Co wybrać: wynajem czy kupno szalunków budowlanych?

Czy opłaca się robić szalunki samemu?

Technika szalowania, podobnie jak każdy inny obszar w budownictwie, zmieniała się i ewoluowała przez lata. Nie zmieniło się natomiast jedno. Podczas budowy ław i stóp fundamentowych, ścian żelbetowych, słupów, stropów, schodów, podciągów i innych monolitycznych konstrukcji betonowych, bez szalunków się nie obejdziemy. Warto natomiast rozważyć, czy bardziej opłaca się samodzielnie wykonać, kupić czy wynająć szalunki. Okazuje się, że rachunek ekonomiczny wcale nie jest taki oczywisty.

Szalunki ścienne, stropowe, fundamentowe – z czego je zrobić?
Aby wykonać konstrukcję z betonu, najpierw trzeba ułożyć szalunki, które następnie wypełnia się mieszanką betonową. Taką konstrukcję rozmontowuje się gdy beton zwiąże – po upływie dwóch/czterech tygodni (dla szalunków stropowych lub 1-3 dni dla szalunków ściennych). To kwestia oczywista, zaś sprawą mniej oczywistą jest, co się najbardziej opłaca.
Szalowania z desek, choć są najtańsze i stosunkowo łatwe do wykonania, nie zawsze są najlepszą opcją. Po pierwsze: trzeba zużyć stosunkowo dużą ilość desek, po drugie: potrzebne będą jeszcze drewniane stemple do podparcia, po trzecie: wykonanie takiego szalunku wymaga sporego nakładu pracy, a więc i czasu, który – jak wiadomo – też ma swoją cenę.
Zdecydowanie lepiej niż szalunki z desek sprawdzają się szalunki z płyt (z wysokogatunkowej sklejki laminowanej). Montuje się je zdecydowanie szybciej, są łatwe w czyszczeniu, a ponadto mają dużą sztywność i małą nasiąkliwość.
W Polsce, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, dość powszechne jest samodzielne wykonywanie szalunków z desek, płyt ze sklejki wodoodpornej lub – rzadziej – z metalu. Natomiast dla firm, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym oraz budownictwem przemysłowym jedynym racjonalnym rozwiązaniem są szalunki ścienne i stropowe systemowe, oferowane na przykład przez firmę Bau-Form.

 

szalunki budowlane bauformfot. Bau-Form

 

Kiedy warto postawić na wynajem szalunków stropowych i ściennych?
Kupno własnych szalunków opłaca się firmom budowlanym, które często wykonują monolityczne konstrukcje z betonu. Jeśli zaś tego typu zlecenia pojawiają się sporadycznie, lepiej postawić na wynajem szalunków, za czym przemawiają proste względy ekonomiczne: wynajem kilka razy w sezonie finansowo opłaca się bardziej, nie mówiąc już o tym, że odpadają koszty i kłopot związany z ich przechowywaniem. Zanim zdecydujemy się na jedną z powyższych opcji, warto też dokładnie przemyśleć wybór dostawcy. Doświadczona firma nie tylko zapewni nam rozwiązanie skrojone na miarę naszych potrzeb, ale również pewność, że szalunki będą wytrzymałe i praktyczne. Takim dostawcą jest firma Bau-Form, której oferta obejmuje m.in. lekkie szalunki fundamentowe, szalunki ścienne i szalunki stropowe.
Rama płyt przeznaczonych na szalunki ścienne jest wykonana z zamkniętych profili z wysokogatunkowej stali, a jej zabezpieczenie antykorozyjne wykonano przez cynkowanie ogniowe. Poszycie z wielowarstwowej wodoodpornej sklejki pokrytej obustronnie powłoką żywiczną gwarantuje wysoką jakość powierzchni betonu oraz bardzo długą żywotność powierzchni szalunkowych.

 

szalunki budowlane bauformSzalunki ścienne średniogabarytowe / fot. Bau-Form

 

Do prowadzenia pracy budowlanych takich jak wykonywanie ścian żelbetowych, ław i stóp fundamentowych, słupów o przekroju prostokątnym, szybów windowych, podciągów i in. przeznaczone są szalunki ścienne średniogabarytowe. Tego typu płyty można więc montować na budowie bez użycia żurawia. Dopuszczalne parcie betonu na płyty wynosi 60 kN/m2.
Podczas wykonywania ścian żelbetowych średnio i wielkogabarytowych, a także szybów windowych, murów oporowych, zbiorników o przekroju prostokątnym i wielu innych elementów żelbetowych sprawdzą się natomiast szalunki ścienne typu ciężkiego. Z uwagi na ich dużą masę, powinno się je montować z wykorzystaniem żurawia. Dopuszczalne parcie betonu na płyty wynosi 80 kN/m2.

