Współczesne budownictwo chętnie sięga po nieoczywiste materiały, które jeszcze do niedawna mogły wywoływać niezbyt pozytywne skojarzenia. Beton jest tego dobitnym przykładem, bo w latach 90-tych popadł w niełaskę jako synonim szarej epoki PRL-u.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Dziś materiał przeżywa swój wielki renesans, co zawdzięcza w równej mierze rozwojowi technologii, co i kreatywności architektów oraz atrakcyjnej cenie. Oferowane obecnie wyroby z betonu architektonicznego zachwycają różnorodnością wzorów, kolorów, a także parametrami, przez co sięgają po nie zarówno miłośnicy nowoczesnych trendów w architekturze, jak i osoby stawiające na ponadczasową klasykę.

Rozbudowaną gamę produktów z betonu – w tym również płyty elewacyjne z betonu architektonicznego – znajdziemy w ofercie firmy BTB Beton Architektoniczny.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Dla miłośników klasyki i dla odważnych

Płyty elewacyjne z betonu architektonicznego doskonale wpisują się w nowoczesne czy minimalistyczne style w architekturze, co jednak nie znaczy, że na tym możliwości się kończą.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Oferowane przez BTB Beton Architektoniczny wyroby dostępne są w bardzo rozbudowanej gamie wzorów, które różnią się kształtem, kolorem, rozmiarem, grubością a także fakturą (gładka lub porowata, 3D, szlifowana, piaskowana, czy płukana). Dzięki temu pole do popisu jest ogromne. Ciekawe efekty uzyskuje się np. poprzez zestawienie jasnych i ciemnych odcieni płyt, co daje wrażenie powiększenia przestrzeni. Naturalne przebarwienia i przesmużenia występujące na płytach tworzą efekt światłocienia i sprawiają wrażenie, że elewacja niejako „żyje”. Kreatywni projektanci chętnie też zestawiają płyty elewacyjne z betonu architektonicznego z innymi materiałami, jak drewno, szkło, czy stal. Różnorodne możliwości projektowe sprawiają, że materiał świetnie sprawdzi się zarówno na fasadach domów jedno- i wielorodzinnych, jak i na obiektach użyteczności publicznej czy biurowcach.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Świetne parametry w cenie – elewacja z betonu architektonicznego

Choć design jest dla wielu osób kwestią równie ważną, jak finalna cena, to na elewacje z betonu architektonicznego warto zdecydować się również z innych względów. Otóż inwestorzy doceniają też doskonałe parametry płyt, jak wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i odporność na warunki atmosferyczne. Beton architektoniczny zachowuje doskonały wygląd przez lata, świetnie znosi wysokie i niskie temperatury (jest mrozoodporny) oraz wilgoć, jest ponadto niepalny.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Jego atutem jest też mały ciężar – ok. 11 kg/m³ (przy grubości 7 mm) – dzięki temu jest tani w transporcie i w montażu (nie potrzeba ciężkiego, zaawansowanego sprzętu), co wpływa na cenę inwestycji. Elewacja z betonu architektonicznego pozwala też poprawić parametry termiczne budynku. Latem płyty pomagają utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń i skutecznie zapobiegają przegrzewaniu, natomiast zimą chronią przed nadmiernym wychładzaniem ścian.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Elewacja z betonu architektonicznego

Cena to wciąż jedno z najistotniejszych kryteriów, jakimi kierujemy się dobierając materiały wykończeniowe, warto jednak pamiętać, że całościowy koszt inwestycji to nie tylko wydatki zakupowe, ale także wynagrodzenie zatrudnionych ekip. Dlatego też coraz częściej zwracamy uwagę na proces montażu, który tym więcej środków pochłonie, im bardziej jest skomplikowany. Elewacje z betonu architektonicznego instaluje się bardzo szybko, bo nie ma potrzeby wykonywania stelaży czy innych konstrukcji.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Możliwe są różne sposoby montażu. Najprostszy to przyklejenie płyt całą powierzchnią do warstwy zbrojonej ocieplenia (z wełny lub styropianu kołkowanego). Alternatywnie można też zastosować nierdzewne kotwy kamieniarskie, które mocuje się w ścianie na klej szybkowiążący. W takiej sytuacji płyty elewacyjne z betonu architektonicznego mocuje się podobnie jak elewacje kamienne.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Trzecią metodą jest montaż na podkonstrukcji, który można wykonać na różne sposoby, np. poprzez nitowanie lub klejenie płyt do profili pionowych bądź wieszanie ich z wykorzystaniem niewidocznych kotew tylnonacinających.

Na atrakcyjną cenę elewacji z betonu architektonicznego wpływa też fakt, że materiał ten nie wymaga dodatkowych prac wykończeniowych – nie ma potrzeby pokrywania go dodatkową warstwą tynku czy innego materiału, choć płyty warto zaimpregnować, przez co dłużej zachowają świeży wygląd i właściwości. Zalecana impregnacja może być już wykonana na etapie produkcji, przez co klient otrzymuje gotowe do montażu elementy.

fot. BTB Beton Architektoniczny

Beton architektoniczny na elewacje to niezaprzeczalnie jeden z tych materiałów, który nieprędko wyjdzie z mody. Stonowana, elegancka kolorystyka sprawia, że betonowe płyty są rozwiązaniem ponadczasowym, ale wcale nie nudnym. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby kreatywnie zestawiać ze sobą płyty o różnych odcieniach, fakturach czy formatach, tworząc jedyną w swoim rodzaju, przykuwającą wzrok elewację.

Więcej informacji na stronie: www.beton-architektoniczny.pl

05-250 Radzymin, al. Jana Pawa II 60, woj. mazowieckie
tel. 22 786 65 65,