Lider Budowlany: W latach 90-tych XX wieku, gdy deskowania NOE wchodziły na polski rynek, szybko okazały się rozwiązaniem przełomowym jeśli chodzi o skrócenie czasu budowy z jednej strony i obniżenie jej kosztów z drugiej. Pierwszym pytaniem, które samo się nasuwa z okazji 25-lecia, są Pana wspomnienia tych pierwszych kroków stawianych na rodzimym rynku.
Tadeusz Wrzos: W początkach lat 90-tych rozpoczął się w Polsce okres zmian polityczno-gospodarczych. W ramach tych zmian również i ja zdecydowałem się na zmianę charakteru pracy. Skończyłem pracę przy budowie nowych terminali lotniska w Warszawie, gdzie moja firma wykonywała prace, stosując inne niż NOE deskowania, a na kilku innych budowach w Warszawie zauważyłem, że firmy ze Słowenii w doskonałym tempie wykonują konstrukcje betonowe stosując szalunki systemowe NOE.
Napisałem do firmy NOE z zapytaniem, czy nie chcieliby, bym w ramach mojej działalności promował ich sprawdzone w Polsce deskowania. I tak zostałem na 2 lata przedstawicielem NOE w Polsce. Nie był to okres rozwoju branży budowlanej w Polsce, ale kilka nowych firm budowlanych, które poznałem podczas budowy lotniska, zdecydowało się na swój rozwój przez stosowanie do wykonywania konstrukcji betonowych deskowań NOE. Po pierwszym roku początkowych, dobrych sprzedaży przyszedł rok 1993, w którym nastąpiła totalna zapaść. Właśnie w takim momencie Dział Eksportu NOE przyjechał do Warszawy na Targi Budowlane (o pawilonach wystawowych na ul. Bokserskiej w Warszawie niewiele osób dzisiaj pamięta ). Mimo Tragów sprzedaż nie rosła i wtedy – z początkiem roku 1994 – zrodziła się myśl, aby produkować szalunki systemowe w Polsce. Została założona Spółka z mieszanym kapitałem, gdzie NOE-Schaltechnik miała 51% udziałów, a pozostałe 49% to skromny udział mój i duży dwóch osób prywatnych, właścicieli mojego największego klienta, który z powodzeniem wznosił betonowe konstrukcje stosując deskowania NOE, które stosowała firma ze Słowenii.
Znalazłem w Polsce producenta dla deskowania NOE SL 2000 - ZREMB Międzyrzec Podlaski, który miał kłopoty ze zbytem deskowań ACROW. Po czterech miesiącach pojawiły się produkty wykonane przez ZREMB i sprzedawane przez NOE-PL. Intensywnie pracowałem pokazując te i inne szalunki systemowe NOE na targach w Gdańsku i w Poznaniu. Pojawili się nabywcy tych deskowań; zaczęliśmy też produkować deskowania stropowe pod Poznaniem, które następnie sprzedawaliśmy w Polsce i do Rosji. W roku 1998 postawiłem na zgromadzeniu wspólników NOE-PL za konieczne budowanie w Polsce magazynów najmu dla deskowań NOE. W roku 2001 ze spółki wystąpili polscy udziałowcy – zostałem tylko ja i NOE-Schaltechnik; kapitał zakładowy został podwyższony z do 1 mln. zł. Oprócz magazynu w Warszawie powstał w roku 2002 magazyn w Bytomiu, a w roku 2004 magazyn w Gdyni, przeniesiony aktualnie do Rumi. Systematyczna praca coraz większej ilości bardzo zaangażowanych pracowników oraz gigantyczny przełom w branży budowlanej, który nastąpił po roku 2005, kiedy Polska została przyjęta do Unii Europejskiej, został przez moich pracowników zauważony i właściwie wykorzystany dla rozwoju firmy NOE-PL.

 

fot. Noe

Lider Budowlany: Przez 25 lat z pewnością zmieniał się też skład osobowy Państwa firmy?
Tadeusz Wrzos: Oczywiście! Zaczynaliśmy w latach 1994/95 jako 2 - 3 osobowa firma. Dziś w trzech oddziałach zatrudniamy 25 stałych i 12 sezonowych pracowników. W tym roku większość pracowników sezonowych zostanie zatrudniona na stałe. Dla większej sprawności w obsłudze, czyszczeniu i w naprawach wynajmowanych deskowań NOE, wprowadzimy więcej maszyn i urządzeń czyszczących, które zostały już zamówione u producentów. Wspieramy też pracowników w realizacji ich hobby, organizując np. po godzinach rajdy samochodowe. Lubimy dla integracji i wymiany doświadczeń między pracownikami pracującymi w całej Polsce spędzać część urlopów razem. Pracownicy chętnie odpoczywają na moim prywatnym jachcie żaglowym, do którego czarterujemy dla wspólnego żeglowania większej ilości osób kilka dodatkowych jachtów.

 

fot. Noe

Lider Budowlany: Proszę powiedzieć kilka słów o samej technologii – jak szalunki systemowe NOE były przez te wszystkie lata udoskonalane i zmieniane?
Tadeusz Wrzos: W trakcie naszej pracy w Polsce deskowania oferowane przez NOE ulegały stałej modyfikacji, następował rozwój i nasza produkcja początkowa za tym rozwojem nie nadążała. Pozostała firmie NOE-Schaltechnik kooperacja z kilkoma dobrymi producentami w Polsce w zakresie produkcji komponentów do deskowań. Nasze magazyny systematycznie zwiększały swoje potencjały - aktualnie jesteśmy na etapie wprowadzania dla naszych klientów takich samych, dobrze sprawdzonych na budowach w wielu krajach Europy deskowań stropowych NOE oraz deskowań do wykonywania betonowych ścian.
Zaletą naszych szalunków systemowych jest ich bardzo wysoka trwałość i uniwersalność. Z kolei w systemach dla ścian zwiększamy potencjał bardzo mocnych deskowań z ogniowo cynkowanej stali: NOEtop z obciążeniem do 98 kN/m.kw. Deskowanie to powstało w trakcie modernizacji starego systemu NOE TOP-2000 i zostały w nim wprowadzone zmiany, które powodują, że jest ono jednym z najbardziej (jeżeli nie najbardziej) uniwersalnym deskowaniem, pozwalającym na łatwe zastosowanie przy wykonywaniu grubych, mostowych ścian, ścian podpartych jednostronnie i z łatwym, tanim sposobem spinania deskowań wykonywanego z jednej strony ściany. Ponadto system wyposażony jest w bardzo sprawne elementy zwiększające BHP pracy z tym deskowaniem.
Popularnym produktem są też lekkie deskowania aluminiowe NOE, które sprawdzają się zwłaszcza na tych budowach, które nie są lub nie mogą być zaopatrzone w żurawie budowlane: NOEalu-L z obciążenie do 60 kN/m.kw. Możemy obsługiwać i obsługujemy firmy, które wykonują prace we wnętrzach istniejących budynków.
W zakresie deskowań stropowych stosujemy zasadę wypożyczania tylko atestowanych elementów drewnianych i atestowanych cynkowanych ogniowo podpór klasy CD. Inne, słabsze deskowania są u nas tylko przedmiotem sprzedaży.
Planujemy wraz z NOE wprowadzenie systemowego, prostego i wysoce sprawnego deskowania stropowego dla stropu montowanego z poziomu stropu istniejącego.
Uzupełnieniem oferty deskowań jest sprzedaż matryc strukturalnych do fakturowania betonowych powierzchni wykonanych z poliuretanu do zastosowań w zakładach prefabrykacji lub na deskowaniach wprost na placu budowy. W tym zakresie NOE-Schaltechnik jest jedynym na rynku budowlanym oferentem matryc i deskowań. Dodatkowo coraz więcej zakładów prefabrykacji pyta o oferowane przez nas urządzenia do produkcji biegów schodowych.

 

fot. Noe

Lider Budowlany: Do jakich klientów trafiają szalunki systemowe NOE?
Tadeusz Wrzos: Jeśli chodzi o eksport, to ogromna część produktów wysyłana jest do firm rosyjskich w obwodzie Kaliningrad. Dzięki długoletniej współpracy, tamtejsze firmy traktują nas bardzo po partnersku. Mamy tu zarówno firmy deweloperskie, realizujące duże własne projekty, jak i firmy prowadzące dzierżawę. W przypadku firm deweloperskich zamówienia pojawiają się rzadko, za to są relatywnie duże - po kilkaset tysięcy euro. W przypadku firm prowadzących dzierżawę zamówienia są rozłożone w czasie, a ich wartość jest relatywnie mała - kilkadziesiąt tysięcy euro jednorazowo. W obu wypadkach „jednostką rozliczeniową” jest TIR. Mniejsze wysyłki ze względu na koszty nie mają sensu.
Jeśli chodzi o matryce NOEplast i NOEliner, to klientami są najczęściej zakłady prefabrykacji lub firmy budowlane realizujące jakiś projekt. Natomiast podmiotami, które wywołują popyt na matryce są architekci o śmiałych koncepcjach. Sens ekonomiczny stosowania matrycy pojawia się przy produkcji powtarzalnej, a nie jednostkowej. Matryce można stosować dla 100 do 200 powtórzeń.

 

fot. Noe

Lider Budowlany: Czy zdradzi Pan plany na przyszłość?
Tadeusz Wrzos: Obserwujemy zmiany koniunktury na polskim rynku budowlanym i dopasowujemy nasze działania do powstających możliwości. NOE-PL nie znajduje się w grupie największych oferentów, gigantów w branży deskowań, jednak jesteśmy rozpoznawalni np. za sprawą takich realizacji, jak fakturowane betonowe obudowy Mostu Milenium pod Wrocławiem czy betonowe, fakturowane płyty peronowe w kolorze czerwonym, widoczne na krawędziach wielu dworców PKP w Polsce.

Stosujemy odpowiedzialne formułowanie ofert najmu, które po zakończeniu procesu budowlanego sprawdzają się przez potwierdzenie przyjętych założeń technicznych i ekonomicznych, a trwałość i jakość szalunków NOE jest argumentem, który systematycznie przysparza nam klientów.

Nowości w ofercie NOE-Schaltechnik pokażemy naszym klientom w trakcie Międzynarodowych Targów BAUMA w Monachium w kwietniu. Niektóre z nich będą prawdziwą niespodzianką. Liczymy na trwałą, dobrą koniunkturę na rynku budowlanym w Polsce w aktualnym roku i najbliższych latach, co spowoduje modernizację naszych ofert o pomysły wprowadzone w innowacyjnych deskowaniach NOE-Schaltechnik po Targach BAUMA. Targi te odbywają się tylko co 3 lata i są dla branży deskowań okazją do wykazania się inwencją i pomysłowością. W tym roku pokażemy, jak można obsługiwać nasze deskowania lepiej i taniej. 25 lat działalności NOE-PL w Polsce nie zawsze przebiegało tak dobrze jak w roku ubiegłym, poprzedzającym jubileusz ćwierćwiecza, ale myślimy, że warto wykonać pracę, która umocni naszą obecność w Polsce.
  
Przykłady obiektów referencyjnych NOE-PL w Polsce:
Pomorze - Rumia
1. Budynek biurowy Hestia Gdańsk
2. Kompleks AQUAPARK Reda
3. Kompleks budynków dworca w Sopocie
4. Hotel Ibis Gdańsk
5. Biurowiec SANIPOR Gdynia
6. Kompleks budynków ALVARIUM Gdynia
7. Aquapark i Hotel ZALEWSKI Mrzeżyno
8. Wiele osiedli mieszkaniowych realizowanych w trójmieście dla firm Semeko,Hossa, Allcon, Inpro, Domesta

Centrum - Warszawa
1. Centrum sportowe – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
2. Obiekt mostowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 730 – Wola Boglewska
3. Obiekt mostowy w miejscowości Biały Dunajec
4. Hale magazynowo-produkcyjne dla firmy Witoplast
5. Centrum logistyczne w Warszawie
6. Osiedle mieszkaniowe przy ul. Głębockiej w Warszawie
7. Osiedle mieszkaniowe (budynki komunalne) przy ul. Kłobuckiej w Warszawie
8. Sala gimnastyczna przy szkole w Tarczynie
9. Szkoła podstawowa w Ożarowie Mazowieckim
10. Stadion Miejski w Karpaczu
11. Przedszkole Montessori – Warszawa Włochy
12. Hala produkcyjna dla  firmy Hoya
13. Rozbudowa szkoły podstawowej – Warszawa Usynów
14. Zespół budynków mieszkalnych w Warszawie przy ulicy Ludnej
 
Śląsk - Bytom
1. Budek mieszkalny wielorodzinny – Bulwary Rawy w Katowicach.
2. Budynek Szpitala Miejskiego w Chorzowie.
3. Budynek mieszkalny wielorodzinny na Osiedlu Balbina w Tychach.
4. Budynki wielorodzinne mieszkaniowe w Rudzie Śląskiej przy ul.
5. Żelbetowe elementy urządzeń oczyszczalni ścieków w Zabrzu.
6. Obiekty mostowe – przyczółki i filary autostrady A4 oraz drogi ekspresowej Bielsko-Cieszyn.
7. Centrum Handlowe M1 w Czeladzi.
8. Obiekty Koksowni w Zdzieszowicach.
9. Stadion Śląski w Chorzowie.
10. Budynek Szkoły w Jankowicach.
11. Sala gimnastyczna w Zebrzydowicach.
12. Szkoła w Lelowie.
13. Obiekty apartamentowe Kristensen Group w Wiśle
14. Elementy żelbetowe Elektrociepłowni Elcho w Chorzowie i Elektrowni Łaziska.

Aktualne realizacje w Bytomiu:
1.Kościół  pw. Matki Bożej Różańcowej w Rybniku Niedobczycach.
2.Wielokondygnacyjne budynki mieszkalno-usługowe przy ul. Toruńskiej w Gliwicach.
3. Wielokondygnacyjny budynek mieszkalny przy ul. Piłsudskiego w Tychach.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.noe.pl

02-863 Warszawa, ul. Jeziorki 84, woj. mazowieckie
tel. +48 22 853 00 91,