Elewacje, profile, listwy, gzymsy, architektura ze styropianu

Ewolucje i rewolucje: styropian w budownictwie i aranżacjach wnętrz

Potrzeba jest matką wynalazku, a to, co kilkadziesiąt lat temu uznawano za niewykonalne, dziś staje się faktem. Przykład? Jeszcze do niedawna wydawało się, że w zakresie doboru materiałów elewacyjnych możliwości są mocno ograniczone: kamień, drewno, tynk, ewentualnie stal lub beton architektoniczny… Jednak XXI wiek coraz chętniej i częściej otwiera się na nowe technologie, a jeśli sprawne rzemiosło połączy się z artystyczną fantazją, efekty mogą być oszałamiające. O tym, co można wyczarować ze styropianu, mówi Jacek Przetakiewicz z firmy STYRO.

Styropian jako elewacja
Inwestorzy są dziś bardzo wymagający, bo i rynek budowlany w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wykonał ogromny technologiczny skok naprzód. Szare, ponure i niemal identyczne bryły budynków, jakie masowo powstawały w naszym kraju jeszcze za poprzedniego ustroju politycznego, powoli znikają z horyzontu, a w ich miejsce powstają nowe, nietuzinkowe obiekty, które łączą w sobie walory praktyczne i wizualne. Coraz więcej starych budynków zyskuje też nowe oblicze poprzez zabiegi rewitalizacji, a najprostszym sposobem na to, by przełamać wrażenie nieatrakcyjnej i ciężkiej bryły klockowatego domu oraz nadać mu świeżości i lekkości, jest nowa elewacja. Również w tej dziedzinie możliwości są coraz większe, bo obok tradycyjnych tynków czy kamienia elewacyjnego, na rynek coraz śmielej wkraczają nowe technologie, jakie naszym przodkom musiałyby wydać się budowlaną utopią.
– Styropian jest właśnie jednym z takich materiałów. Świetnie wpisuje się w nowoczesną potrzebę uzyskiwania oryginalnych efektów estetycznych na elewacjach, które nie mają nic wspólnego z szarzyzną rodem z PRL-u. To także materiał, który odpowiada na wymóg szybkiego finalizowania zleceń, bo elementy ozdobne ze styropianu montuje się bardzo szybko – mówi Jacek Przetakiewicz.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Możliwości kreowania wizualnej strony elewacji, która jest przecież wizytówką domu, są w tym wypadku niemal nieograniczone, bo obok oferowanych na stronie producenta listew dekoracyjnych, gzymsów, boni płaskich, narożnych, prostych i frezowanych, listew boniowych, które dają efekt poziomych wcięć w elewacji, łuków i pilastrów, możliwe jest też wykonanie profili wymyślonych i zaprojektowanych przez klienta.
– Ozdobienie elewacji dekoracją ze styropianu jest świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku nowych budynków, jak i wówczas, gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia i odtworzenia zniszczonych elementów dekoracyjnych na starych elewacjach – podkreśla Jacek Przetakiewicz. – Na naszym koncie mamy sporo  realizacji zarówno na nowo powstałych domach, jak i na starych, zabytkowych kamienicach – dodaje.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Dekoracje ze styropianu – łuki, portale, ościeża, gzymsy
Łatwość cięcia styropianu sprawia, że można tworzyć z niego najbardziej wymyślne i fantazyjne kształty, a jedynym ograniczeniem zdaje się być wyobraźnia klienta. Z tego powodu ten lekki materiał jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia dekoracji filmowych, teatralnych i fotograficznych, a także do przygotowywania elementów reklamowych.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

– Nie ma problemu, aby ze styropianu wyciąć logo, literę, a nawet wyrzeźbić figurę 3D czy miniaturę. Jedną z naszych flagowych realizacji w tym zakresie są dachy i wieże w Parku Miniatur Zamku Krzyżackiego w Malborku i kościoła w Świętej Lipce, które powstały we współpracy z łódzkim artystą, Januszem Stajniakiem – mówi Jacek Przetakiewicz.
Architektura ze styropianu doskonale sprawdza się też jako ozdoba portali drzwiowych i okiennych lub jako alternatywa dla tradycyjnych sufitów podwieszanych z płyt kartonowo-gipsowych – to opcja ciekawsza i stwarzająca więcej możliwości zagrania kształtem i fakturą.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Walory tego z łatwością poddającego się formowaniu materiału doceniają również miłośnicy eleganckich i stylowych wnętrz, którzy decydują się, aby ozdobić salon lub ganek wytworną kolumną, tralkami czy sztukateriami styropianowymi, które przywołają pamięć o luksusowych wnętrzach pałaców i dworków.

Styropian utwardzany – trwały i odporny materiał
Elementy styropianowe wycinane są ze styropianu FS-20 (EPS 100) i FS-30 (EPS 200). Do ich pokrycia w firmie STYRO wykorzystuje się trzy rodzaje masy, w zależności od pożądanego efektu finalnego. W ten sposób można uzyskać np. powierzchnię do złudzenia przypominającą naturalny kamień lub na przykład ostrą powierzchnię piaskowca.
– Stosowane przez nas masy to: STYROTON, czyli imitująca naturalny kamień masa polimerowa, którą natryskuje się na styropian; STYROTON P – polimerowa masa nanoszona metodą powlekania mechanicznego, która daje gładki efekt lub STYROLINA – masa elastyczna, która jest przeznaczona zarówno do powlekania mechanicznego, jak i do natrysku – wyjaśnia Jacek Przetakiewicz.
Po pokryciu odpowiednią masą, listwy, gzymsy i inne elementy dekoracyjne ze styropianu można malować dowolnymi farbami wodorozcieńczalnymi, jak również rozpuszczalnikowymi farbami w sprayu, po ich uprzednim zagruntowaniu odpowiednią dla rodzaju farby emulsją gruntującą. Zastosowanie masy polimerowej sprawia, że tak przygotowana powierzchnia jest odporna na działanie wody, mrozu, promieniowania UV, zmiany temperatury i spękania. Takie powierzchnie są zmywalne i trwale elastyczne, a także – co bardzo ważne – nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

 

elewacje profile listwy gzymsy ze styropianu elewacje profile listwy gzymsy ze styropianufot. STYRO

 

Zastosowań dla elementów dekoracyjnych ze styropianu jest tyle, ile pomysłów zrodzi się w głowach inwestorów i klientów firmy STYRO. Elewacje, elementy ozdobne, kolumny, tralki, figury, listwy sufitowe i przyścienne, bogate zdobienia lub oszczędne w wyrazie dekoracje to zaledwie początek nieskończonych możliwości, jakie stwarza ten materiał w swojej najnowocześniejszej odsłonie.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.styro.pl

 

95-054 Ksawerów, ul. Wschodnia 84a, woj. łódzkie
tel. +48 510-050-069,


Liczba odwiedzin: 3226 | Data publikacji: 2016-06-23

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


01.06.2021 | Chemia budowlana
Na efekt końcowy prac związanych z układaniem...
Nie trzeba dziś nikogo przekonywać, że inwestycja...
27.04.2020 | Sztukateria
„Jak Cię widzą tak Cię piszą” –...
płytki klinkierowe
Płytki klinkierowe elewacyjne to rozwiązanie, którego popularność...
06.04.2017 | Domy drewniane
Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy gdy...
Rynek budowlany ewoluuje w tempie błyskawicznym i...
03.06.2016 | Systemy budowlane
Ocieplanie ścian zewnętrznych to bardzo ważny element...
05.02.2016 | Domy drewniane
Budownictwo pasywne musi sprostać najsurowszym wymaganiom jeśli...
11.08.2015 | Izolacje
Ciepły i tani w eksploatacji dom to...
28.01.2015 | Izolacje
Mostki termiczne to zjawisko, które spędza sen...
System Termoizolacyjnych Płyt Klinkierowych - rewolucyjna...
31.08.2021 | Styropian
Gzymsy, sztukaterie, bonie, listwy elewacyjne styropianowe, skosy...
20.01.2020 | Baseny, fontanny
W obecnych czasach znalezienie wolnej chwili na...
Okna i drzwi energooszczędne, okna ocieplane, coraz...
17.09.2019 | Izolacje
Ocieplanie celulozą to innowacyjne rozwiązanie stosowane na...
26.02.2019 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zapewnia ciepło w...
okna
25.09.2018 | Stolarskie usługi
Właściwie przeprowadzony montaż okien pełni kluczową rolę...
30.11.2017 | Chemia budowlana
Jesień to czas, gdy nawet najmniejsze ubytki...
Remont domu to duże wyzwanie, które wymaga...
Izolacja okien jest niezwykle ważną kwestią w...
Planując instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła...
31.07.2015 | Stolarka otworowa
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... ale...
13.01.2015 | Stolarka otworowa
XXI wiek to epoka szczelnych budynków, okien...
13.08.2014 | Beton komórkowy
Budowa domu to duże wyzwanie – podczas...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: elewacja ze styropianu, profil ze styropianu, gzyms styropianowy
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy