Strop gęstożebrowy – cena inwestycji może być niższa!

Choć stropy gęstożebrowe Recotr znane są od ponad 60 lat, to szczególnie dziś mogą stać się one atrakcyjną cenowo alternatywą dla tradycyjnych stropów. Drożejące w dobie pandemii surowce i materiały budowlane sprawiają, że obecnie w stopniu jeszcze większym niż do tej pory rynek poszukuje rozwiązań, które są tańsze, a zarazem – równie dobre.

Budowa stropu, która jest jednym z najkosztowniejszych etapów realizacji inwestycji, w ostatnim czasie stała się jeszcze droższa, co zawdzięczamy ogromnemu wzrostowi cen stali zbrojeniowej, a także innych materiałów, np. płyt OSB i drewna, z których wykonuje się szalunki. Wykorzystanie stropów gęstożebrowych Rector pozwala znacznie obniżyć całościową cenę budowy, co jest możliwe dzięki mniejszemu zużyciu stali, betonu, szalunków, a także błyskawicznemu montażowi, co skraca czas zaangażowania ekipy budowlanej.

Ile konkretnie można zaoszczędzić?

fot. Rector 

Mniej stali, betonu, szalunków – mniej pracy

Podstawowe oszczędności, jakie generuje zastosowanie jednego z wybranych rodzajów stropów gęstożebrowych (Rectobeton lub Rectolight) wynikają z mniejszego zużycia stali, która w tym roku podrożała aż o 120% (w porównaniu do ubiegłego roku). Średnie zużycie stali w stropach Rector wynosi 3 kg/m², jest to bardzo niewiele w porównaniu do tradycyjnych, żelbetowych stropów, w których potrzeba aż ok. 20 kg/m² stropu. Jak to możliwe? Otóż sprężone elementy (np. belki RS), w których stosowane są stalowe sploty, wymagają zbrojenia na poziomie 0,2-0,6 kg/mb (przy rozpiętościach przekraczających 6,7 m potrzebne jest zbrojenie 1,5 kg/mb). W stropach gęstożebrowych Rector dozbrojenie stanowią maty zgrzewanej siatki stalowej oraz pręty przypodporowe, które układa się w warstwie nadbetonu. Dzięki temu możliwe jest znaczne zredukowanie ilości stali, a w efekcie – obniżenie ceny stropu.

Dalsze oszczędności wynikające z zastosowania stropów gęstożebrowych Rector możliwe są dzięki zredukowaniu ilości potrzebnego betonu – w przypadku tradycyjnych stropów o grubości 20 cm i wadze 500 kg/m² zużywa się średnio 200 l betonu na m², w przypadku stropów Rector o tej samej grubości i wadze 270 kg/m², ilość betonu jest niemal trzykrotnie mniejsza i wynosi ok. 70 l/m².

fot. Rector 

Na niską cenę wykonania stropów gęstożebrowych Rector wpływa również minimalne zużycie szalunków, a także możliwość wykonania szalunków systemowych w strefach, które wymagają dozbrojenia, jak klatki schodowe, balkony, słupki więźby dachowej. Co istotne, prefabrykowane podciągi i nadproża nie wymagają stosowania szalunków, a system stropowy można rozłożyć nawet na całej powierzchni przeznaczonej na strop. Jeśli podczas budowy wykorzysta się betonowe kształtki wieńcowe, możliwe jest praktycznie całkowite wyeliminowanie deskowania i szalowania stropu.

W ostatecznym rozrachunku również sam montaż stropów prefabrykowanych jest tańszy niż tradycyjnych stropów. Prace można wykonać o wiele szybciej, w zależności od wybranego rodzaju stropu gęstożebrowego Rector, czas ten skraca się o połowę (stropy Rectobeton), a nawet czterokrotnie (stropy Rectolight).

fot. Rector 

Odpadają również czasochłonne prace związane z demontażem szalunków, ich czyszczeniem i usuwaniem wkrętów – po 28 dniach od betonowania, ze stropów Rector wystarczy tylko usunąć podpory montażowe.

fot. Rector 

Stropy gęstożebrowe – rodzaje

Firma Recotr proponuje dwa rodzaje stropów gęstożebrowych: Rectobeton oraz Rectolight. Pierwsze to prefabrykowane stropy belkowo-pustakowe. Składają się one ze strunobetonowych belek sprężonych i wypełnień, wykonanych ze żwirobetonowych, wibroprasowanych pustaków stropowych. Ich atutem jest duża wytrzymałość, wynosząca pond 250 kg obciążenia punktowego, a zarazem – niewielka masa.

Drugim rodzajem są stropy gęstożebrowe Rectolight. Również one składają się ze sprężonych, strunobetonowych belek, jednak w odróżnieniu od stropów Rectobeton, wypełnienie stanowi tu drewno prasowane. Właśnie ono pozwala na znaczne zredukowanie ciężaru stropu, a łatwość przenoszenia, montażu i wyeliminowanie konieczności stosowania ciężkiego sprzętu znacznie obniża cenę realizacji inwestycji.

fot. Rector 

Akcesoria do stropów gęstożebrowych Rector

Oprócz dwóch rodzajów stropów gęstożebrowych, Rector proponuje też rozbudowaną gamę akcesoriów, które znacznie przyspieszają prace na budowie.

Są to m.in. kształtki wieńcowe, upraszczające proces szalowania wieńców na ścianach zewnętrznych budynku. Do wyboru są dwa rodzaje kształtek: betonowe (pozwalają one wykonać wieniec obniżony bez dodatkowych szalunków i podpór oraz podnoszą poziom bezpieczeństwa w toku pracy) oraz kształtki z płyt XPS. Te ostanie, przyklejane lub przykręcanie do skraju ścian zewnętrznych, szalują wieniec i zapewniają jego docieplenie w poziomie wieńca, który jest częścią ściany o słabszych parametrach termicznych.

Rector oferuje ponadto prefabrykowane zbrojenia wymianów. Są one dostępne w 3 długościach w zależności od szerokości otworu: 80-120 cm, 120-180 cm, 180-240 cm. Regulacja szerokości wymianu dostępna jest w zakresie 40 cm (wymian 80-120 cm) i 60 cm (wymian 120-180 cm i 180-240 cm).

W ofercie producenta znajdują się też prefabrykowane podciągi sprężone – świetna alternatywa dla tradycyjnych podciągów żelbetowych. Pozwalają one wyeliminować prace szalunkowe, prace związane ze zbrojeniem podciągu, jak również ograniczają wielkości części podciągu wystającej pod stropem do zaledwie 7 cm. Również te elementy, podobnie jak stropy gęstożebrowe Recor, są bardzo lekkie, przez co montuje się je bez angażowania ciężkiego sprzętu.

fot. Rector 

Wśród różnego rodzaju akcesoriów znajdują się też termoizolacyjne łączniki balkonowe, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują płyty balkonów stanowiące przedłużenie płyty stropowej wystającej na zewnątrz budynku. Płyty balkonów stanowią zazwyczaj mostki termiczne, a proces ich ocieplania jest bardzo skomplikowany. Zastosowanie termoizolacyjnych łączników balkonowych Rector pozwala zmniejszyć nakłady pracy, obniżyć cenę robocizny, a zarazem – sprostać rygorystycznym przepisom dotyczącym współczynnika przenikania ciepła budynków.

Uzupełnieniem rozbudowanej gamy produktów Rector są prefabrykowane sprężone nadproża, które można stosować zarówno nad otworami okiennymi w ścianach zewnętrznych (układ podwójny), jak i nad otworami drzwiowymi w ścianach działowych (układ pojedynczy). Podobnie jak w przypadków stropów gęstożebrowych Rector i innych elementów systemowych, montaż nadproży jest bardzo prosty i szybki. Układa się je na ścianach podczas murowania i natychmiast można na nich murować kolejną warstwę pustaków czy bloczków.

Obecnie, gdy rosną nie tylko ceny materiałów budowlanych, ale i koszty robocizny, naturalne jest poszukiwanie produktów, które pozwolą wygenerować oszczędności. Dwa rodzaje stropów gęstożebrowych Rector oraz szeroka gama akcesoriów to ukłon w stronę tych inwestorów, którzy wybierając elementy prefabrykowane tego producenta, stawiają na solidność, wysoką jakość, szybkość oraz optymalizację kosztów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.rector.pl

32-500 Chrzanów, ul. Śląska 64e, woj. małopolskie
tel. +48 32 626 02 60,