Stropy betonowe prefabrykowane

Stropy gęstożebrowe sprężone w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Nawet budowlańcy najbardziej przywiązani do konstrukcji murowych i monolitycznych coraz chętniej zamiast nich wybierają różne rodzaje stropów prefabrykowanych. Montuje się je bardzo szybko i niezależnie od warunków atmosferycznych, a na ich popularność wpływa również fakt, że coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanych fachowców, którzy potrafią zbudować tradycyjny, monolityczny strop międzykondygnacyjny.

Rodzaje stropów prefabrykowanych
Stropy międzykondygnacyjne pełnią ważne funkcje, bo nie tylko dzielą budynek na piętra, przenoszą obciążenia i usztywniają go w kierunku poziomym, ale ponadto izolują poszczególne poziomy przed przenikaniem hałasów, ciepła i pary wodnej, a także uniemożliwiają rozprzestrzenianie się pożarów.
Wśród różnych rodzajów stropów prefabrykowanych rozwiązaniem, które szturmem podbija coraz więcej rynków, są stropy gęstożebrowe.
– Nie dzieje się tak przez przypadek. Przyjęło się sądzić, że np. stropy betonowe prefabrykowane, choć nieskomplikowane w montażu, to wymagają zaawansowanego sprzętu. W przypadku stropów gęstożebrowych ciężki sprzęt nie jest potrzebny, a poszczególne elementy łatwo się przewozi i składuje – wyjaśnia Przemysław Deryło z firmy RECTOR Polska Sp. z o.o., która już od ponad 60 lat oferuje systemy stropowe belkowo-pustakowe Rector, obejmujące systemy stropowe Rectobeton (z belek sprężonych oraz pustaków betonowych) i Rectolight (ze sprężonych belek strunobetonowych oraz wypełnień stropowych z drewna prasowanego).

 

stropy betonowe prefabrykowane stropy betonowe prefabrykowanefot. RECTOR Polska Sp. z o.o.

 

Ultralekkie stropy gęstożebrowe
W budownictwie mieszkalnym i użyteczności publicznej świetnie sprawdzają się lekkie systemy stropowe RECTOLIGHT, pozwalające uzyskać rozpiętości od 1,0 m do ponad 8,5 m.
Podstawowym elementem tego systemu są różne rodzaje prefabrykowanych belek sprężonych, różniących się między sobą wysokością przekroju, liczbą i usytuowaniem splotów sprężających oraz usztywnieniem kratownicą przestrzenną. Belki systemu wykonane są z betonu o klasie C50/60(B60),na kruszywie naturalnym. Główne zbrojenie sprężające stanowią sploty stalowych strun o wysokiej wytrzymałości.

 

stropy betonowe prefabrykowanefot. RECTOR Polska Sp. z o.o.

 

W gamie belek systemu RECTOLIGHT wyróżnia się trzy główne rodziny belek stropowych RS 110, RS 130 oraz belki RSE do montażu bez podpór. Belki sprężone tego systemu stropowego mają kształt odwróconej litery T i produkowane są w rozpiętościach od 1,0 m do 10,0 m co 10 cm. Dobrą przyczepność do betonu wylewanego na budowie zapewnia ich górna powierzchnia o dyblowanym kształcie.
– Jako wypełnienie tak zaprojektowanych stropów stosuje się ekologiczne panele z prasowanego drewna RECTOLIGHT o wysokościach:RL 12, 16, 20 cm, pokryte warstwą nadbetonu, która monolityzuje strop i zapewnia odpowiedni rozkład obciążeń – mówi Przemysław Deryło. – Ultralekkie panele można opierać bezpośrednio na ścianie, łatwo wycina się w nich otwory o różnych kształtach, a niewielki ciężar (5,2 do 6,4 kg/szt.) sprawia, że z łatwością może je przenosić jedna osoba. Nie mówiąc już o niskich kosztach transportu oraz maksymalnym obniżeniu ciężaru stropu – dodaje.

 

stropy betonowe prefabrykowane stropy betonowe prefabrykowanefot. RECTOR Polska Sp. z o.o.

 

Jednocześnie panele są bardzo wytrzymałe na obciążenia punktowe (ponad 500 kg obciążenia punktowego 5×5 cm)oraz mają wysoką odporność mechaniczną, co gwarantuje bezpieczne wykonanie robót. Do każdego rodzaju wypełnienia dopasowane są systemowe elementy deklujące, które zapobiegają przedostawaniu się betonu poza strop.
Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno jako strop międzykondygnacyjny, ułatwiając montaż instalacji i dając dużą swobodę w aranżacji sufitu, jak również jako strop w garażu i piwnicy. W drugim przypadku estetyczny wygląd prasowanego drewna, które może stać się elementem wystroju wnętrza, sprawia, że nie trzeba stosować sufitów, co oczywiście obniża koszt całej inwestycji.
Obok belek sprężonych i wypełnienia z drewna, w skład systemu RECTOLIGHT wchodzi też beton klasy C20/25, min 4 cm nadbetonu, zbrojenie przypodporowe, pręty # 8 do #16, po jednej sztuce nad żebrem w strefie
przypodporowej oraz siatka zgrzewana min. #4, 20×30 cm, zatapiana w płycie nadbetonu.

Stropy międzykondygnacyjne z belek sprężonych i paneli RECTOLIGHT
Lekkie stropy gęstożebrowe RECTOLIGHT sprawdzą się nie tylko w przypadku nowo budowanych obiektów. Ten system stropowy z powodzeniem można wykorzystywać w przypadku wymiany stropów, gdyż jest niezwykle prosty i szybki w montażu, a ponadto bardzo lekki, przez co nie dociąża istniejących ścian i fundamentów. System można montować wykorzystując niewielką ilość podpór montażowych, a zastosowanie specjalne jgamy belek RSE pozwala na wykonanie stropów bez żadnych podpór. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy niższe kondygnacje są stale użytkowane, gdy wykonuje się nowy strop nad starym lub w przypadku stropu lokalizowanego nad fundamentami, w stropach technicznych montowanych na dużych wysokościach, oraz wszędzie tam, gdzie użycie podpór montażowych jest utrudnione bądź niemożliwe.

 

stropy betonowe prefabrykowane stropy betonowe prefabrykowanefot. RECTOR Polska Sp. z o.o.

 

– Inwestorzy wymieniający stare stropy na system RECTOLIGHT jako zalety tego rozwiązania wymieniają też brak konieczności bruzdowania ścian, możliwość zastosowania wieńca cofniętego na pierwszym rzędzie pustaków, wysoką jakość materiałów i gotowego stropu – bez zarysowań, bez żeber rozdzielczych, z mniejszymi ugięciami, a także dużą elastyczność stosowania układów (większe rozpiętości, niższe stropy, dowolne obciążenia, w tym skupione) – podkreśla Przemysław Deryło.
Strunobetonowe sprężone belki stropowe wpuszcza się w gniazda wykute w istniejących murach w rozstawach co 59 lub 60 cm, na głębokość min 7cm i opiera na podporach montażowych lub wypoziomowanych wcześniej podlewkach betonowych. Pierwszy rząd pustaków (deklowanych) maksymalnie się obniża, tak aby uzyskać miejsce do przeprowadzenia wieńca z dwóch lub czterech prętów, a następnie kotwi się go w prostopadłych ścianach.

 

stropy betonowe prefabrykowane stropy betonowe prefabrykowanefot. RECTOR Polska Sp. z o.o.

 

Ze względu na swoją uniwersalność systemy Rector dobrze sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym każdego typu, jak i w obiektach użyteczności publicznej, budynkach biurowych, przemysłowych, gospodarczych oraz podczas wymiany stropów w budynkach istniejących. Stropy montowane są ręcznie, bez konieczności wykonywania pracochłonnych i drogich żeber rozdzielczych. System opiera się na wytrzymałych strunobetonowych belkach, które pozwalają na projektowanie stropów niższych, ale o większych rozpiętościach oraz mniejszych ugięciach. Na dużą popularność systemów stropowych RECOTR duży wpływ ma też fakt, że jest to rozwiązanie zoptymalizowane pod względem logistycznym, technicznym, estetycznym oraz ekonomicznym.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.rector.pl

 

32-500 Chrzanów, ul. Śląska 64e, woj. małopolskie
tel. +48 32 626 02 60,


Liczba odwiedzin: 3069 | Data publikacji: 2016-12-13

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


03.03.2021 | Systemy budowlane
Nowoczesne materiały budowlane pozwalają przyspieszyć prace i...
08.04.2020 | Systemy budowlane
Stropy Rector, obejmujące systemy stropowe Rectobeton (z...
03.10.2019 | Systemy budowlane
Dom z keramzytu to coraz chętnej wybierana...
23.11.2017 | Systemy budowlane
Odpowiednia izolacja akustyczna wpływa na komfort użytkowania...
16.12.2015 | Systemy budowlane
Tradycyjne pustaki stropowe to już przeszłość. Wymagania...
07.10.2015 | Systemy budowlane
Wybór stropów do nowopowstającego obiektu to bardzo...
02.03.2021 | Beton komórkowy
Jaki beton na strop wybrać, gdy konstrukcja...
09.06.2020 | Beton
Od ponad 25 lat producenci prefabrykatów betonowych...
16.05.2019 | Beton
Naturalny dodatek mineralny do betonów produkowany na...
29.01.2019 | Beton komórkowy
Pianobeton, czyli zaprawa cementowa wzbogacona o mechanicznie...
20.11.2017 | Beton komórkowy
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób podchodzi...
Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś,...
Bloczki HOTBLOK to najprostszy sposób na szybkie...
04.07.2016 | Systemy budowlane
Realizacja budynków użyteczności publicznej musi być przeprowadzana...
04.11.2015 | Beton
Prefabrykacja elementów budowlanych, czyli ich przygotowywanie poza...
05.02.2016 | Domy drewniane
Budownictwo pasywne musi sprostać najsurowszym wymaganiom jeśli...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
23.03.2021 | Domy prefabrykowane
Beton to wyjątkowy materiał: niedrogi, lekki, uniwersalny,...
02.03.2021 | Rusztowania
Deskowania ULMA to wydajność, wszechstronność, bezpieczeństwo, a...
26.02.2021 | Domy prefabrykowane
Energooszczędność to aktualnie bardzo ważny temat, zwłaszcza...
Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ to nowość firmy...
Monolityczne konstrukcje z betonu wykonuje się w...
21.10.2020 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja niejedno ma oblicze, o czym przekonuje...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. opolskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. lubuskie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: strop gęstożebrowy, strop z betonu, stropy gęstożebrowe, stropy betonowe prefabrykowane, rodzaje stropów prefabrykowanych, strop międzykondygnacyjny, belki sprężone
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy