Właściwości pianobetonu a ekologia, czyli co powinien wiedzieć inwestor

Beton komórkowy – lepsza alternatywa dla środowiska

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób podchodzi poważnie do tematu ochrony środowiska. W znacznym stopniu jest to zasługą bijących na alarm ekologów, którzy już od dawna nawołują do wyhamowania rabunkowej gospodarki. W XXI wieku nie jest też rzadkością, że producenci materiałów budowlanych coraz baczniejszą uwagę zwracają na aspekt ekologiczny, przy czym oferowane przez nich wyroby technologicznie w niczym nie ustępują tradycyjnym rozwiązaniom, a często wręcz je w tym zakresie przewyższają. Świetnym przykładem może być pianobeton. Właściwości tego materiału sprawiają, że staje się on coraz popularniejszy również w Polsce, a jego szlaki na polskim rynku już od 25 lat przeciera firma ZPRHiU Wajm.

W krajach Europy Zachodniej: w Holandii, Niemczech, Belgii, a także w Kanadzie beton komórkowy znany i powszechnie stosowany jest już od lat, do czego przyczynił się postęp techniczny w dziedzinie chemii oraz opracowanie doskonałych środków pianotwórczych. Dziś na świecie wykorzystuje się miliony metrów sześciennych pianobetonu – w ten sposób budowane są drogi, autostrady, wypełnienia hydrotechniczne, wypełnienia obudów (tuneli, szybów kopalnianych, rurociągów). Postają też domy z pianobetonu, a także różnego rodzaju obiekty przemysłowe. Na tak szerokie stosowanie tego materiału na świecie wpływ mają m.in. niski współczynnik przenikania ciepła pianobetonu, jego doskonała izolacyjność akustyczna, zbędność zbrojenia i dylatowania, mrozoodporność, niepalność, wysoka szczelność i mały ciężar, łatwość i szybkość zabudowy. Te parametry pianobetonu przysparzają mu największej popularności, jednak dziś, w XXI wieku równie ważnym aspektem jest ekologiczność tego budulca.

 

pianobeton wajm pianobeton wajmfot. ZPRHiU Wajm

 

Ekologiczny pianobeton – właściwości
– W składzie pianobetonu nie znajdziemy żadnych substancji, które byłyby szkodliwe, bo do jego produkcji wykorzystuje się cement, wodę, środek pianotwórczy (również ekologiczny, bo produkowany z odpadów zwierzęcych, a WAJM stosuje tylko taki, sprowadzając go z Holandii) oraz wypełniacze, którymi mogą być: drobny piasek, popioły i lotne pyły. W wyniku wprowadzenia do materiału cementowego piany dochodzi do zamknięcia pęcherzyków powietrza w powstającej masie, przez co tworzy się struktura wielokomórkowa – wyjaśnia Andrzej Chady z ZPRHiU Wajm.
Już sam skład wskazuje na to, że materiał jest przyjazny środowisku, bo pozwala na zagospodarowanie pyłów i popiołów, które zazwyczaj niesłusznie traktowane są jako odpady.
W przypadku pianobetonu wyeliminowana jest też konieczność prowadzenia bardzo szkodliwej działalności w celu pozyskania budulca (wydobywanie piasku i żwiru, w efekcie czego powstają ogromne dziury w ziemi; niszczenie gór dla pozyskania tłucznia czy kruszywa). W masie pianobetonu głównym wypełniaczem jest powietrze – na przykład w objętości 1m³ pianobetonu odmiany PB 500 stanowi ono aż 80%. Nie trzeba dodawać, że powietrza (którego – w odróżnieniu od tłucznia czy piasku nie trzeba wydobywać) nam nie brakuje, a jego wykorzystanie nie wiąże się z degradacją środowiska. Wiedzą o tym decydenci w Holandii, gdzie działa rządowy program dotyczący powszechnego stosowania betonu komórkowego. W tym kraju wykorzystuje się go np. przy budowie obiektów drogowo-mostowych również na terenach „nienośnych” (oszczędzając tym sposobem dużo pieniędzy), a nawet przy budowie cieplarni.

 

pianobeton wajm pianobeton wajmfot. ZPRHiU Wajm

 

Energooszczędne domy z pianobetonu
Aspekty ekologiczne wiążą się nie tylko z samymi właściwościami pianobetonu i jego składem. Dziś w działanie prośrodowiskowe wpisuje się też budownictwo niskoenergetyczne, które dąży do jak najbardziej racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami poprzez redukcję wydatków ponoszonych m.in. na ogrzewanie. W praktyce oznacza to wznoszenie jak najbardziej szczelnych budynków, w których wyeliminowane są mostki termiczne, a ciepło nie ucieka z domu wraz z pieniędzmi inwestora. Rozumiejąc ekologię w taki sposób okazuje się, że również w tym aspekcie trudno przecenić beton komórkowy jako budulec.

 

pianobeton wajm pianobeton wajmfot. ZPRHiU Wajm

 

Niski współczynnik przenikania ciepła pianobetonu oraz szczelne wypełnienie wszelkich przestrzeni, nierówności, a także dobra spójność i zdolność łączenia z innymi materiałami pozwala uzyskać świetną izolację termiczną, co doskonale sprawdza się w przypadku domów z pianobetonu (szczególnie dotyczy to fundamentów). Ta sama właściwość pianobetonu sprawia, że można go stosować jako materiał izolacyjny, zwłaszcza w starych blokach mieszkalnych, wznoszonych metodami oszczędnościowymi bez docieplania stropodachu, gdzie tradycyjne materiały ociepleniowe zawodzą z uwagi na niskie przestrzenie i przegrody. Wpompowanie betonu komórkowego najlżejszej odmiany w przestrzeń międzydachową poprzez wywierconą w połaci dachowej siatkę otworów całkowicie rozwiązuje problem docieplenia, co gwarantuje niski współczynnik przenikania ciepła pianobetonu. Ponadto beton komórkowy doszczelnia strop, zabezpieczając go też przed ewentualnymi przeciekami i ogniem.

 

pianobeton wajm pianobeton wajmfot. ZPRHiU Wajm

 

Ekonomia z ekologią
Warto, aby inwestorzy myśleli o ochronie środowiska również w szerszej perspektywie. Nie ma możliwości, by zbudować parking, drogę, chodnik na podbudowie z tłucznia czy żwiru tak, aby powierzchnia była jednolita przez lata. Efekt? Już w niedługim czasie po zakończeniu prac pojawiają się wysadziny i zapadliska, w których tworzą się kałuże. Konieczność remontu nie tylko wyłącza takie przestrzenie na jakiś czas z użytku. Na miejsce znów wjeżdżają ciężkie maszyny i sprzęt, a razem z nimi pojawiają się hałas, spaliny, utrudnienia.
– Zbudowane przez nas na lekkiej, sztywnej i jednolitej podbudowie z pianobetonu ćwierć wieku temu parkingi i drogi dziś wyglądają tak, jakby były wybudowane wczoraj. Dotyczy to także gruntów słabonośnych – mówi Andrzej Chady.
Jeśli do inwestorów i decydentów nie trafia aspekt ekologiczny i nie przemawia fakt, że każda naprawa to ponowna ingerencja w środowisko, to może mocniejszym argumentem będą finanse. Nie da się przecież ukryć, że konieczność angażowania sprzętu i ludzi do napraw powierzchni wykonanych na podbudowie z tłucznia lub żwiru wiąże się z gigantycznymi kosztami.

 

pianobeton wajmfot. ZPRHiU Wajm

 

Tylko prawdziwe zrozumienie ekologii uświadomi nam, że powszechne stosowanie pianobetonu pozwoli przynajmniej częściowo wyhamować niszczenie środowiska. Tym bardziej, że dostępność betonu komórkowego o różnych gęstościach (od 400 – 1600 kg/m³) oraz wytrzymałość materiału gwarantuje niemal nieograniczone możliwości jego stosowania.

Z bliższymi informacjami na temat oferowanego przez firmę produktu można zapoznać się na stronie: www.pianobeton.pl

Spółka realizuje zadania na terenie całej Polski.

62-052 Walerianowo, ul. Bukowa 9B, woj. wielkopolskie
tel. 618990115, 602155661,


Liczba odwiedzin: 877 | Data publikacji: 2017-11-20

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


27.03.2020 | Beton komórkowy
Pianobeton powstaje przez dodanie piany technicznej do...
21.05.2019 | Beton komórkowy
Budowa posadzki wiąże się z dokonywaniem wielu...
23.04.2019 | Beton komórkowy
Budowa dróg i mostów w Polsce w...
28.02.2019 | Beton komórkowy
Pianobeton jest znanym materiałem budowlanym, a liczba...
29.01.2019 | Beton komórkowy
Pianobeton, czyli zaprawa cementowa wzbogacona o mechanicznie...
14.12.2018 | Beton komórkowy
Szybko się go wylewa, jest mrozoodporny, niepalny,...
14.09.2018 | Beton komórkowy
Moglibyśmy wiele nauczyć się od Holendrów w...
03.11.2014 | Beton komórkowy
O rosnącej popularności pianobetonu stanowi korzystny stosunek...
02.10.2013 | Beton komórkowy
Produkt lekki, wytrzymały i o szerokim zastosowaniu,...
16.01.2017 | Beton komórkowy
Pianobeton to produkt, który mozolnie toruje sobie...
26.11.2015 | Beton komórkowy
Pianobeton to wylewany beton komórkowy, czyli materiał...
12.07.2019 | Chemia budowlana
„Silikony Polskie” Sp. z o.o. jest podmiotem...
Ekologiczny styl życia na dobre już zadomowił...
Podjazd do garażu jest istotnym elementem każdej...
Ogrodzenie to niezwykle ważny element posesji. Pełni...
Wraz z modą na styl industrialny przyszedł...
11.08.2014 | Beton
Wszechstronność zastosowania betonu sprawia, że materiał ten...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
30.04.2020 | Schody, akcesoria
Prace wykończeniowe to pozornie najprzyjemniejsza część związana...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
Coraz częstsze podmuchy ciepłego powietrza zwiastują, że...
Problem przeciekającego dachu dotyczy wielu nieruchomości, zwłaszcza...
Zadbany, starannie wykończony podjazd czy plac przed...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: pianobeton, beton ekologiczny,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy