Lekki system szalunkowy

Szybko, elastycznie, precyzyjnie

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do tworzenia szalunków wykorzystywali tylko i wyłącznie drewno. Obecnie stawia się coraz częściej na nowoczesne systemy szalunkowe, które pozwalają na bardziej efektywną, elastyczną i precyzyjną pracę. Jednym z takich systemów jest MINI-BOX produkowany przez firmę Olan z Siedlec.

Szalunki MINI-BOX są odpowiedzią na potrzeby firm realizujących małe i średnie obiekty, przede wszystkim budynki handlowe, budowy domów jednorodzinnych, fundamenty budowlane, podmurówki, silosy i ściany oporowe. System oparty jest na dwóch rodzajach płyt, podstawowych do formowania szalunków stropowych i ściennych oraz płyt wielofunkcyjnych, do formowania słupów i naroży – od niewielkich powierzchni jednostronnych, po rozległe deskowania dwustronne. Ich konstrukcja składa się z płaskowników oraz sklejki szalunkowej 12 mm.

 

szalunki-fundamentowe-1.jpg fot. OLAN

Szalunek lekki i łatwy w obsłudze
Koncept całego systemu pozwala na elastyczne i szybkie wznoszenie szalunków. Wszystkie płyty są na tyle lekkie i łatwe w obsłudze, że mogą być wygodnie przenoszone i montowane bez użycia dźwigu. Na tle rozwiązań konkurencyjnych system MINI-BOX wyróżnia się zwiększoną wytrzymałością i wyższym, dopuszczalnym parciem betonu na deskowania. Zawdzięcza on swoją wytrzymałość wyjątkowej konstrukcji, w której kratowanie wewnętrzne wykonane jest z płaskowników o grubości 5 mm, natomiast obramowanie zewnętrzne z płaskowników o grubości 6 mm.
 

szalunki-fundamentowe-2.jpgfot. OLAN

Oszczędność czasu i materiału
Dzięki zastosowaniu systemu szalunkowego MINI-BOX użytkownik jest w stanie znacząco zwiększyć efektywność prac na budowie. Płyty systemowe mogą być używane nawet do 100 razy, bez potrzeby ich wymiany. W systemach tradycyjnych, np. z użyciem desek drewnianych, elementy szalunków stawały się bezużyteczne nawet po pierwszym użyciu. Z tych powodów systemy szalunkowe są w efekcie znacznie tańsze od tradycyjnych desek. Ponadto czas ich montażu i betonowania jest wielokrotnie krótszy.
 

szalunki-fundamentowe-4.jpg szalunki-fundamentowe-5.jpgfot. OLAN

Zasady montażu lekkiego szalunku
W skład systemu MINI-BOX wchodzą płyty o wysokościach 90, 120, 150cm i szerokościach 30, 45, 60, 90cm oraz narożniki zewnętrzne, wewnętrzne i przegubowe pozwalające na dopasowanie deskowania do geometrii konstrukcji. Płyty połączone są zamkiem, który zapewnia szczelne i stabilne łączenie przy jednoczesnym, równym ich ustawieniu.
Płyty podstawowe o symbolach H900, H1200 i H1500, w zależności od potrzeb montowane mogą być pionowo lub poziomo. Każdy wymiar można dopasować co 15 cm. Nie występują żadne konflikty z dopasowaniem wysokości płyt, gdy deskowanie jest wyższe niż 1,8m. Należy je usztywnić za pomocą belek usztywniających, kantówki lub dźwigarów drewnianych. Przy zastosowaniu usztywnienia wysokość
deskowania jest nieograniczona (należy jednak uważać na szybkość betonowania co najwyżej 1,2m/h). Parcie betonu na deskowanie wynosi max. 50kN/m2.
Płyty wielofunkcyjne VH900 i VH1200 o szerokości 90cm umożliwiają formowanie słupów o długości boku do max 80cm. Przy płytach VH o szerokości 60cm długość boku do 50cm. Do łączenia należy używać napinaczy. Prawostronny kierunek montażu pozwala na formowanie słupów o długości boków w module 5cm, np.:17-22-27cm itd. Przy lewostronnym kierunku montażu uzyskuje się wymiary 15-20-25cm itd.
Za pomocą narożnika zewnętrznego i wewnętrznego można formować naroża wewnętrzne i zewnętrzne obiektów i słupów. Możliwe jest dopasowanie każdego wymiaru ze skokiem 2,5cm. Mocowanie odbywa się za pomocą sworzni i klinów. Do naroży ostrokątnych i rozwartokątnych należy stosować narożniki przegubowe formując wszystkie rodzaje kątów. Jest to możliwe, gdyż płyty deskowań można zaczepiać do zewnętrznego i wewnętrznego ramienia narożnika. Do łączenia używa się sworzni i klinów.
 

szalunki-fundamentowe-8.jpgfot. OLAN

Priorytet w oszczędności i ergonomii
Firma Olan wdrożyła do produkcji koncepcję systemu MINI-BOX w celu usprawnienia oraz ułatwienia montażu dużych i ciężkich płyt szalunkowych. Dzięki zredukowaniu wymiarów i masy szalunki stały się bardziej wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Ich montaż oraz demontaż może być prowadzony ręcznie, nawet przez jednego pracownika a realizacja betonowania odbywa się szybciej.

 

szalunki-fundamentowe-6.jpg szalunki-fundamentowe-7.jpgfot. OLAN

Ze szczegółowymi opisami zasad montażu i produktów można zapoznać się na stronie producenta systemu MINI-BOX: www.olan.siedlce.pl

08-110 Żabokliki, ul. Korczewska 57, woj. mazowieckie
tel. +48 25 631 03 30,


Liczba odwiedzin: 3780 | Data publikacji: 2013-10-08

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


04.10.2018 | Rusztowania
Szalunki budowlane są niezbędne przy wznoszeniu obiektów...
Technika szalowania, podobnie jak każdy inny obszar...
25.03.2021 | Inwestycje budowlane
Zabezpieczenie wykopu przed osunięciem i wodą gruntową,...
Pojawienie się na rynku tekturowych tulei szalunkowych...
Monolityczne konstrukcje z betonu wykonuje się w...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
28.05.2020 | Systemy budowlane
Wysoka trwałość, uniwersalność, obniżenie kosztów inwestycji –...
Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku...
Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być...
Wykonywanie dużej ilości słupów czy fundamentów punktowych...
Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich...
21.10.2020 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja niejedno ma oblicze, o czym przekonuje...
Ze względu na ich właściwości przemysł coraz...
Budowa elementów betonowych o przekroju koła nastręcza...
07.10.2015 | Systemy budowlane
Wybór stropów do nowopowstającego obiektu to bardzo...
Energooszczędne maszyny, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne,...
Tuleje papierowe i tekturowe oferowane przez producenta...
Świetną alternatywą dla drogich szalunków stalowych są...
28.10.2020 | Beton
Jak łatwo zbudować solidne schody zewnętrzne? Odpowiedź...
27.10.2020 | Beton
Prefabrykacja elementów betonowych otwiera ogromne możliwości w...
08.04.2020 | Systemy budowlane
Stropy Rector, obejmujące systemy stropowe Rectobeton (z...
28.02.2019 | Inwestycje budowlane
Tradycyjne fundamenty coraz częściej przegrywają z innowacyjnym...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: szalunki fundamentowe, szalunki pod fundamenty, szalunek pod fundament, szalunek fundamentowy, jakie szalunki pod fundament, producent szalunków, producent szalunków pod fundamenty, szalunki siedlce, lekkie szalunki, lekki system szalunkowy, system szalunków fundamentowych, zasady montażu lekkiego szalunku
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy