansowane technicznie systemy.

fot. Alsina 

System zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości

Do prac kwalifikowanych jako prace na wysokości zalicza się te wykonywane co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Do wypadków na wysokości dochodzi najczęściej, gdy stosowane są nieodpowiednie technologie i środki pracy, a stanowiska pracy są niewłaściwe przygotowane. Przykładem tego są źle wykonane podesty robocze, pozostawione prowizorycznie zabezpieczone lub niezabezpieczone otwory w stropach lub podłogach. Co oczywiście jest niezgodne z wymaganiami BHP. Takie postępowanie wynika z prób dokonania oszczędności, które są niepotrzebne i tak naprawdę pozorne. Wypadek na budowie jest kosztowny i nie chodzi tu jedynie o wartość ludzkiego zdrowia i życia.

Nowoczesne systemy zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, wysoki stopień bezpieczeństwa. Stosuje się w nich m.in. osłony przeciwwiatrowe czy zabezpieczenia krawędzi.

HANDSET EDGE PROTECTION SCREEN (HEPS) firmy Alsina to bardzo przemyślanie skonfigurowany produkt, którego celem jest ochrona przed upadkiem z wysokości.

HEPS wykonano z lekkiego ekranu ochronnego, który pozwala na dostosowanie go do nawet najbardziej wymagającej geometrii danej konstrukcji na budowie i potrzeb organizacji pracy w określonym miejscu. Niewielki ciężar własny HEPS umożliwia instalowanie go ręcznie bez konieczności użycia żurawia wieżowego.

Zamknięta i stabilna konstrukcja HEPS sprawia, że pracownicy nie odczuwają typowego dyskomfortu związanego z pracą na wysokości i mogą poczuć się tak, jak w przypadku pracy na poziomie gruntu.

fot. Alsina 

Firma Alsina zadbała rzecz jasna o to, aby HEPS był systemem certyfikowanym. Spełnia on wymagania normy EN-13374 w klasie A i B. Oznacza to, że system jest odporny na statyczne obciążenia stanowiące zabezpieczenie osób opierających się o system albo używających systemu jako pochwytu podczas przechodzenia wzdłuż niego. Stanowi zabezpieczenie osoby, która porusza się lub upada w kierunku zabezpieczenia. Zgodnie z klasą B HEPS jest odporny na statyczne i dynamiczne obciążenia, powstrzymujący spadanie osoby zsuwającej się po powierzchni pochyłej.

fot. Alsina 

Ergonomiczny, lekki i solidny system

Najcięższy element systemu waży zaledwie 30 kg. Jego dużą zaletą jest fakt, że można go zainstalować jeszcze przed rozpoczęciem etapu szalowania poziomego. HEPS został uznany za jeden z najbardziej elastycznych i wszechstronnych systemów ochrony krawędzi. Posiada rozszerzony zakres podpór i akcesoriów. HEPS jest niezwykle łatwo adoptowalny i zapewnia skuteczną ochronę przed upadkiem nawet w przypadku budów i konstrukcji, gdzie zastosowanie innych klasycznych środków zabezpieczenia zbiorowego stanowi trudność.

Ochrona przed upadkiem z wysokości jest zagwarantowana już od pierwszej konfiguracji systemu firmy Alsina. Nie istnieje potrzeba instalowania lin asekuracyjnych lub standardowego kotwienia punktów. Pracownicy wykonujący czynności na wysokości są w pełni chronieni już na etapie deskowania.

fot. Alsina 

Rozwiązania HEPS w pełni zabezpieczają przestrzeń pomiędzy otwartymi podczas prac budowlanych kondygnacjami.

Poczucie bezpieczeństwa u pracowników budowlanych, którzy zyskują komfort pracy w ograniczonej i bezpiecznej przestrzeni, jak w przypadku wykonywania czynności na poziomie gruntu, w oczywisty sposób na większą produktywność i mniejszy rachunek ekonomiczny całej inwestycji. Tym bardziej, że koszty instalacji HEPS same w sobie są o połowę mniejsze niż standardowego systemu sieciowego.

Więcej na www.alsina.com/pl

32-660 Chełmek, Pl. Kilinskiego 1 , woj. małopolskie
tel. (+48) 519 517 150, (+48) 33 846 28 80,


Liczba odwiedzin: 135 | Data publikacji: 2022-07-27

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


21.02.2019 | Rusztowania
Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa na budowie niezbędne...
02.09.2019 | Rusztowania
Metoda nawisowa to idealne rozwiązanie do budowy...
Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku...
28.05.2020 | Systemy budowlane
Wysoka trwałość, uniwersalność, obniżenie kosztów inwestycji –...
Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś,...
Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być...
Wykonywanie dużej ilości słupów czy fundamentów punktowych...
Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do...
Szalunkowe formy tekturowe służą do wykonywania podpór,...
Monolityczne konstrukcje z betonu wykonuje się w...
Jakość, kompleksowość, profesjonalizm – te trzy słowa...
Beton architektoniczny do aranżacji wnętrz Form Modern...
06.08.2021 | Beton
Obciążniki betonowe są jednym z najbardziej powszechnych...
03.03.2021 | Systemy budowlane
Nowoczesne materiały budowlane pozwalają przyspieszyć prace i...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
30.09.2013 | Rusztowania
Stale zwiększa się liczba prowadzonych robót w...
Utrzymanie stałej, zoptymalizowanej wilgotności powietrza w halach...
08.03.2018 | Rusztowania
XXI wiek to era wieżowców. Drapacze chmur...
Choć podstawową rolą, jaką pełni system rynnowy,...
03.11.2021 | Grzejniki
Jeśli szukasz opłacalnego ogrzewania elektrycznego, wybierz grzejniki...
31.08.2021 | Styropian
Gzymsy, sztukaterie, bonie, listwy elewacyjne styropianowe, skosy...
15.07.2021 | Altany, pergole
Ogrodzenia sztachetowe metalowe to funkcjonalne i estetyczne...
26.06.2020 | Drabiny
Rusztowania i drabiny KRAUSE to na rynku...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. dolnośląskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, cały system zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, system zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, ochrona przed upadkiem z wysokości, alsina, systemy szalunkowe, systemy szalunkowe alsina, systemy zabezpieczające, systemy zabezpieczające alsina, rozwiązania komunikacji, powierzchnie szalunkowe, stemple, osprzęt, komponenty, materiały, sprzęt, płyty, stropy, inne szalunki poziome, podpory, krążyny, słupy, ściany, konsole, wsporniki, kołnierze cierne, bezpieczeństwo, komunikacja, komponenty, panele fenolowe,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy