Ogrody i trasy w drugiej dekadzie XXI wieku olśniewają, również dzięki temu, że do dyspozycji mamy niewyczerpane źródło pomysłów, jakim są magazyny i blogi aranżacyjne. To one w znacznej mierze przyczyniły się do tego, że zmieniły się nie tylko mody, ale i same materiały stosowane w ogrodach.

 

Contractors donice

fot. Contractors 

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno by było wyobrazić sobie, że beton stanie się w przyszłości materiałem, który będziemy wykorzystywać w aranżacjach wnętrz, zachwycając się jego surowością i prostotą. Dziś sięgają po niego te osoby, które inspiracji szukają w przestrzeniach starych fabryk, przenosząc industrialnego ducha do wnętrz swoich domów i mieszkań. Beton króluje też w ogrodach, a kreatywność ludzka nie zna w tej materii żadnych granic. 

Donica z betonu architektonicznego świetnie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji, podkreśli urok roślin, traw i krzewów, a dzięki kubistycznym kształtom łatwo uzyskamy nowoczesny, monochromatyczny i niepowtarzalny efekt. Równie ciekawie donice z betonu prezentują się w bardziej klasycznych ogrodach, którym dodają charakteru poprzez przełamanie wystroju mocnym, betonowym akcentem. Coraz częściej solidne, ciężki donice betonowe zdobią też obiekty użyteczności publicznej, stając się efektowną ozdobą galerii handlowych, parkingów i hoteli.

 

 

fot. Contractors 

Donice betonowe od producenta
Donice z betonu architektonicznego produkowane przez Contractors są mrozoodporne, a grubość ścianki w zależności od wzoru wynosi ok. 5,5-6 cm. Dzięki temu, że mają ocieplone 2 cm warstwą styroduru dno i ścianki, pozostawione na zewnątrz rośliny nie przemarzną w okresie zimowym.
Wewnętrzne ścianki donicy posiadają hydroizolację, dlatego podstawka nie jest potrzebna nawet wówczas, gdy donica stoi wewnątrz. Zbędne są też dodatkowe osłonki, a rośliny można sadzić bezpośrednio w ziemi, stosując na dnie warstwę drenażu z ogrodowego keramzytu.

 

fot. Contractors 

Wbrew pozorom, decydując się na donice z betonu, wcale nie jesteśmy skazani na odcienie szarości, choć te w ostatnich latach są szalenie popularne i wielu klientów wybiera właśnie taką kolorystykę. W firmie Contractors można nabyć donice produkowane w trzech technologiach, a każda pozwala na uzyskanie innego efektu.

 

fot. Contractors 

Donice naturalne wykonane są z betonu barwionego w masie, który na etapie produkcji jest impregnowany bezbarwnym środkiem ochronnym. Wyroby powstałe w ten sposób mają widoczne przesmużenia i przebarwienia, które są znakiem charakterystycznym betonu. W tej grupie donic występować mogą rozbieżności kolorystyczne nawet w obrębie jednej partii produkcyjnej. Dla tych, którzy cenią kreatywną grę kolorem, ciekawym rozwiązaniem są donice betonowe barwione w masie oraz impregnatem z kolorem. Impregnat z barwnikiem wyostrza i ujednolica kolor betonu, a także wydłuża jego trwałość, przez co taka donica jest mniej niż donica naturalna podatna na odbarwienia powstające pod wpływem padającego deszczu i wilgoci. W tej grupie produktów występuje powtarzalność kolorystyczna, przez co najczęściej stają się one ozdobą aranżacji, których piękno zasadza się na sprawdzonej klasyce, powtarzalności i jednorodności barw. Dzięki rozbudowanej gamie kolorystycznej (paleta RAL), po donice betonowe barwione w masie i impregnowane chętnie sięgają też odważni projektanci, którzy lubią eksperymenty z formą i kolorem. 
Z kolei donice betonowe Loft Design wyróżniają się bardzo surowym wyglądem: posiadają liczne wżery i widoczne pory o sporym rozmiarze. Mogą też mieć zacieki i przebarwienia, dodające im szczególnego charakteru. W tej grupie donic występować mogą rozbieżności kolorystyczne nawet w obrębie jednej partii produkcyjnej. Donice Loft Design zaprojektowane zostały, aby przyciągać wzrok ciekawą fakturą i wykończeniem, gdzie surowy design tworzy niepowtarzalną atmosferę wysmakowanej surowości. Na etapie produkcji donice betonowe Loft Design są impregnowane bezbarwnym środkiem ochronnym, co przedłuża ich trwałość i gwarantuje bezproblemową eksploatację.

 

Contractors donice

fot. Contractors 

Donice betonowe w duecie ze stalą corten
Corten, nazywany „brudną stalą” to materiał, który w ostatnich latach zawojował rynek, co w równej mierze zawdzięcza swojej wyjątkowej estetyce, co i trwałości. Coraz częściej widujemy go na elewacjach i elementach ogrodzeń, a czynniki atmosferyczne (zwłaszcza deszcz), tak bardzo szkodliwe np. dla drewna, na stal corten działają bardzo korzystnie. Wykonana ze stali donica czy elewacja nabiera bowiem z biegiem czasu wyjątkowego charakteru – zaczyna pokrywać się specyficzną powłoką, która przypomina rdzę. 

 

 

Contractors donice

fot. Contractors 

Nie  każdy jednak decyduje się na to, aby kupić donice w całości wykonane ze stali corten. Wpływ na to ma dość wysoka cena materiału, dla inwestorów o mniej zasobnym portfelu czasem zaporowa. Rozwiązaniem firmy Contractors są donice betonowe, które pokrywa rdza jak ze stali corten. Kolorystycznie są one nie do odróżnienia od wyrobów wykonanych w całości ze stali, a jednocześnie zdecydowanie tańsze dzięki stosowaniu innej technologii. Donica betonowa corten w dalszym ciągu zachowuje jednak wszystkie atuty betonu – jest więc bardzo trwała, odporna na czynniki atmosferyczne i ciężka, co udaremnia kradzież.

Rudoczerwony kolor stali cortenowskiej doskonale prezentuje się nie tylko wśród bujnej zieleni ogrodu, stając się niebanalnym tłem dla roślin. Oryginalna kolorystyka sprawia, że coraz chętniej po stal corten sięgają architekci odpowiedzialni za aranżację ogródków miejskich, parkingów czy podjazdów, gdzie ciężkie, betonowe donice pokryte rudą rdzą są w równej mierze ozdobą, co i np. nietypową, symboliczną granicą, oddzielającą od siebie różne przestrzenie.

Co istotne, firma Contractors oferuje nie tylko pokryte rdzą corten donice betonowe. Producent wykonuje takie wykończenie również na płytach betonowych, które można wykorzystać do budowy ogrodzeń, murków czy elewacji, albo jako pojedyncze dekoracje, np. jednej ściany w ogrodzie.

 

Contractors donice

fot. Contractors 

Donice betonowe na tarasie czy w ogrodzie to nie tylko piękna, stylowa i modna ozdoba. Warto pamiętać też o tym, że takie wyroby są bardzo solidne i ciężkie, przez co trudno je ukraść. Rozbudowana oferta produktowa firmy Contractors – obejmująca donice o różnych kształtach i kolorach – daje ogromne pole do popisu tym, którzy z pasją aranżują ogrody, sięgając przy tym po materiały nie tylko modne, ale także bardzo trwałe.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.contractors.pl

34-220 Maków Podhalański, Białka 202, woj. małopolskie