Rusztowania elewacyjne i lekkie systemy szalunkowe

Jak zoptymalizować pracę na budowie?

Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku alternatyw budowało się ze wszystkiego, co było dostępne na rynku metodami, które dziś są dla nas nie do zaakceptowania. Branża budowlana wciąż się profesjonalizuje, a jej znakami rozpoznawczymi staje się optymalizacja pracy i bezpieczeństwo. Te potrzeby doskonale rozpoznała firma Olan, która oferuje rusztowania (ramowe, modułowe), a także lekkie systemy szalunkowe, zadaszenia, maszty oraz szereg innych konstrukcji stalowych i aluminiowych stosowanych w budownictwie. Nacisk położony na wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki przemysłowej i informatyki sprawia, że Olan jest jedną z najprężniej rozwijających się w swoim regionie firm z branży rusztowań i szalunków w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Rusztowania fasadowe (elewacyjne) ramowe, rusztowania modułowe
Rusztowania ramowe, fasadowe, lekkie systemy szalunkowe… szeroka oferta rynkowa w niczym nie przypomina rozwiązań, jakie widywaliśmy kiedyś. Jednym z flagowych produktów firmy Olan jest rusztowanie elewacyjne Euro+, które jest kompatybilne z popularnymi wyrobami innych producentów, jakie znajdziemy dziś na rynku. Elastyczność systemu zwiększa ponadto szereg dodatkowych dostępnych akcesoriów, jak dźwigary kratowe, trawersy , wsporniki, różne długości pomostów i wysokości ram. Dzięki temu w prosty sposób można obstawić rusztowaniem fasadowym Euro+ obiekty przeznaczone do remontu, ale także ułatwić pracę ekip budowlanych w najtrudniejszych warunkach, jak np. podczas budowy przejazdów, przejść dla pieszych, czy remontów wież kościołów. Co istotne – producent rygorystycznie przestrzega też względów bezpieczeństwa, dlatego rusztowania elewacyjne Euro+ posiadają Certyfikat Bezpieczeństwa nr B/02/014/17 wydany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

 

rusztowania szalunki olan rusztowania szalunki olanfot. Olan

 

Rozwiązaniem kierowanym do odbiorców z branży przemysłowej (zwłaszcza tych obszarów, gdzie konieczne jest tworzenie dużej liczby instalacji, np. w przemyśle stoczniowym, w rafineriach czy elektrowniach), sprawdzają się rusztowania modułowe R+. Mają one dużą wytrzymałość na obciążenia, a ich konstrukcja umożliwia rozbudowę w każdym kierunku w przedziale od 0,73 do 3,07 m. Tego typu rusztowania są ponadto kompatybilne z rusztowaniem ramowym, a także z większością dostępnych na rynku rusztowań modułowych o długościach podestów 2,57 i 3,07 m. Również tym produktom Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie przyznał Certyfikat Bezpieczeństwa.
Rozwiązaniem, które wykorzystywane jest np. na platformach wiertniczych są z kolei rusztowania modułowe FOX, z których można utworzyć siatkę prostokątną o różnorodnych wymiarach. W odróżnieniu np. od rusztowań elewacyjnych, system FOX można rozbudowywać zarówno z dołu do góry, jak i z góry do dołu, co jest możliwe dzięki zastosowaniu spawanej rury łączącej oraz zabezpieczenia słupka. Rusztowania FOX (zarówno w wersji stalowej, jak i lekkiej aluminiowej) montuje się bez młotka i żadnych dodatkowych narzędzi poza kluczem do skręcania stężeń, co w sposób oczywisty przyspiesza jego budowę.

 

rusztowania szalunki olan rusztowania szalunki olanfot. Olan

 

Stabilność rusztowań to tylko jeden z aspektów, które gwarantują bezpieczeństwo pracy ekipy budowlanej. Równie ważne jest zachowanie względów bezpieczeństwa także podczas przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi poziomami rusztowania, dlatego w ofercie firmy Olan znajdziemy klatki schodowe FOX w wersji stalowej oraz aluminiowej, które można domontować do rusztowania, zapewniając wygodne i swobodne przemieszczanie się.

Lekki system szalunkowy na wagę złota
Firma Olan jest też producentem lekkich systemów szalunkowych, które są doskonałą alternatywą dla ciężkich (i drogich!) szalunków z drewna. Zaletami
lekkich szalunków ściennych jest szybkość ich wykonywania, a także ogromna elastyczność i precyzja.

 

rusztowania szalunki olanfot. Olan

 

Koncepcja szalunków ściennych MINI BOX powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, dążącego do wyeliminowania trudnego montażu dużych i ciężkich płyt szalunkowych. Dzięki zredukowaniu masy i wymiarów szalunków udało się znacznie uprosić pracę (do ich montażu i demontażu wystarczy tylko jedna osoba!), a do przenoszenia płyt nie potrzeba dźwigu. W skład systemu wchodzą dwa rodzaje płyt. Płyty podstawowe przeznaczone są do formowania szalunków ściennych i stropowych, z kolei płyty wielofunkcyjne sprawdzą się podczas formowania naroży i słupów, począwszy od niewielkich powierzchni jednostronnych, aż po rozległe deskowania dwustronne. Ich konstrukcja składa się z płaskowników oraz sklejki szalunkowej 12 mm.

 

rusztowania szalunki olan rusztowania szalunki olanfot. Olan

 

Lekki system szalunkowy MINI BOX to rozwiązanie kierowane do firm budujących małe i średnie obiekty, takie jak budynki handlowe, domy jednorodzinne, fundamenty budowlane, podmurówki, silosy i ściany oporowe. W porównaniu do tradycyjnych szalunków, system MINI-BOX ma zwiększoną wytrzymałość i wyższe dopuszczalne parcie betonu na deskowania, co udało się uzyskać dzięki kratowaniu wewnętrznemu z płaskowników o grubości 5 mm i obramowaniu zewnętrznemu z płaskowników o grubości 6 mm.
MINI BOX to świetne rozwiązanie dla tych firm, które dążą do zwiększenia efektywności pracy na budowie i optymalizacji kosztów. Dzięki temu, że płyty systemowe mogą być używane nawet 100 razy, inwestycja jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnych desek (często wyrzucanych już po pierwszym użyciu).

Maszty aluminiowe
Intensywnie rozwijającym się obszarem działalności firmy Olan jest też produkcja masztów z kratownic aluminiowych. Są one oferowane w dwóch wersjach: jako kratownice lekkie z rury cienkościennej oraz cięższe, z rur grubościennych.

 

rusztowania szalunki olan rusztowania szalunki olan rusztowania szalunki olanfot. Olan

 

Odmienne warianty dostępnych rozwiązań (różniące się np. dopuszczalnym obciążeniem czy maksymalną wysokością) sprawiają, że znajdują one zastosowanie w różnych branżach (np. jako maszty telekomunikacyjne, banery reklamowe, oświetleniowe, do pomiaru siły wiatru itp.).

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.olan.siedlce.pl

 


Liczba odwiedzin: 40 | Data publikacji: 2018-03-21

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś, w XXI wieku, muszą sprostać wymaganiom o wiele wyższym niż kiedykolwiek do tej pory. Czasem okazuje się jednak, że to, co przed laty wymyślili nasi przodkowie jest najlepsze, o ile dołoży się do tego nowoczesną technologię. Przykładem może być glina – zdrowy i ekologiczny materiał, który wzbogacony odpowiednimi dodatkami ma jeszcze lepszą izolacyjność termiczną, wciąż pozostając naturalnym budulcem na miarę naszych czasów. Wyroby z ceramiki budowlanej, systemy kominowe i płyty stropowe żelbetowe oferuje firma LEIER.

Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być dziecinnie proste, a do tego tanie? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że wykorzystamy w tym celu tekturowy szalunek jednorazowego użytku. Dlaczego takie rozwiązanie się opłaca się bardziej niż szalunki stalowe, mówi Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu firmy Tarnopak z Jasła, która jest pierwszym krajowym wytwórcą systemu kartonowych tulei szalunkowych, mogącym pochwalić się 50- letnim doświadczeniem.

13.08.2014 | Beton komórkowy

Budowa domu to duże wyzwanie – podczas jego realizacji nie można decydować się na żadne półśrodki ani doraźne rozwiązania. Tylko realizacja tego typu inwestycji w określonym, kompleksowym systemie budowlanym daje gwarancję uzyskania jednorodnej konstrukcji budynku o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej. Materiałem konstrukcyjno-izolacyjnym o doskonałych właściwościach, który ponadto usprawnia i przyspiesza czas budowy i oraz znacząco zmniejsza jej koszty jest beton komórkowy.

Wykonywanie dużej ilości słupów czy fundamentów punktowych o przekroju kołowym nastręcza problemów związanych z koniecznością przygotowania nietypowych szalunków. W takich realizacjach z pomocą przychodzą tuleje kartonowe, które skracają czas budowy oraz przyczyniają się do sporych oszczędności.

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do tworzenia szalunków wykorzystywali tylko i wyłącznie drewno. Obecnie stawia się coraz częściej na nowoczesne systemy szalunkowe, które pozwalają na bardziej efektywną, elastyczną i precyzyjną pracę. Jednym z takich systemów jest MINI-BOX produkowany przez firmę Olan z Siedlec.

Jakość, kompleksowość, profesjonalizm – te trzy słowa idealnie opisują w skrócie firmę BAUKRANE, która stała się nowym liderem na rynku sprzedaży i wynajmu sprzętu budowlanego. Jest to niewątpliwy sukces firmy, która z lokalnej stała się dużym i znanym w skali całego kraju przedsiębiorstwem.

Czasy PRL-u w Polsce, gdy budowało się dużo i w niskiej jakości, to już zamierzchła przeszłość. Dziś branża budowlana jest bardzo rozwinięta i musi sprostać nie tylko wysokim wymaganiom klientów, ale także surowym normom i przepisom, które mają zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. Prawo jest szczególnie rygorystyczne jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków, zwłaszcza w tych miejscach, w których występują duże ruchy strukturalne (np. obszary górnicze, wysokie budynki, wieże, połączenia elementów stalowych i betonowych). Do wypełniania przeciwpożarowego dylatacji, które utrzymuje ognioodporność elementów w miejscach, gdzie są one przerwane lub oddzielone złączami, przeznaczony jest System Litaflex Vario Element, który znajdziemy w ofercie firmy PROTECTOR Sp. z o.o.

07.09.2016 | Sklejki

Sklejka to materiał, dla którego różnorodnych zastosowań jedynym ograniczeniem zdaje się być ludzka wyobraźnia. Jest to materiał kompozytowy sklejony z krzyżujących się warstw drewna liściastego (olcha, brzoza) lub iglastego (świerk), w których włókna sąsiadujących warstw przebiegają pod kątem prostym. Powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, w tym również w budownictwie, gdzie używa się jej przy wznoszeniu rusztowań, ścian działowych, systemów szalunkowych, sufitów, jako materiał konstrukcyjny czy okładziny ścian, podłóg i sufitów. Z zalet sklejek szeroko korzysta też przemysł motoryzacyjny, a różne ich odmiany stosuje się jako podłogi i burty pojazdów, przyczep, naczep. Jednym z najbardziej znanych polskich producentów sklejki jest firma BIAFORM S.A.

Budowa elementów betonowych o przekroju koła nastręcza trudności, które wynikają z konieczności przygotowania nietypowych szalunków. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem są kartonowe tuleje szalunkowe – proste i tanie rozwiązanie, które jednocześnie znacznie przyspiesza pracę.

Pojawienie się na rynku tekturowych tulei szalunkowych spowodowało prawdziwy boom na okrągłe, eleganckie kolumny na gankach czy tarasach. I choć minęło już sporo lat od wynalezienia tego prostego rozwiązania, styl dworkowy wciąż jest bardzo popularny, a tekturowe szalunki powszechnie stosuje się w budownictwie zarówno jednorodzinnym, jak i przemysłowym.

30.09.2013 | Rusztowania

Stale zwiększa się liczba prowadzonych robót w zakresie budowania nowych dróg, obiektów mostowych oraz tuneli. W związku z tym, ze strony specjalistów rośnie również zainteresowanie nowoczesnymi systemami szalunkowymi. Jedną z firm oferujących produkty w tym zakresie jest firma DOKA, która proponuje kompatybilne ze sobą systemy rusztowań nośnych SL-1 oraz szalunków dźwigarowych Top 50.

Technika szalowania, podobnie jak każdy inny obszar w budownictwie, zmieniała się i ewoluowała przez lata. Nie zmieniło się natomiast jedno. Podczas budowy ław i stóp fundamentowych, ścian żelbetowych, słupów, stropów, schodów, podciągów i innych monolitycznych konstrukcji betonowych, bez szalunków się nie obejdziemy. Warto natomiast rozważyć, czy bardziej opłaca się samodzielnie wykonać, kupić czy wynająć szalunki. Okazuje się, że rachunek ekonomiczny wcale nie jest taki oczywisty.

Budownictwo mostowe wymaga rozwiązań, które dosłownie przetrwają wieki. Wykorzystywane kiedyś powszechnie konstrukcje zespolone wypierają coraz częściej nowoczesne konstrukcje sprężone. Wśród producentów systemów sprężania oraz innych technologii i elementów wyposażenia mostów czołowe miejsce zajmuje firma Freyssinet Polska, która działa w naszym kraju już od 1999 roku.

02.12.2016 | Rusztowania

Obiekty budowlane o nieregularnym kształcie, w których podstawowa bryła jest urozmaicona architektoniczne, często cechuje niezwykła trudność renowacji. Dlatego w tego typu sytuacjach stosuje się tzw. systemy rusztowań modułowych. Pozwalają one tworzyć wieloprzestrzenne konstrukcje, które docierają w miejsca trudno dostępne w przeciwieństwie do bardziej typowych rusztowań ramowych.

Czasy, w których pracownicy budowy musieli wykorzystywać siłę własnych mięśni, aby wciągnąć na wyższe piętra różnego typu ładunki, to już przeszłość. Dostępna dziś na rynku szeroka oferta wciągarek budowlanych pozwala na dopasowanie urządzenia do różnego typu ładunków. Wiele propozycji z tego zakresu można znaleźć w ofercie firmy Europejskie Centrum Innowacyjne.

Energooszczędne maszyny, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne, biomasa… dziś rynek budowlany stawia na takie rozwiązania, które pozwolą wygenerować spore oszczędności, nie godząc się zarazem na żadne kompromisy jeśli chodzi o jakość. O tym, jak sprostać tym wysokim wymaganiom opowiada Wiesław Lubojemski, Prezes Zarządu Zakładu Produkcji Opakowań „Tarnopak” z Jasła, która produkuje tekturowe rury szalunkowe, będące alternatywą dla drogich szalunków stalowych.

Zastosowanie szalunków kartonowych pozwala na szybkie wykonanie filara, uzyskanie gładkiej powierzchni betonu, a co najważniejsze jest oszczędnym rozwiązaniem budowlanym. Firma Rukarbud jest obecnie jedynym polskim producentem opatentowanych, „gładkich” szalunków, których jakość potwierdzona jest certyfikatem bezpieczeństwa. Dzięki tym rozwiązaniom możesz wykonać filary, kolumny czy podpory wokół lub w środku własnego domu.

Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich rozwiązań, które gwarantują wysoką jakość wyrobu finalnego, a także szybkie tempo prac oraz ekonomiczność. Drogie stalowe szalunki – zwłaszcza, gdy są stosowane na masową skalę – wymagają demontażu i przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co oczywiście radykalnie wydłuża czas pracy. Alternatywą dla nich są kartonowe tuleje szalunkowe jednorazowego użytku, które pozwalają na zalewanie mieszanką betonową jednocześnie dużej ilości szalunków.

Wytrzymały a jednocześnie lekki i łatwy w użyciu, takimi cechami charakteryzuje się innowacyjny system szalunkowy z tworzywa sztucznego ABS, od ponad 2 lat wprowadzany na rynek polski przez firmę Inter – Bis. W porównaniu z tradycyjnymi szalunkami drewnianymi lub metalowymi jest dużo bardziej efektywny oraz ekonomiczny.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: system szalunkowe, systemy szalunkowe, lekkie szalunki, rusztowania modułowe, rusztowanie fasadowe, ramowe rusztowanie, maszty aluminiowe, maszt aluminiowy