Kamień elewacyjny, płytki gipsowe i cementowe

Ceglane inspiracje

Po długich latach siermiężnej, PRL-owskiej rzeczywistości w budownictwie i aranżacjach wnętrz nastąpił wysyp różnych mód i stylów, które nierzadko bazowały na odważnej kolorystyce czy wybujałych formach. Wszystkie te trendy były zapewne reakcją na głód barw i różnorodności, jaki w Polakach wywołała komunistyczna szarzyzna i brzydota. Gdy jednak apetyty zostały zaspokojone, pod nasze dachy coraz śmielej powracają materiały, jakich już wieki temu używali nasi przodkowie.

Dom blisko natury
Powrót do naturalnych materiałów powoduje, że zarówno w aranżacjach wnętrz, jak i w budownictwie spotykamy coraz więcej rozwiązań bazujących na stosowanych od wieków naturalnych materiałach.  
– Drewno, kamień, cegła, beton są coraz powszechniej wykorzystywane właśnie w postaci surowej, mało przetworzonej. Kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat temu były to materiały podstawowe. Dziś, kiedy ściany budujemy z bloczków, płyt, ocieplamy je styropianem lub wełną, potrzeba kontaktu z naturą we własnym domu nadal jest bardzo silna – podkreśla Robert Świerżewski z firmy Elkamino Dom, która oferuje cementowe płytki do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych oraz gipsowe, dedykowane do aranżacji wnętrz.
Na potrzebę powrotu do natury producenci starają się odpowiedzieć jak najszerszą ofertą materiałów nawiązujących do rozwiązań stosowanych przed wiekami. Ciekawą propozycją są na przykład płytki firmy Elkamino Dom. Wśród nich są zarówno takie, które wyglądają jak współcześnie produkowane cegły, jak i płytki postarzane lub w stylu starej cegły z charakterystycznymi wyżłobieniami, rysami i ubytkami w strukturze powierzchni. Wykonywane są one z różnych materiałów (cementowe, gipsowe) i dostępne w różnych rodzajach: od płaskich ściennych po narożne schodowe, parapetowe, podłogowe i tarasowe w grubościach 1,5 cm lub 3,5 cm. Oferowane są one w ponad dziesięciu wersjach kolorystycznych, począwszy od białej, poprzez kolory ceglaste, brązowe, aż do niemal czarnej, co dodatkowo zwiększa możliwości ich wykorzystania.

 

kamień elewacyjny dekoracyjnyfot. Elkamino Dom

 

Cegła we wnętrzach – inspiracje
Gdzie można zastosować płytki, które imitują cegłę? Praktycznie wszędzie, wewnątrz i na zewnątrz budynków, osiągając przy tym różne efekty stylistyczne, i to zarówno jeżeli chodzi o nowoczesne, a jednocześnie bardzo trwałe i ponadczasowe wykończenie wnętrza, jak i aranżacje klasyczne czy bliskie natury.
Na przykład stara biała cegła pozwoli przywołać urok starej, wiejskiej chaty, gdzie biała ściana świadczyła o dbałości mieszkańców o czystość. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w aranżacjach rustykalnych lub też nawiązujących do modnego obecnie skandynawskiego designu.
– Efekt starej, bielonej wapnem ceglanej ściany zyskamy nie tylko dzięki wyłożeniu jej białymi płytkami. Możemy też pomalować białą farbą płytki ceglane innego koloru. Trzeba jednak pamiętać, że przy uszkodzeniu i ewentualnym odpryśnięciu farby uszkodzenie staje się bardzo widoczne – komentuje Robert Świerżewski.
Jednak stara cegła może zagościć nie tylko we wnętrzach kojarzących się ze stylem wiejskim. Trudno na przykład wyobrazić sobie aranżację industrialną bez nieodzownych cegieł na ścianie czy bez betonowych płyt. Również w tym zakresie firma Elkamino Dom zaoferować może kilka rozwiązań, które pozwolą zbudować w pomieszczeniu klimat surowej przestrzeni fabrycznej.
– Ciekawym pomysłem na wnętrze jest np. zastosowanie płyt z betonu architektonicznego, które produkujemy w kilku rozmiarach i niewielkich grubościach od 1,5 cm do 2,5 cm. Dzięki małej wadze płyt, łatwo zamocować je do ściany, kotwiąc je lub przyklejając – mówi Robert Świerżewski.
Powierzchnia takich betonowych płyt może być gładka lub bardziej surowa, porowata. Obok standardowych szarych płyt dostępne są również wszystkie możliwe kolory, co może stworzyć ciekawe efekty we wnętrzu, ożywiając je lub tworząc interesujące akcenty. Płyty z betonu architektonicznego można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków.

 

cegła we wnętrzachfot. Elkamino Dom

 

Płytki ceglane na podłogę
Stare meble, ciekawe tkaniny, dopełniające całości detale i ceglana podłoga – to marzenie niejednego miłośnika rustykalnych wnętrz. Na szczęście jest to rozwiązanie, które można dość łatwo wcielić w życie, nie będąc jednocześnie zmuszonym do stosowania tradycyjnych, kruchych cegieł.
– Płytki cementowe poza ciekawym wyglądem są znakomitym rozwiązaniem jeżeli chodzi o uzyskanie rustykalnego efektu starej, podniszczonej powierzchni, eliminując jednocześnie wady użytkowe starych, oryginalnych cegieł. Ich atutem jest również mała grubość, co ma duże znaczenie w mieszkaniu, gdzie zazwyczaj nie ma miejsca na grube płytki, nie mówiąc już o pełnej cegle – zaznacza Robert Świerżewski.
Do wykonania podłóg najczęściej stosowane są płytki o grubości 1,5 cm. Po zabezpieczeniu płytek środkami impregnującymi, utrzymanie takiej podłogi w czystości jest bardzo proste. Płytki spełniają także wymagania temperaturowe jeżeli chodzi o zastosowanie ogrzewania podłogowego.
Płytki cementowe doskonale wyglądają też na schodach w domu, tym bardziej, że nie ma problemu z tworzeniem niepotrzebnych, utrudniających chodzenie progów, powstających poprzez różnice grubości podłogi i ostatniego schodka.

 

płytki ceglane do wnętrz cegły na ściany do domufot. Elkamino Dom

 

Schody i taras z cegły
Tarasy wyłożone cegłą wyglądają niezwykle pięknie, mają też jednak swoje wady. Z czasem bowiem zaczynają się kruszyć, co wpływa negatywnie nie tylko na estetykę, ale również na wygodę użytkowania. Podobnie dzieje się w przypadku schodów zewnętrznych wyłożonych cegłą, które jeszcze bardziej niż taras powinny być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. I choć niejednemu z nas marzą się schody zewnętrzne wykonane np. ze starych rozbiórkowych cegieł. Wyglądają one bardzo ciekawie, jednak w codziennym użytkowaniu mogą zagrażać bezpieczeństwu i z czasem coraz bardziej tracić też na walorach estetycznych.
Rozwiązaniem powyższych problemów może być wyłożenie tarasu czy schodów zewnętrznych odpornymi na niekorzystne warunki atmosferyczne płytkami, które są znacznie trwalsze i cieńsze od tradycyjnej cegły, choć wyglądają tak samo jak ona.
– Płytki te pozwalają także uzyskać strukturę powierzchni o większej przyczepności, co w przypadku schodów ma duże znaczenie zwłaszcza w zimie, kiedy oblodzone stopnie grożą wypadkiem – podkreśla Robert Świerżewski.

 

taras z cegłyfot. Elkamino Dom

 

Jak układać płytki ceglane
Aby nasze płytki przez długie lata cieszyły oko, nie można układać ich niedbale i w pośpiechu. Ważne jest, aby dobrze przygotować podłoże – wyczyścić je i zagruntować.
-Samo klejenie należy również wykonać bardzo starannie, trzeba zwrócić uwagę na dokładne rozprowadzenie kleju na płytce, jak również na podłożu. Po ułożeniu płytek pozostaje wykonanie spoiny. Aby móc wygodnie chodzić i łatwo pielęgnować nasze nowe schody czy podłogę najlepiej jest spoinę położyć niemal równo z powierzchnią płytki, co jest oczywiście także kwestia gustu – radzi Robert Świerżewski.

 

jak układać płytki ceglanefot. Elkamino Dom

Zależnie od miejsca ułożenia płytek, czy będzie to salon, korytarz, kuchnia lub łazienka, dobrze jest je zaimpregnować. Jest to ostatni, niemniej jednak bardzo ważny etap prac. Zastosowanie odpowiedniego środka pozwoli na uchronienie płytek przed ewentualnym zabrudzeniem trudno usuwalnymi substancjami.
Impregnowanie bardzo ułatwia utrzymanie w czystości np. wykonanej z płytek ściany, innym rozwiązaniem jest pomalowanie ich farbą zmywalną. W miejscach bardziej narażonych na zabrudzenia np. kuchnia, ciągi komunikacyjne należy zastosować impregnaty jak najlepszej jakości, które chronią nie tylko przed kurzem, wodą itp., ale także przed tłustymi plamami, o które zwłaszcza w kuchni nietrudno.
Cegła w budownictwie i aranżacjach wnętrz to trend, który nie przemija. Dzięki kreatywności projektantów i producentów możliwe jest zachowanie niewątpliwego uroku tego znanego od wieków materiału przy znacznej poprawie jego trwałości i zwiększeniu możliwości zastosowań.

Więcej informacji na stronie: www.elkaminodom.pl

 

05-822 Milanówek, Ul. Średnia 33, woj. mazowieckie
tel. 468564040, 509477770,


Liczba odwiedzin: 3328 | Data publikacji: 2014-10-21

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


02.07.2020 | Beton
Beton architektoniczny to gwarancja łatwego i szybkiego...
23.06.2016 | Wykańczanie wnętrz
Potrzeba jest matką wynalazku, a to, co...
Nie szata zdobi człowieka, ale na pewno...
06.06.2014 | Chemia budowlana
Kostka brukowa, klinkier oraz różnego rodzaju kamienie...
01.06.2021 | Chemia budowlana
Na efekt końcowy prac związanych z układaniem...
16.11.2020 | Izolacje
Energooszczędny, cienki, lekki, elegancki i łatwy w...
Utrzymanie każdego obiektu we właściwej kondycji wiąże...
21.02.2020 | Galanteria ogrodowa
W ostatnich latach beton architektoniczny stał się...
Wielu inwestorów zarówno prywatnych jak biznesowych decyduje...
Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki kolor...
Klinkier zachwyca inwestorów i projektantów swoim ponadczasowym...
Już od kilku sezonów jednym z najgorętszych...
Płyty z betonu architektonicznego otwierają nowe możliwości...
Dach, obok elewacji, jest elementem wieńczącym dzieło,...
Drewno jest niezaprzeczalnie piękne i stylowe. Dlatego...
26.04.2016 | Stolarka otworowa
Jeszcze pod koniec minionego stulecia wybór drzwi...
Wygodne fotele, ogień w kominku i piękne,...
Mody w budownictwie i aranżacji wnętrz zmieniają...
09.10.2013 | Beton
Betonowe ściany i elewacje budynków niekoniecznie muszą...
07.10.2013 | Ogrodzenia z kamienia
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób świadomie...
Zastosowanie kamieni naturalnych w budownictwie ma bardzo...
W obecnych czasach aranżowanie wnętrz dla wielu...
Nawet najbardziej oryginalny projekt aranżacji wnętrz napotyka...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. mazowieckie
woj. lubuskie
woj. świętokrzyskie
woj. mazowieckie
woj. łódzkie
woj. pomorskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: elewacje z kamienia, płytki ceglane, płytki kamienne, beton architektoniczny, kamień dekoracyjny, elewacyjny, płytki z cegły, stara cegła, taras z cegły, elewacja z cegły
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy