Budowanie domów z bloczków betonu komórkowego ma wiele zalet. Takie budynki wznosi się szybciej, taniej i prościej, zaś sam materiał pozwala na uzyskanie dobrej izolacji, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów i jest ognioodporny. Nic więc dziwnego, że obecnie jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych, coraz częściej wypierając tradycyjną cegłę ceramiczną.

 

wykonywanie scian fundamentowych wykonywanie scian fundamentowychWykonywanie ścian fundamentowych / fot. termalica.pl

 

Beton komórkowy – uniwersalny materiał do budowy domu
Biały beton komórkowy Termalica®, wytwarzany ze zmielonego piasku kwarcowego, wapna i wody, dojrzewa w atmosferze pary wodnej w autoklawie, a w jego składzie nie ma żadnych odpadów produkcyjnych.
Dzięki zoptymalizowanemu procesowi technologicznemu już na etapie produkcyjnym można zaplanować gęstość, własności termiczne i wytrzymałościowe betonu komórkowego poprzez wytworzenie w nim odpowiedniej ilości porów powietrznych. To właśnie one tworzą doskonałą izolację cieplną, stąd też potoczna nazwa tego produktu – gazobeton.
Ściany z betonu komórkowego mają wysoką paroprzepuszczalność, co zapewnia korzystny mikroklimat wewnątrz budynku oraz najniższą promieniotwórczość wśród wszystkich materiałów murowych. Gazobeton wykazuje też właściwości antyseptyczne, zapobiegając rozwojowi pleśni oraz grzybów na powierzchni muru. Co istotne, przegrody wzniesione z bloczków Termalica® są całkowicie niepalne i zapewniają wysoką odporność ogniową.

 

budowanie ścian z bloczków budowanie ścian z bloczkówBudowanie ścian z bloczków / fot. termalica.pl

 

Gotowe elementy do budowy domu
Innowacyjny system budowlany Termalica® składa się z bloczków betonu komórkowego, gotowych nadproży okiennych i drzwiowych, elementów stropowych i materiałów uzupełniających. Kompleksowość systemu zapewniają także pustaki szalunkowe i murarskie oraz bloczki betonowe przeznaczone do budowy ścian fundamentowych i piwnicznych.
Bloczki Termalica® posiadają stałe, zoptymalizowane wymiary: wysokość 249 mm, długość 599 mm oraz szerokość od 5 do 48 cm. Dzięki dokładnym wymiarom łączone są w poziomych spoinach za pomocą cienkowarstwowej zaprawy klejowej Termalica® o grubości 1÷3 mm, a połączenia pionowe – ze względu na profilowanie pióro-wpust – nie wymagają klejenia zaprawą. Zużycie bloczków na 1 m² ściany wynosi tylko 6,67 sztuki. Wygodę murowania dodatkowo ułatwiają ergonomiczne uchwyty montażowe oraz połączenia pióro-wpust, które znacząco skracają czas wznoszenia murów.

 

łączenie ścian nośnych wewnętrznych i zewnętrznych łączenie ścian nośnych wewnętrznych i zewnętrznychŁączenie ścian nośnych wewnętrznych i zewnętrznych / fot. termalica.pl

 

Dlaczego warto budować z betonu komórkowego?
Beton komórkowy jako budulec ma wiele zalet. Przede wszystkim jest produktem przyjaznym środowisku, gdyż w jego składzie występują jedynie materiały naturalne – piasek, wapno i woda. Niezwykle korzystne są również jego właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałościowe. Jako materiał konstrukcyjny beton komórkowy Termalica® pozwala na wznoszenie wielokondygnacyjnych budynków (nawet do 5 kondygnacji). Tylko jeden bloczek o grubości 40 cm i gęstości 350 kg/m³ przenosi ciężar ok. 48 ton.
Dzięki tym właściwościom gazobeton jest niezwykle popularnym materiałem stosowanym do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, lekkim (czyli łatwym w transporcie), wytrzymałym na działanie czynników atmosferycznych, mrozoodpornym i trwałym.

 

wznoszenie ścian działowych wznoszenie ścian działowych wznoszenie ścian działowychWznoszenie ścian działowych / fot. termalica.pl

W odróżnieniu od ścian z tradycyjnych pustaków, ściany z betonu komórkowego Termalica® są monolityczne oraz jednorodne i nie posiadają szczelin powietrznych. Ta cecha zapewnia im wysoką zdolność akumulacji ciepła. Sprawdza się to latem, kiedy w czasie upalnych dni ciepło jest pochłaniane przez ściany i oddawane w nocy, zapewniając stabilną temperaturę wnętrza oraz zimą, gdy doskonałe własności cieplne gazobetonu pozwalają zredukować koszty ogrzewania.
Beton komórkowy pozwala również na zachowanie wewnątrz budynku korzystnego mikroklimatu, stabilizując temperaturę i wilgotność, podnosząc tym samym komfort codziennego przebywania w domu.

 

zbrojenie pod otworami okiennymi zbrojenie pod otworami okiennymi
zbrojenie pod otworami okiennymi zbrojenie pod otworami okiennymiZbrojenie pod otworami okiennymi / fot. termalica.pl

 

Ściany z betonu komórkowego
Własności cieplne i wytrzymałościowe bloczków Termalica® pozwalają na ich zastosowanie do wznoszenia ścian jednowarstwowych oraz wielowarstwowych, których parametry można optymalizować poprzez odpowiedni dobór konkretnego typu bloczków.
Mur jednowarstwowy charakteryzuje się krótkim czasem wykonania i gwarantuje wysokie parametry izolacyjności termicznej. Najcieplejsza ściana jednowarstwowa w systemie Termalica® z bloczka o grubości 48 cm zapewnia doskonały współczynnik przenikania ciepła U = 0,173 W/m2K.
Ściany dwuwarstwowe składają się z części nośnej konstrukcyjnej (Termalica® 500, 600 i 700) o grubości 20 i 24 cm oraz warstwy izolacji termicznej z płyt wełny mineralnej lub styropianu o grubości 12÷15 cm.

 

wykonywanie nadproży wykonywanie nadprożyWykonywanie nadproży / fot. termalica.pl

Z kolei ściany trójwarstwowe posiadają dodatkowo warstwę osłonową grubości 9÷12 cm, wykonaną z bloczków betonu komórkowego lub cegły ceramicznej. W przypadku elewacji z cegły klinkierowej konieczne jest wykonanie szczeliny wentylacyjnej grubości 3÷4 cm pomiędzy izolacją a warstwą osłonową.
Ściany z bloczków Termalica® wykańcza się wewnątrz tynkami i gładziami o grubości ok. 5-10 mm, a na zewnątrz pokrywa tynkami tradycyjnymi mineralnymi lub cienkowarstwowymi dekoracyjnymi. Nie ma jednak potrzeby tynkowania i wyrównywania murów przed ułożeniem płytek ceramicznych. Łatwość wykonywania bruzd i otworów w ścianach z betonu komórkowego przy użyciu prostych narzędzi, takich jak rylec, zdecydowanie ogranicza koszty robocizny i dodatkowo przyśpiesza układanie przewodów elektrycznych, ogrzewania i wodno-kanalizacyjnych.

 

wykonywanie nadprożyWykonywanie nadproży / fot. termalica.pl

 

Ze szczegółową ofertą systemu Termalica® można zapoznać się na stronie: www.termalica.pl

 

33-240 Żabno, Nieciecza 199, woj. małopolskie
tel. 146444444,