Styropian jako elewacja
Inwestorzy są dziś bardzo wymagający, bo i rynek budowlany w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wykonał ogromny technologiczny skok naprzód. Szare, ponure i niemal identyczne bryły budynków, jakie masowo powstawały w naszym kraju jeszcze za poprzedniego ustroju politycznego, powoli znikają z horyzontu, a w ich miejsce powstają nowe, nietuzinkowe obiekty, które łączą w sobie walory praktyczne i wizualne. Coraz więcej starych budynków zyskuje też nowe oblicze poprzez zabiegi rewitalizacji, a najprostszym sposobem na to, by przełamać wrażenie nieatrakcyjnej i ciężkiej bryły klockowatego domu oraz nadać mu świeżości i lekkości, jest nowa elewacja. Również w tej dziedzinie możliwości są coraz większe, bo obok tradycyjnych tynków czy kamienia elewacyjnego, na rynek coraz śmielej wkraczają nowe technologie, jakie naszym przodkom musiałyby wydać się budowlaną utopią.
– Styropian jest właśnie jednym z takich materiałów. Świetnie wpisuje się w nowoczesną potrzebę uzyskiwania oryginalnych efektów estetycznych na elewacjach, które nie mają nic wspólnego z szarzyzną rodem z PRL-u. To także materiał, który odpowiada na wymóg szybkiego finalizowania zleceń, bo elementy ozdobne ze styropianu montuje się bardzo szybko – mówi Jacek Przetakiewicz.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Możliwości kreowania wizualnej strony elewacji, która jest przecież wizytówką domu, są w tym wypadku niemal nieograniczone, bo obok oferowanych na stronie producenta listew dekoracyjnych, gzymsów, boni płaskich, narożnych, prostych i frezowanych, listew boniowych, które dają efekt poziomych wcięć w elewacji, łuków i pilastrów, możliwe jest też wykonanie profili wymyślonych i zaprojektowanych przez klienta.
– Ozdobienie elewacji dekoracją ze styropianu jest świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku nowych budynków, jak i wówczas, gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia i odtworzenia zniszczonych elementów dekoracyjnych na starych elewacjach – podkreśla Jacek Przetakiewicz. – Na naszym koncie mamy sporo  realizacji zarówno na nowo powstałych domach, jak i na starych, zabytkowych kamienicach – dodaje.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Dekoracje ze styropianu – łuki, portale, ościeża, gzymsy
Łatwość cięcia styropianu sprawia, że można tworzyć z niego najbardziej wymyślne i fantazyjne kształty, a jedynym ograniczeniem zdaje się być wyobraźnia klienta. Z tego powodu ten lekki materiał jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia dekoracji filmowych, teatralnych i fotograficznych, a także do przygotowywania elementów reklamowych.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

– Nie ma problemu, aby ze styropianu wyciąć logo, literę, a nawet wyrzeźbić figurę 3D czy miniaturę. Jedną z naszych flagowych realizacji w tym zakresie są dachy i wieże w Parku Miniatur Zamku Krzyżackiego w Malborku i kościoła w Świętej Lipce, które powstały we współpracy z łódzkim artystą, Januszem Stajniakiem – mówi Jacek Przetakiewicz.
Architektura ze styropianu doskonale sprawdza się też jako ozdoba portali drzwiowych i okiennych lub jako alternatywa dla tradycyjnych sufitów podwieszanych z płyt kartonowo-gipsowych – to opcja ciekawsza i stwarzająca więcej możliwości zagrania kształtem i fakturą.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Walory tego z łatwością poddającego się formowaniu materiału doceniają również miłośnicy eleganckich i stylowych wnętrz, którzy decydują się, aby ozdobić salon lub ganek wytworną kolumną, tralkami czy sztukateriami styropianowymi, które przywołają pamięć o luksusowych wnętrzach pałaców i dworków.

Styropian utwardzany – trwały i odporny materiał
Elementy styropianowe wycinane są ze styropianu FS-20 (EPS 100) i FS-30 (EPS 200). Do ich pokrycia w firmie STYRO wykorzystuje się trzy rodzaje masy, w zależności od pożądanego efektu finalnego. W ten sposób można uzyskać np. powierzchnię do złudzenia przypominającą naturalny kamień lub na przykład ostrą powierzchnię piaskowca.
– Stosowane przez nas masy to: STYROTON, czyli imitująca naturalny kamień masa polimerowa, którą natryskuje się na styropian; STYROTON P – polimerowa masa nanoszona metodą powlekania mechanicznego, która daje gładki efekt lub STYROLINA – masa elastyczna, która jest przeznaczona zarówno do powlekania mechanicznego, jak i do natrysku – wyjaśnia Jacek Przetakiewicz.
Po pokryciu odpowiednią masą, listwy, gzymsy i inne elementy dekoracyjne ze styropianu można malować dowolnymi farbami wodorozcieńczalnymi, jak również rozpuszczalnikowymi farbami w sprayu, po ich uprzednim zagruntowaniu odpowiednią dla rodzaju farby emulsją gruntującą. Zastosowanie masy polimerowej sprawia, że tak przygotowana powierzchnia jest odporna na działanie wody, mrozu, promieniowania UV, zmiany temperatury i spękania. Takie powierzchnie są zmywalne i trwale elastyczne, a także – co bardzo ważne – nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Zastosowań dla elementów dekoracyjnych ze styropianu jest tyle, ile pomysłów zrodzi się w głowach inwestorów i klientów firmy STYRO. Elewacje, elementy ozdobne, kolumny, tralki, figury, listwy sufitowe i przyścienne, bogate zdobienia lub oszczędne w wyrazie dekoracje to zaledwie początek nieskończonych możliwości, jakie stwarza ten materiał w swojej najnowocześniejszej odsłonie.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.styro.pl

 

95-054 Ksawerów, ul. Sosnowa 32, woj. łódzkie
tel. +48 510-050-069,