 

szalunki budowlane bauformfot. Bau-Form

Z kolei do budowy stropów przeznaczone są szalunki stropowe. Ich podstawowymi elementami są podpory stalowe regulowane w zakresie wysokości od 150 do 550 cm i dźwigary drewniane o różnych długościach. System taki zapewnia pracownikom bezpieczeństwo, a ponadto jest łatwy i szybki w montażu i można go używać wielokrotnie. Elementy wchodzące w skład szalunków stropowych w systemie dźwigarowym obejmują: dźwigary H20 (dł. 1,00m – 4,90m), sklejkę szalunkową (panelowa, brzozowa), podpory stropowe (dł.3,00 m – 5,50 m), głowice krzyżowe, trójnogi.

 

szalunki budowlane bauform szalunki budowlane bauformDźwigary H20 i podpory stropowe / fot. Bau-Form

 

Wynajem szalunków budowlanych czy kupno?
Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy lepsza jest dzierżawa szalunków czy kupno. Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię betonową chcemy uzyskać i czy zamierzamy ją dalej wykańczać, a także od czasu, jaki planujemy i możemy przeznaczyć na budowę.
Rozwiązania systemowe firm, które oferują sprzedaż i dzierżawę szalunków budowlanych na pewno wygrywają prostotą montażu i jego szybkością, dzięki czemu wykonanie szalunku ściennego czy stropowego nie zajmie kilka dni. Warto też pamiętać o tym, że profesjonalne firmy obok samych szalunków dostarczą nam też wszystkie niezbędne akcesoria do ich montażu. Możemy też mieć pewność, że taki szalunek spełni wszystkie nasze wymagania odnośnie jakości powierzchni oraz wytrzymałości i odporności na odkształcenia pod wpływem masy betonowej.

 

szalunki budowlane bauform szalunki budowlane bauformfot. Bau-Form

 

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.bau-form.pl

BAU-FORM  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. to firma z kadrą pracowniczą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szalunków i rusztowań. Główne obszary działalności firmy to sprzedaż i dzierżawa: szalunków fundamentowych lekkich, szalunków ściennych, szalunków stropowych, akcesoriów szalunkowych, rusztowań elewacyjnych, modułowych przejezdnych oraz aluminiowych, ogrodzeń tymczasowych, kontenerów biurowych, socjalnych, sanitarnych oraz magazynowych, sklejki topolowej, panelowej, brzozowej. BAU-FORM prowadzi także profesjonalne doradztwo techniczne w zakresie optymalnego i prawidłowego wykorzystania sprzętu.

 

83-304 Przodkowo, ul. Za Strumykiem 12 , woj. pomorskie
tel. 505 068 735,


Liczba odwiedzin: 4208 | Data publikacji: 2017-02-07

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


04.10.2018 | Rusztowania
Szalunki budowlane są niezbędne przy wznoszeniu obiektów...
12.02.2019 | Systemy budowlane
W tym roku 25-lecie działalności w Polsce...
Jakość, kompleksowość, profesjonalizm – te trzy słowa...
20.04.2015 | Sklejki
Wykorzystanie sklejek w budownictwie przy budowie szalunków...
Wykonawcy robót w budownictwie przemysłowym coraz częściej...
30.08.2021 | Systemy budowlane
Rosnące ceny surowców – w tym stali...
25.03.2021 | Inwestycje budowlane
Zabezpieczenie wykopu przed osunięciem i wodą gruntową,...
03.03.2021 | Systemy budowlane
Nowoczesne materiały budowlane pozwalają przyspieszyć prace i...
Tuleje papierowe i tekturowe oferowane przez producenta...
Ze względu na ich właściwości przemysł coraz...
Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku...
Energooszczędne maszyny, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne,...
07.09.2016 | Sklejki
Sklejka to materiał, dla którego różnorodnych zastosowań...
03.06.2014 | Sklejki
Sklejki, choć znane praktycznie „od zawsze” ciągle...
Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy budowlani do...
Monolityczne konstrukcje z betonu wykonuje się w...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
szalunki-kartonowe
Dom wsparty na solidnych filarach od wieków...
Zastosowanie szalunków kartonowych pozwala na szybkie wykonanie...
Rynek budowlany w XXI wieku potrzebuje takich...
Budowa elementów betonowych o przekroju koła nastręcza...
Pojawienie się na rynku tekturowych tulei szalunkowych...
Czy zbudowanie słupa lub kolumny może być...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: szalunki budowlane, szalunek wynajem, kupno szalunku
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy