Proces produkcji drewnopodobnych desek betonowych w firmie Gepetto odbywa się ręcznie, co oznacza, że każdy wyrób od początku do końca tworzony jest przez człowieka. Rękodzielnicza produkcja, która w czasach standaryzacji bywa wykorzystywana jako chwytliwy slogan marketingowy, w przypadku betonowego drewna oznacza jednak coś więcej.

fot. GEPETTO

Każdy odlew powstający w pracowni Gepetto różni się od pozostałych, podobnie jak w naturze, która również nie „produkuje” seryjnie. I tak jak w przyrodzie nie możemy spotkać dwóch desek o identycznym usłojeniu i rozmieszczeniu sęków, tak samo nie znajdziemy ich też wśród wyrobów polskiego producenta. Efekty są spektakularne, co widać szczególnie po ułożeniu desek z drewna betonowego na tarasie czy podjeździe, a więc na większych powierzchniach. To dzięki indywidualnemu podejściu do wytwarzania betonowego drewna jest ono imitacją doskonałą, wiernie oddającą niejednorodność natury.

fot. GEPETTO

Drewno betonowe – na taras, podjazd, do ogrodu

Oferowane przez Gepetto deski betonowe dostępne są nie tylko w różnych kolorach, ale także w różnych wymiarach. Otwiera to ogromne możliwości w zakresie ich wykorzystania.

Bardzo często materiał ten stosowany jest jako alternatywa dla deski drewnianej czy kompozytowej na balkony lub tarasy. Betonowe drewno łatwo się docina, dzięki czemu można układać je w różne wzory – np. równolegle lub też tworzyć dowolne kompozycje. Ciekawą propozycją producenta jest tzw. deska modułowa, obejmująca kilka elementów o różnych wielkościach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w tych aranżacjach, w których zamiast symetrii i uporządkowanych form stawia się na niejednorodność i artystyczne kompozycje. Coraz więcej inwestorów decyduje się też na pozostawienie pomiędzy deskami z betonowego drewna na tarasie przerw, które z biegiem czasu porastają mchem. Pozwala to w jeszcze większym stopniu wyeksponować atuty drewnianych desek.

fot. GEPETTO

Betonowe deski to również świetny sposób na wytyczanie ciągów pieszych w ogrodzie – ścieżek, alejek, chodników. W tej roli świetnie sprawdzą się zarówno deski, jak i plastry pnia, będące zdecydowanie trwalsze niż naturalny surowiec, jednak równie jak on efektowne. Z dostępnych w ofercie Gepetto wyrobów można też tworzyć krawężniki, opaski wokół budynków, wydzielać rabaty czy kąciki do grillowania lub wypoczynkowe.

Z desek z betonowego drewna można też zbudować schody łączące taras z ogrodem lub prowadzące z podjazdu do domu. Możliwości są różne – począwszy od montażu betonowego drewna na podkonstrukcji drewnianej, poprzez obłożenie schodów betonowych deskami imitującymi drewno, kończąc na budowie pełnych schodów z całych bloków betonowych. Gepetto oferuje też np. deski „trep”, które świetnie sprawdzą się jako materiał do budowy schodów (grubość 4,5 cm i 9,5 cm) lub desek typu „schód” (dostępne również w wersji jako „schód pełny”).

fot. GEPETTO

Betonowe drewno efektownie zaprezentuje się też na elewacji budynku. Wykończona z ich użyciem fasada doskonale wpisze się zarówno w klasyczną architekturę, jak również w modernistyczne czy minimalistyczne bryły, stając się stylową i gustowną ozdobą domu.

Deski betonowe imitujące drewno

Deski betonowe imitujące drewno powstają z trwałego i wytrzymałego materiału, jakim jest beton – budulec, który pod względem wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne zdecydowanie przewyższa naturalny surowiec.

Dlaczego to tak istotne? Otóż jako naturalny surowiec, drewno – nawet najbardziej odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych (jak np. gatunki egzotyczne), wymaga sporo zabiegów, aby z czasem nie utraciło swojego blasku. Usuwanie starych powłok, szlifowanie, aplikacja środków ochronnych, ponowne szlifowanie i nanoszenie kolejnych warstw preparatów zabezpieczających – nawet jeśli wszystkie te pracy wykonujemy sami, to narzędzia, farby i lakiery mają swoją (niemałą!) cenę. Drewno betonowe na tarasie, w ogrodzie lub na elewacji budynków nie wymaga takich żmudnych zabiegów, co bardzo obniża koszty eksploatacji oraz nakłady pracy na konserwację.

fot. GEPETTO

Oferowane przez Gepetto betonowe drewno dostępne jest w trzech wariantach wykonania: stare drewno, opalone drewno i złoty dąb.

Pierwszy świetnie sprawdzi się w rustykalnych aranżacjach, w których oznaki upływu czasu są elementem jak najbardziej pożądanym. Opalone drewno to z kolei ukłon w stronę miłośników modnych szarości. Tego typu wybarwienia doskonale wpiszą się w aranżacje nowoczesne, minimalistyczne, jak również w te klasyczne, w których dominuje stonowana kolorystyka. Z kolei złoty dąb to ciepły odcień, które szczególnie docenią zwolennicy naturalnej kolorystyki drewna, wybierający je ze względu na ciepłe wybarwienie.

fot. GEPETTO

Drewno betonowe na taras, podjazd, alejkę ogrodową, krawężnik, użyte jako obudowa rabaty kwiatowej czy materiał elewacyjny – to zaledwie ułamek przykładów zastosowania produktów firmy Gepetto. Do złudzenia przypominające naturalny surowiec deski, stopnie, pnie, palisady w niczym nie ustępują wyrobom drewnianym pod względem wizualnym, jednak wolne są od ich wad, co dziś, w czasach, gdy zależy nam zarówno na estetyce, jak i funkcjonalności – jest na wagę złota.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.betonowedrewno.eu

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Elizy Orzeszkowej 8, woj. świętokrzyskie
tel. 606 305 720,