Cegła cegle nierówna

Jakie są wymagania współczesnego rynku odnośnie materiałów budowlanych, z których wznosi się budynki? Z jednej strony duży nacisk kładziemy na zdrowy mikroklimat, dlatego coraz popularniejsze są materiały „zdrowe”, naturalne, które sprawiają, że dobrze się czujemy wewnątrz pomieszczeń. Bez wątpienia zaliczyć do nich trzeba ceramikę, która powstaje z naturalnego surowca – gliny.

– Równie ważne są jednak właściwości wytrzymałościowe, termoizolacyjne, dźwiękochłonne czy zdolność odprowadzania pary wodnej – podkreśla Paweł Migdacz z firmy Leier Polska S.A., która oferuje m.in. kompletne systemy budowy ścian Thermopor. – Dlatego w naszych laboratoriach zakładowych na bieżąco kontrolujemy zgodność wszystkich parametrów wytrzymałościowych – dodaje.  

cegła pełna cegła pełna z otworami cegła licowa

fot. LEIER POLSKA | Cegła pełna, pełna z otworami i licowa

Aby podnieść parametry ceramiki budowlanej, już na etapie przygotowania surowca do gliny dodawane są różne dodatki, np. trociny drzewne, które w trakcie obróbki termicznej w piecu, w temperaturze bliskiej 1000°C wypalają się, pozostawiając w czerepie ceramicznym mikropory. Proces ten nazywamy „poryzacją”.
– Dzięki takiej technologii produkcji można znacząco poprawić izolacyjność termiczną ceramiki, przy jednoczesnym zachowaniu ekologiczności produktu finalnego – mówi Paweł Migdacz.

Kompletne systemy do budowy ścian

Wśród różnych technologii wznoszenia budynków wciąż najpowszechniejszą metodą są pustaki, i nie dzieje się tak przez przypadek. Mury z nich wykonane są nie tylko wytrzymałe i stabilne, ale też zapewniają optymalną regulację wilgotności. Mają ponadto wysoką odporność na oddziaływanie czynników fizycznych i chemicznych, a także na ogień.

Najnowsza generacja pustaków do wznoszenia ścian oferowana przez firmę Leier obejmuje trzy grupy produktów: ceramikę Thermopor P+W, czyli system murowania na zamek, pióro i wpust, pustaki Thermopor AKU, które z kolei cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjności akustycznej oraz ceramikę tradycyjną (od pustaków o różnych wymiarach, poprzez cegłę pełną, aż do cegły pełnej z otworami i licowej). Drugie z wymienionych rozwiązań sprawdzi się zwłaszcza przy budowie obiektów, w których szczególnie ważne jest odizolowanie pomieszczeń od źródeł natężonego hałasu. Przegrody akustyczne Thermopor AKU stosowane są więc nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, w którym tak ważny jest spokojny wypoczynek, ale również na przykład we wszelkiego rodzaju biurowcach.

 

pustaki thermopor aku pustaki thermopor aku pustaki thermopor aku

fot. LEIER POLSKA | Pustaki Thermopor AKU

– Z kolei pustaki z ceramiki poryzowanej Thermopor P+W przeznaczone są do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, nośnych i nienośnych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Oferowane są w ośmiu wielkościach – mówi Paweł Migdacz.

Oprócz doskonałych właściwości systemów do budowy ścian Thermopor, ich zaletą jest też proste murowanie i obróbka – pustaki można ciąć z wykorzystaniem standardowych narzędzi tnących, jak piły tarczowe, taśmowe czy tarcze tnące. I tak jak w przypadku wszystkich rozwiązań systemowych – korzyścią, jaka płynie z ich stosowania, jest też większy komfort budowania i większa prostota projektowania oraz dopasowywania poszczególnych elementów niż w przypadku niekompatybilnych elementów różnych producentów.

 

pustaki thermopor p+w pustaki thermopor p+w pustaki thermopor p+w
pustaki thermopor p+w pustaki thermopor p+w pustaki thermopor p+w

fot. LEIER POLSKA | Pustaki Thermopor P+W

Pustaki, cegły, zaprawy murarskie – budowlane podstawy

Nawet najwyższej jakości produkt nie zastąpi starannej pracy człowieka, dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie prac budowlanych nie zapominać o pewnych zasadach i stosować się do obowiązujących norm i przepisów. Na przykład kładzenie spoin pasami albo niepełne wypełnianie spoin może skutkować pogorszeniem własności akustycznych czy przeciwogniowych.

 

pustaki ścienne pustaki ścienne pustaki ścienne

fot. LEIER POLSKA | Pustaki ścienne „U”, Max, „Dz”

– Dlatego należy przestrzegać właściwych grubości spoin, prawidłowego wiązania elementów w murze czy prawidłowego wiązania murów oraz innych zasad sztuki murowania – przypomina Paweł Migdacz.

Powierzchnie murów narażone na działanie warunków atmosferycznych, jak ściany nieocieplone oraz osłonowe, trzeba też zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych.

 

Zaprawa murarska TZM Leier

fot. LEIER POLSKA | Zaprawa murarska TZM Leier

– Bardzo ważne jest, aby prace murarskie wykonywać w odpowiednich temperaturach, a w razie potrzeby odpowiednio zabezpieczyć mury i korony murów. Tak samo otwory w murze (okienne i inne) powinny być na okres zimowy odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi – podkreśla Paweł Migdacz.

Nie bez znaczenia jest też, jakiej zaprawy użyjemy. Firma Leier do swoich systemów budowy ścian oferuje zaprawę murarską Thermopor TZM, która obok standardowych składników (jak cement i wapno), zawiera także dodatki mineralne – na przykład perlit, który poprawia jej właściwości izolacyjne.

Oprócz systemów ściennych, Leier oferuje także kompletne systemy kominowe, stropowe czy nadproża.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.leier.pl

33-150 Wola Rzędzińska, Wola Rzędzińska 155a, woj. małopolskie
tel. 146313700,