Drabiny ewakuacyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynku - komercyjnym bądź mieszkalnym. Oprócz tego, umożliwiają po prostu zadbanie o dany obiekt budowlany, zapewnienie mu odpowiedniej sprawności technicznej. Dlatego w zabudowie mieszkalnej bardzo przydają się, dla przykładu, kominiarzom, spełniają też liczne zadania podczas prac remontowych, budowlanych i im podobnych.

Drabiny ewakuacyjne w świetle prawa

Obowiązujące w naszym kraju prawo stanowi, że każdy budynek, jaki posiada dwie lub więcej kondygnacji, powinien zostać wyposażony w drabinę, zadaniem której jest umożliwienie ewakuacji w razie zagrożenia, a także stałego dostępu na dach w celu wykonywania przeglądów technicznych znajdujących się tam urządzeń. Drabiny ewakuacyjne są obowiązkowym elementem wyposażenia budynków przemysłowych, hal oraz magazynów - obiekty te posiadać muszą pionową zewnętrzną drabinę (w określonych sytuacjach z zainstalowanym koszem ochronnym), która pozwala na zejście z dachu lub wejście na niego w wypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeżeli drabina ma ponad 3 m wysokości, powinna zostać wyposażona w kosz ochronny, służący zapobieżeniu upadkowi z wysokości. Musi on mieć 70 do 80 cm szerokości i zapewniać użytkownikowi swobodę poruszania. Z kolei obowiązkowym elementem wyposażenia drabiny o wysokości przekraczającej 10 m są dodatkowe podesty spoczynkowe. Oczywiście, systemy drabin ewakuacyjnych spełniać muszą szereg norm i wymagań BHP, a także odznaczać się solidnym wykonaniem ma materiałów wysokiej jakości.

Zastosowania tych konstrukcji nie ograniczają się rzecz jasna do zapewniania bezpieczeństwa. Oprócz tego drabiny umożliwią lub ułatwiają wykonywanie napraw i konserwacji dachu oraz umieszczonych na nim urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, paneli fotowoltaicznych, anten, itd. Dzięki drabinom wykonać można również prace sezonowe na dachu, przykładowo odśnieżanie. Toteż są one niezbędne zarówno w przypadku obiektów komercyjnych, jak też mieszkalnych.

Rodzaje drabin wysuwanych

Na rynku dominują dwa typy drabin wysuwanych: bez kosza ochronnego i z koszem. Te pierwsze to standardowe zestawy o długości 3 metrów, w związku z którą nie jest wymagane zabezpieczenie przed upadkiem. Drabiny bez kosza montuje się przykładowo w: szybach (np. wind), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych, infrastrukturze komunalnej, itd. Aby dobrze pełniły swoje zadania, charakteryzować się powinny wysoką jakością wykonania oraz odpornością na korozję. Drabiny wysuwane bez kosza powinny być wyposażone w szczeble z powierzchnią antypoślizgową, zaś ich konstrukcja musi zapewniać szybki i prosty montaż w każdych warunkach.

Z kolei, jeśli wysokość drabiny przekracza 3 metry i/lub nie ma mechanicznych systemów ochrony przed upadkiem z wysokości, konieczny jest kosz ochronny. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie dla użytkownika.

Akcesoria do drabin ewakuacyjnych

Korzystanie z drabiny ewakuacyjnej wiązać się powinno zarówno z wysokim poziomem bezpieczeństwa, jak również z wygodą. Dlatego warto zamówić akcesoria, podnoszące poziom jednego i drugiego. Zaliczają się do nich: adapter montażowy, blokada dostępu z półką lub bez półki, blokada wejścia do kosza, blokada samozamykająca, podesty dodatkowe, poręcze i inne dodatki.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,