Szalunki ścienne, stropowe, fundamentowe – z czego je zrobić?
Aby wykonać konstrukcję z betonu, najpierw trzeba ułożyć szalunki, które następnie wypełnia się mieszanką betonową. Taką konstrukcję rozmontowuje się gdy beton zwiąże – po upływie dwóch/czterech tygodni (dla szalunków stropowych lub 1-3 dni dla szalunków ściennych). To kwestia oczywista, zaś sprawą mniej oczywistą jest, co się najbardziej opłaca.
Szalowania z desek, choć są najtańsze i stosunkowo łatwe do wykonania, nie zawsze są najlepszą opcją. Po pierwsze: trzeba zużyć stosunkowo dużą ilość desek, po drugie: potrzebne będą jeszcze drewniane stemple do podparcia, po trzecie: wykonanie takiego szalunku wymaga sporego nakładu pracy, a więc i czasu, który – jak wiadomo – też ma swoją cenę.
Zdecydowanie lepiej niż szalunki z desek sprawdzają się szalunki z płyt (z wysokogatunkowej sklejki laminowanej). Montuje się je zdecydowanie szybciej, są łatwe w czyszczeniu, a ponadto mają dużą sztywność i małą nasiąkliwość.
W Polsce, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, dość powszechne jest samodzielne wykonywanie szalunków z desek, płyt ze sklejki wodoodpornej lub – rzadziej – z metalu. Natomiast dla firm, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym oraz budownictwem przemysłowym jedynym racjonalnym rozwiązaniem są szalunki ścienne i stropowe systemowe, oferowane na przykład przez firmę Bau-Form.

 

szalunki budowlane bauformfot. Bau-Form

 

Kiedy warto postawić na wynajem szalunków stropowych i ściennych?
Kupno własnych szalunków opłaca się firmom budowlanym, które często wykonują monolityczne konstrukcje z betonu. Jeśli zaś tego typu zlecenia pojawiają się sporadycznie, lepiej postawić na wynajem szalunków, za czym przemawiają proste względy ekonomiczne: wynajem kilka razy w sezonie finansowo opłaca się bardziej, nie mówiąc już o tym, że odpadają koszty i kłopot związany z ich przechowywaniem. Zanim zdecydujemy się na jedną z powyższych opcji, warto też dokładnie przemyśleć wybór dostawcy. Doświadczona firma nie tylko zapewni nam rozwiązanie skrojone na miarę naszych potrzeb, ale również pewność, że szalunki będą wytrzymałe i praktyczne. Takim dostawcą jest firma Bau-Form, której oferta obejmuje m.in. lekkie szalunki fundamentowe, szalunki ścienne i szalunki stropowe.
Rama płyt przeznaczonych na szalunki ścienne jest wykonana z zamkniętych profili z wysokogatunkowej stali, a jej zabezpieczenie antykorozyjne wykonano przez cynkowanie ogniowe. Poszycie z wielowarstwowej wodoodpornej sklejki pokrytej obustronnie powłoką żywiczną gwarantuje wysoką jakość powierzchni betonu oraz bardzo długą żywotność powierzchni szalunkowych.

 

szalunki budowlane bauformSzalunki ścienne średniogabarytowe / fot. Bau-Form

 

Do prowadzenia pracy budowlanych takich jak wykonywanie ścian żelbetowych, ław i stóp fundamentowych, słupów o przekroju prostokątnym, szybów windowych, podciągów i in. przeznaczone są szalunki ścienne średniogabarytowe. Tego typu płyty można więc montować na budowie bez użycia żurawia. Dopuszczalne parcie betonu na płyty wynosi 60 kN/m2.
Podczas wykonywania ścian żelbetowych średnio i wielkogabarytowych, a także szybów windowych, murów oporowych, zbiorników o przekroju prostokątnym i wielu innych elementów żelbetowych sprawdzą się natomiast szalunki ścienne typu ciężkiego. Z uwagi na ich dużą masę, powinno się je montować z wykorzystaniem żurawia. Dopuszczalne parcie betonu na płyty wynosi 80 kN/m2.

 

szalunki budowlane bauformfot. Bau-Form

Z kolei do budowy stropów przeznaczone są szalunki stropowe. Ich podstawowymi elementami są podpory stalowe regulowane w zakresie wysokości od 150 do 550 cm i dźwigary drewniane o różnych długościach. System taki zapewnia pracownikom bezpieczeństwo, a ponadto jest łatwy i szybki w montażu i można go używać wielokrotnie. Elementy wchodzące w skład szalunków stropowych w systemie dźwigarowym obejmują: dźwigary H20 (dł. 1,00m – 4,90m), sklejkę szalunkową (panelowa, brzozowa), podpory stropowe (dł.3,00 m – 5,50 m), głowice krzyżowe, trójnogi.

 

szalunki budowlane bauform szalunki budowlane bauformDźwigary H20 i podpory stropowe / fot. Bau-Form

 

Wynajem szalunków budowlanych czy kupno?
Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy lepsza jest dzierżawa szalunków czy kupno. Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię betonową chcemy uzyskać i czy zamierzamy ją dalej wykańczać, a także od czasu, jaki planujemy i możemy przeznaczyć na budowę.
Rozwiązania systemowe firm, które oferują sprzedaż i dzierżawę szalunków budowlanych na pewno wygrywają prostotą montażu i jego szybkością, dzięki czemu wykonanie szalunku ściennego czy stropowego nie zajmie kilka dni. Warto też pamiętać o tym, że profesjonalne firmy obok samych szalunków dostarczą nam też wszystkie niezbędne akcesoria do ich montażu. Możemy też mieć pewność, że taki szalunek spełni wszystkie nasze wymagania odnośnie jakości powierzchni oraz wytrzymałości i odporności na odkształcenia pod wpływem masy betonowej.

 

szalunki budowlane bauform szalunki budowlane bauformfot. Bau-Form

 

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.bau-form.pl

BAU-FORM  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. to firma z kadrą pracowniczą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szalunków i rusztowań. Główne obszary działalności firmy to sprzedaż i dzierżawa: szalunków fundamentowych lekkich, szalunków ściennych, szalunków stropowych, akcesoriów szalunkowych, rusztowań elewacyjnych, modułowych przejezdnych oraz aluminiowych, ogrodzeń tymczasowych, kontenerów biurowych, socjalnych, sanitarnych oraz magazynowych, sklejki topolowej, panelowej, brzozowej. BAU-FORM prowadzi także profesjonalne doradztwo techniczne w zakresie optymalnego i prawidłowego wykorzystania sprzętu.

 

83-304 Przodkowo, ul. Za Strumykiem 12 , woj. pomorskie
tel. 505 068 735,