Wytwórnia betonu towarowego kojarzy się przede wszystkim z produkcją mieszanki betonowej – podstawowego materiału konstrukcyjnego stosowanego współcześnie w budownictwie. Tymczasem betoniarnie Cemex oprócz standardowych betonów oferują również innowacyjne mieszanki do specjalnych zastosowań.

Jednym z takich specjalistycznych produktów w ofercie Cemex jest INSULARIS PIANO, czyli pianobeton. Produkuje się go na skomputeryzowanym węźle betoniarskim z wykorzystaniem nowoczesnego agregatu pianotwórczego. Na budowę dojeżdża gotowy do użycia, bardzo lekki, pompowalny materiał. Co ważne – zachowuje swoje parametry nawet do 4 godzin od wyprodukowania. Brak konieczności magazynowania powoduje większy porządek na budowie i oszczędność miejsca. Przekłada się to również na przyspieszenie czasu budowy oraz ograniczenie kosztów robocizny.

Mieszanka w zależności od wariantu może mieć konsystencję płynną, zbliżoną do samopoziomującej, lub nieco gęstszą, pozwalającą układać go ze spadkiem do 3%. Występuje w trzech klasach gęstości 400, 600 i 800 różniących się między sobą parametrami technicznymi. Klasa 400 to najmniejszy ciężar pianobetonu oraz najlepsza izolacyjność cieplna, natomiast wyższe klasy charakteryzują się wyższą wytrzymałością.

fot. Cemex

INSULARIS PIANO – zastosowania

INSULARIS PIANO to materiał o szerokim spektrum zastosowań. Może być wykorzystywany jako:

• warstwa docieplająca na dachy płaskie i stropy
• warstwa wyrównująco-izolująca pod podkłady podłogowe, tzw. wylewki zamiast styropianu lub wraz ze styropianem
• warstwa wypełniająca, gdzie potrzebna jest niska masa i/lub duża płynność

INSULARIS PIANO – korzyści

INSULARIS PIANO jest doskonałą alternatywą dla styropianu i świetnie sprawdza się w sytuacjach trudnych. Jeśli mamy nierówny, chudy beton lub strop albo kiedy mamy do czynienia z dużą liczbą przewodów instalacyjnych, układanie styropianu zaczyna być kłopotliwe. Nietrudno o mostek termiczny czy akustyczny w miejscach, gdzie płyty styropianu docięte zostały niedokładnie, a pustki uzupełniono sypkimi materiałami. Tych problemów można uniknąć, stosując INSULARIS PIANO 400 – płynny pianobeton, który dokładnie otula wszelkie przewody, a po stwardnieniu ma kilkukrotnie wyższą wytrzymałość niż styropian. Nie klawiszuje, nie ulega odkształceniom sprężystym, zabezpieczając ułożony na nim podkład podłogowy przed pękaniem, a w dodatku jest odporny na niszczenie izolacji termicznej przez gryzonie i inne szkodniki.

INSULARIS PIANO doskonale sprawdzi się w budownictwie jednorodzinnym, gdzie instalacje najczęściej są zaprojektowane w podłodze. Dzięki swoim właściwościom możemy mieć pewność, że izolacja termiczna zostanie poprawnie wykonana, co wpłynie na stabilność i funkcjonalność całego układu posadzkowego.

fot. Cemex

Stosowanie INSULARIS PIANO pod podkład podłogowy pozwala na dokładne wyrównanie podłoża i w konsekwencji, na niższe zużycie materiału jastrychowego, nawet o 20%. Wykonawca ma pewność, że grubość w każdym miejscu będzie taka sama, w porównaniu do układania na warstwie z płyt styropianowych, których równy poziom jest zależny od staranności wykonania chudego betonu lub stropu.

INSULARIS PIANO jest materiałem całkowicie niepalnym. Poprawia więc bezpieczeństwo pożarowe obiektów. Z kolei jego niska masa umożliwia zastosowanie np. na stropach drewnianych.

INSULARIS PIANO to również doskonały materiał do remontowanych obiektów – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyrównanie powierzchni po starych, skutych wylewkach czy wypełnienie stropów łukowych.

Ze względu na brak norm określających produkcję i parametry pianobetonu bardzo ważne, żeby sprawdzić jakie właściwości deklaruje producent tej mieszanki. CEMEX Polska jako pierwszy producent w kraju uzyskał Krajową Ocenę Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej i zgodnie z tym dokumentem produkuje pianobetony. Ponadto, INSULARIS PIANO posiada Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny oraz umożliwia uzyskanie punktów w certyfikacji LEED i BREEAM.

CEMEX dba nie tylko o utrzymanie doskonałej i stałej jakości produktu INSULARIS PIANO, ale także o nienaganne wykonanie realizacji. Dzięki wykwalifikowanym wykonawcom, zrzeszonym w programie CEMEX Xperts, klient może mieć pewność, że aplikacja przebiegnie w sposób profesjonalny.

Dowiedz się więcej na: https://www.cemex.pl/insularis-piano-pianobeton
Skontaktuj się z nami: 801 238 669

Prawa autorskie © 2023 / Pierwsza publikacja CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 46 , woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 571 41 00,