W ogrodzie beton może spełniać różną rolę – nawierzchni, murka czy designerskiej rzeźby. Firma CONTRACTORS, która jest producentem betonu architektonicznego, poleca w szczególności płyty tarasowe betonowe oraz nowoczesne donice z betonu, które w ciekawy i niebanalny sposób pozwolą nam zaaranżować przestrzeń wokół domu.

 

fot. CONTRACTORS 

Płyty betonowe na taras i ścieżki
Betonowe płyty to przede wszystkim idealna propozycja na tarasy, ścieżki i jako nawierzchnia przed domem. Zapewniają nie tylko bezpieczeństwo chodzenia – fakturowana powierzchnia betonu (szczotkowana lub groszkowa) jest antypoślizgowa i nawet po zmoczeniu przez deszcz można się po nim swobodnie przechadzać, bez obawy o poślizgnięcie się i upadek. Beton architektoniczny w ogrodzie pełni również funkcję dekoracyjną. Płyty w różnym kolorze można ułożyć na tarasie, np. w formie ciekawej mozaiki. Do wyboru mamy takie kolory jak: beton bielony, jasny szary (naturalny), ciemny szary, antracyt, ceglasty oraz rdzawy CORTEN, które możemy dowolnie mieszać i łączyć.

 

fot. CONTRACTORS

Projektując taras z płyt betonowych, należy pamiętać, aby pasował on nie tylko do ogrodu, ale także architektury domu – dzięki czemu zachowamy spójną kompozycję. Klasyczne domy z jasną elewacją i czerwoną dachówką będą dobrze komponowały się z tarasem z bielonego lub ceglastego betonu. Do budynków w nowoczesnym, minimalistycznym stylu – z dużą ilością przeszkleń, ciemnym dachem i ciemną stolarką okienno-drzwiową pasować będą tarasy z wielkoformatowych płyt betonowych w odcieniu szarości.

Tworząc ścieżki ogrodowe z płyt betonowych, wybierajmy mocne, widoczne z daleka kolory. Wśród zieleni trawnika najbardziej wyróżniać się będą płyty w kolorze białym, antracytowym oraz rdzawym. W małych ogrodach lepiej wyglądać będą płyty betonowe o wymiarze 60×60 cm. W ogrodach o dużej powierzchni można pozwolić sobie na płyty o większym formacie, np. 80×80 cm.

Płyty betonowe o grubości 8 cm można wykorzystywać na podjazd do garażu dla samochodów osobowych, a ich chropowata faktura (np. szczotkowana) jest bardzo praktyczna w użytkowaniu. Ułożone regularnie płyty można podkreślić, wysypując pomiędzy nimi drobne kruszywo – żwir lub grys w dopasowanym do betonu kolorze.

 

fot. CONTRACTORS

Murki i ławki z betonu
Płyty betonowe do ogrodu można również wykorzystać jako wykończenie murków, siedziska ławek czy blat stolika ogrodowego. W przypadku murków i ławek sprawdzą się długie i wąskie płyty o wymiarze 25×120 cm. Na blat stolika najodpowiedniejsza będzie kwadratowa płyta 80×80 cm. Dodatkowo, płyty mogą tworzyć samą konstrukcję ławki, na której można wykonać siedzisko z dowolnego materiału, np. drewna, tworzywa sztucznego czy gąbki obitej wodoodporną tkaniną. Prosta forma betonu będzie idealnie współgrać z dowolnym materiałem.

Dlaczego warto wybierać murki wykonane z płyt z betonu architektonicznego a nie, np. kamienia lub drewna? Przede wszystkim dlatego, że beton jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne – wilgoć, opady deszczu, gradu i śniegu, wiatr, promieniowanie UV. Może zatem być bezpośrednio wystawiony na ich działanie, bez obawy, że szybko straci swój urok. Beton ponadto nie chłonie tak intensywnie wody jak, np. wapień czy piaskowiec, nie porasta mchem czy pleśnią jak drewno i – co ważne – mniej się brudzi. Dzięki tym właściwościom betonowe ławki, murki ogrodowe można łatwo utrzymać w czystości, nie martwiąc się potrzebą ich częstej i kosztownej renowacji.

 

fot. CONTRACTORS

Betonowe schody
Firma CONTRACTORS z myślą o potrzebach swoich klientów stworzyła dla nich taki produkt jak stopień z betonu architektonicznego, który jest dedykowany do tworzenia schodów zewnętrznych i tarasowych. Stopnie o wymiarach: 30x120cm w różnych wysokościach, barwione w modnych kolorach łatwo dopasować do każdego obiektu i otoczenia – domu, tarasu czy ogrodu. Możemy z nich zbudować schody do altany, domku ogrodowego oraz innego budynku znajdującego się na posesji. Stopnie betonowe są bardzo trwałe i wytrzymałe na intensywny ruch pieszy i ścieranie. Warto w nie zainwestować, jeżeli chcemy mieć eleganckie, a przede wszystkim solidne schody, które nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, przetrwają lata.

Jak za pomocą płyt betonowych uporządkować przestrzeń w ogrodzie?
Płyty betonowe w ogrodzie mogą posłużyć nam również do zabezpieczenia skarp, budowy murków oporowych, tworzenia stref, a także do obudowy klombów kwiatowych, krzewów i drzewek.

 

Fot. CONTRACTORS

W ogrodach o zróżnicowanej rzeźbie terenu płyty betonowe ogrodowe zabezpieczą wzniesienia i skarpy przed osuwaniem się, a dodatkowo utworzą naturalny taras, który możemy obsadzić barwnymi kwiatami i ozdobnymi trawami. Wysokie płyty posłużą też do oddzielenia od siebie poszczególnych stref, np. strefy wypoczynkowej od rabatek warzywnych i kompostownika. Niższe płyty można wykorzystać przy tworzeniu klombów i rabatek – zamiast drewnianych czy plastikowych rollborderów, które często trzeba wymieniać po zimie. Betonowe płyty ogrodowe nie niszczą się tak szybko i w elegancki sposób chronią rośliny przed wiatrem i zadeptaniem. Są w szczególności polecane do odgrodzenia wysokich krzewów, bylin i iglaków od trawnika i ścieżek ogrodowych.

Bezpieczna nawierzchnia wokół basenu
W polskich ogrodach coraz częściej pojawiają się również baseny. Przy budowie basenu jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie wykończenie jego brzegu nawierzchnią, która będzie całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Ogrodowe płyty betonowe to idealny pomysł na zabezpieczenie strefy wokół basenu. Wybierzmy te o szczotkowanej lub groszkowej powierzchni, która jest antypoślizgowa i gwarantuje bezpieczne poruszanie się wokół basenu. Ponadto beton architektoniczny jest odporny na działanie wody i wysokie temperatury panujące latem. Dlatego zachowa swój naturalny urok przez bardzo długi czas.

Ciekawym i bardzo modnym rozwiązaniem jest również połączenie tarasu z basenem. Płyty betonowe można zamontować od drzwi tarasowych aż do przydomowego basenu i wokół niego, tworząc elegancką strefę relaksu. Co więcej, możemy pokusić się o posadzenie wokół basenu bujnej roślinności, aby stał się on jeszcze bardziej atrakcyjny wizualnie. Krzewy i byliny możemy dodatkowo subtelnie oddzielić płytami betonowymi w harmonizującym z nawierzchnią kolorze. W ten sposób stworzymy sobie prawdziwą oazę, gdzie będziemy mogli odprężyć się w dowolnej chwili.

 

fot. CONTRACTORS

Donice z betonu architektonicznego
Beton architektoniczny w ogrodzie odnajdzie się nie tylko w postaci designerskich płyt, ale także eleganckich donic. To nowoczesna i stylowa odpowiedź na donice ceramiczne i plastikowe. Nowoczesne donice z betonu można postawić w dowolnym miejscu. Ładnie prezentować się będą na tarasie, przed wejściem do domu i we wjeździe na posesję. Dzięki nim wyeksponujemy najciekawsze i najładniejsze gatunki roślin. Duże donice ogrodowe z betonu są idealne do posadzenia ozdobnych krzewów, np. forsycji lub hortensji oraz iglaków – tuj bądź jałowców. W mniejszych możemy posadzić ozdobne trawy i niskie byliny.

Co więcej, donice betonowe mogą zachowywać się w ogrodzie jak nowoczesne, minimalistyczne rzeźby. Firma CONTRACTORS proponuje w szczególności donice o ciekawym, geometrycznym kształcie, np. trapezu lub z ozdobnym boniowaniem, które wzbogacą przestrzeń wokół domu.

Miejskie donice betonowe
Donice z betonu architektonicznego świetnie odnajdą się również w terenach miejskich i strefach komercyjnych – np. restauracjach, galeriach handlowych i biurach. Ten elegancki, ręcznie wykonywany produkt można wykorzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dzięki nim można w łatwy sposób wprowadzić roślinność w miejscach o ograniczonych możliwościach krajobrazowych – bez potrzeby przekształcania terenu i tworzenia nowych rabatek. Warto o tym pamiętać, ponieważ już odrobina zieleni wpływa na pozytywny odbiór miejsca. To idealna propozycja dla inwestorów i architektów odpowiadających za projektowanie zieleni miejskiej, ponieważ minimalizuje ona koszty posadzenia i utrzymania roślin. Betonowe donice ogrodowe zabezpieczają rośliny przed suszą czy przemarzaniem. Ponadto miejskie donice betonowe pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także mogą blokować wjazd pojazdom w miejsca, które nie są dla nich przeznaczone. Dużym atutem jest także waga wypełnionej ziemią donicy, jej przewrócenie pod wpływem silnego wiatru, ludzkich rąk czy nawet samochodu nie jest możliwe.

 

Fot. CONTRACTORS

Więcej o produkcie na stronie: www.contractors.pl

34-220 Maków Podhalański, Białka 202, woj. małopolskie