Płyta fundamentowa z pianobetonu

Pianobeton – zalety, cena, zastosowanie

Moglibyśmy wiele nauczyć się od Holendrów w zakresie budownictwa. To właśnie oni – mieszkańcy kraju, w którym 70% stanowią grunty słabonośne – do perfekcji opanowali tzw. zasadę zachowania równowagi gruntu, która mówi o tym, że jeśli waga wybranej ziemi jest równa zbudowanej w to miejsce konstrukcji, to nie zajdą żadne zjawiska związane z osiadaniem czy przemieszczaniem gruntu. Z tego powodu dla każdego inżyniera w Holandii pianobeton jest podstawowym materiałem budowlanym. Choć w Polsce wciąż traktowany jest jako produkt specjalistyczny, działalność firm takich jak Wajm, udowadnia, że również w naszym kraju zastosowanie tego materiału może przynieść szereg korzyści.

– Przez lata doświadczeń z nienośnymi gruntami Holendrzy nauczyli się podchodzić do sił przyrody z pokorą, a nie z pozycji siły – zauważa Łukasz Chady, Członek Zarządu Spółki Wajm, która swoją produkcję pianobetonu oparła właśnie o holenderskie maszyny i środki pianotwórcze – Tę umiejętność opanowali zresztą nie tylko mieszkańcy kraju wiatraków, bo na całym świecie pianobeton jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym, którym rocznie zabudowuje się ponad 3 mln m³ – dodaje.
Skąd nieufność polskich inwestorów do pianobetonu, który jest doceniany i powszechnie stosowany na całym świecie? Jedną z przyczyn jest… przywiązanie do produktów uświęconych tradycją. Przykład? Nieszczęsny styropian, który w naszym kraju niepodzielnie rządzi np. w konstrukcjach posadzek, mimo że nie jest przecież materiałem nośnym i ma bardzo niską wytrzymałość na ściskanie. Jest jeszcze wiele innych problemów wiążących się ze stosowaniem styropianu. To materiał, który klawiszuje, przez co nie da się go idealnie ułożyć, tworzy pudło rezonansowe, a więc powoduje dudnienie posadzki, na domiar złego po kilku latach traci swoją spójność, kurczy się i zapada.
Do tego dochodzi jeszcze duża podatność styropianu na zniszczenie – wystarczy mały pożar i styropian znika, podobnie dzieje się w przypadku kontaktu z rozpuszczalnikiem, który wcieknie pod posadzkę lub po zastosowaniu agresywnej posadzki żywicznej. Wadą styropianu jest też jego atrakcyjność dla robactwa i gryzoni, które wręcz uwielbiają budować gniazda w warstwach styropianu. Z powyższych powodów w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, zakazano stosowania styropianu w budownictwie. Co ciekawe – fabryki zza oceanu przeniosły się m. in. do… Polski, podobnie jak kiedyś miało to miejsce z eternitem. – Nie ma tygodnia, żeby nie dzwonił ktoś do nas z prośbą o ratowanie zapadniętych posadzek zbudowanych na styropianie, niestety wtedy jest już za późno. A przecież wystarczyłoby od razu zastosować pianobeton, który tworzy monolityczne podłoże (nie wymaga dylatowania), szczelnie wypełnia całą przestrzeń (jest samopoziomujący) i ma doskonałe właściwości izolacyjne (20 cm pianobetonu odpowiada około 10 cm styropianu). Co istotne, pianobeton ma też o wiele wyższą niż styropian wytrzymałość na ściskanie (stosowany jest przecież przy budowie dróg czy pod płyty lotnisk). W Holandii na pianobetonie buduje się nawet autostrady dodaje Łukasz Chady.

Pianobeton – zastosowanie do budowy płyty fundamentowej
Pianobeton doskonale sprawdza się przy wypełnianiu przestrzeni fundamentów i tworzeniu podbudowy pod posadzkę. Wówczas w przestrzeń między fundamentami, zamiast piasku, chudego betonu i czasochłonnego układania styropianu, wypełniana jest przez pianobeton. Uzyskujemy pewne podłoże pod każdą posadzkę, o doskonałych parametrach termoizolacyjnych, a do tego takie wypełnienie realizowane jest w zaledwie jeden dzień!

 

fot. Wajm

Jeszcze ciekawsze może okazać się wykonanie całego fundamentu z pianobetonu. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się płyty fundamentowe, które gwarantują stabilność konstrukcji. Są one szczególnie doceniane przez tych inwestorów, którzy budują na działkach, gdzie są trudne warunki gruntowo-wodne. Jednak aby płyta fundamentowa rzeczywiście spełniła swoją rolę, musi być wykonana właściwie. Jedną z najnowocześniejszych i najkorzystniejszych z ekonomicznego punktu widzenia metod budowy płyty fundamentowej jest właśnie wykorzystanie holenderskiej technologii pianobetonu. – Wśród zalet takiego rozwiązania obok ceny pianobetonu na pierwszym miejscu trzeba wymienić doskonałą izolacyjność termiczną. Warstwa 60 cm pianobetonu odpowiada około 30 cm styropianu, dzięki czemu płyta fundamentowa z pianobetonu z nawiązką spełnia najnowsze wymagania co do termoizolacyjności budynków. Ważnym aspektem jest też odciążenie konstrukcji i zniwelowanie zjawisk związanych z osiadaniem. 1 m³ pianobetonu PB600 waży zaledwie 600 kg. 100 m2 płyty fundamentowej z tej odmiany pianobetonu waży tylko 36 ton. Ta sama płyta wykonana metodą tradycyjną (zagęszczony piasek, chudy beton, styropian, zbrojona posadzka betonowa) to już około 150 ton – mówi Łukasz Chady.

 

fot. Wajm

Zastosowanie pianobetonu pozwala zrezygnować z wykorzystania styropianu i wyeliminować niepożądane zjawiska związane z tym materiałem. Również cena płyty z pianobetonu jest niższa, bo odpada wiele kosztów robocizny (zagęszczanie piasku, układanie styropianu, zbrojenie posadzki). Tak wykonana płyta ma też jednolitą konstrukcję, bo pianobeton tworzy sztywny monolit i nie wymaga dylatacji.
Wreszcie ogromną zaletą pianobetonu jest błyskawiczny czas realizacji inwestycji. Całość prac w przypadku płyty o powierzchni 200 m² i grubości 60 cm zamyka się w czterech dniach (w przypadku budowy metodą tradycyjną na płytę o tej samej powierzchni trzeba by czekać nawet cztery tygodnie).
Harmonogram budowy płyty z pianobetonu wygląda następująco:
Dzień 1. Prace ziemnie – wykop na wymaganą głębokość bez zagęszczania czy specjalnego wyrównywania
Dzień 2. Wylanie warstwy wyrównującej – około 20 cm pianobetonu.
Dzień 3. Ułożenie izolacji z folii PE, zrobienie szalunków, ułożenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej itp.
Dzień 4. Wylanie 40 cm warstwy ostatecznej z pianobetonu. Pianobeton otula wszystkie instalacje dodatkowo je uszczelniając i zabezpieczając przed przemieszczeniem.

 

fot. Wajm

Pionierzy w dziedzinie pianobetonu
Firma Wajm działa na rynku od 30 lat, a pianobeton produkuje od 26 lat. Dotychczas przedsiębiorstwo realizowało raczej duże projekty, jednak od niedawna wykonuje też prace dla klientów indywidualnych, co spowodowane jest faktem, że dopiero teraz płyty fundamentowe wkraczają do budownictwa mieszkaniowego, choć Wajm buduje płyty fundamentowe już od kilkunastu lat.

 

pianobeton

fot. Wajm

W portfolio firmy znajdują się nie tylko płyty fundamentowe, ale też prace z zakresu wypełnień obudów tuneli, przypór, kanałów, rurociągów, szybów kopalnianych czy wypełniania podziemnych pustek wypłuczynowych oraz fundamentowania zbiorników magazynowych podziemnych i naziemnych. 12 lat temu firma wybudowała również całe osiedle domów z pianobetonu (płyty fundamentowe i ściany wylewane z pianobetonu), konsekwentnie torując w Polsce drogi dla szerokiego zastosowania pianobetonu.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pianobeton.pl

62-052 Walerianowo, ul. Bukowa 9B, woj. wielkopolskie
tel. 618990115, 602155661,


Liczba odwiedzin: 2391 | Data publikacji: 2018-09-14

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


10.06.2020 | Beton komórkowy
Lekki, wytrzymały, o wszechstronnym zastosowaniu. Pianobeton –...
27.03.2020 | Beton komórkowy
Pianobeton powstaje przez dodanie piany technicznej do...
21.05.2019 | Beton komórkowy
Budowa posadzki wiąże się z dokonywaniem wielu...
23.04.2019 | Beton komórkowy
Budowa dróg i mostów w Polsce w...
28.02.2019 | Beton komórkowy
Pianobeton jest znanym materiałem budowlanym, a liczba...
29.01.2019 | Beton komórkowy
Pianobeton, czyli zaprawa cementowa wzbogacona o mechanicznie...
14.12.2018 | Beton komórkowy
Szybko się go wylewa, jest mrozoodporny, niepalny,...
20.11.2017 | Beton komórkowy
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób podchodzi...
03.11.2014 | Beton komórkowy
O rosnącej popularności pianobetonu stanowi korzystny stosunek...
02.10.2013 | Beton komórkowy
Produkt lekki, wytrzymały i o szerokim zastosowaniu,...
03.03.2021 | Posadzki przemysłowe
Prawidłowy dobór i wykonanie podkładu to klucz...
02.03.2021 | Beton komórkowy
Jaki beton na strop wybrać, gdy konstrukcja...
16.01.2017 | Beton komórkowy
Pianobeton to produkt, który mozolnie toruje sobie...
26.11.2015 | Beton komórkowy
Pianobeton to wylewany beton komórkowy, czyli materiał...
Jasne ściany, proste meble, minimalizm i czyste...
Jak zbudować samodzielnie dom jednorodzinny w ekspresowym...
05.11.2015 | Stalowe konstrukcje
Utarło się przekonanie, że współczesne znaczy jednorazowe,...
04.06.2019 | Beton komórkowy
Nieustanna obserwacja rynku oraz trendów doprowadziła do...
13.08.2014 | Beton komórkowy
Budowa domu to duże wyzwanie – podczas...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: pianobeton, zastosowanie pianobetonu, pianobeton cena, zalety pianobetonu, wajm, zastosowanie do budowy płyty fundamentowej
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy