Ściany oporowe sprawdzają się w podpieraniu i odgradzaniu. Szczególnie niezbędne są w przypadku terenów o sporym pochyleniu, jak też przy inwestycjach, gdzie wykopy prowadzone były w skarpie. Prefabrykowane ściany oporowe typu L to szczególnie popularne rozwiązanie, wyróżniające się stabilnością, trwałością oraz poszukiwanym designem. Znamy je głównie z zastosowania jako podpory przy tunelach, mostach i drogach. Co ciekawe, coraz częściej mury oporowe z bloczków betonowych wybierane są do inwestycji w zakresie architektury krajobrazu, zarówno jeśli chodzi o miejsca publiczne – skwery i parki, jak też do prywatnych ogrodów.

fot. Rekers 

Mur oporowy z bloczków betonowych – cena atrakcyjna, ogromne korzyści

Uniwersalne w zastosowaniu ściany oporowe idealnie zabezpieczają konstrukcje ziemne i geotechniczne. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie urbanistyka łączy się z elementami przyrodniczymi.

– Ściany oporowe typu L są bardzo uniwersalne, trwałe i cechują się prostym montażem – mówi Witold Maciejczyk z firmy Rekers, zajmującej się produkcją betonowych prefabrykowanych ścian oporowych. – Warto dodać, że mamy tu do czynienia z atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny, co oznacza, że takie elementy sprawdzą się doskonale w inwestycjach publicznych oraz prywatnych, szczególnie tam, gdzie nieco ogranicza nas budżet.

fot. Rekers 

Możliwości zastosowania w zielonej architekturze

Prefabrykowane betonowe mury oporowe z bloczków jako elementy architektury w ogrodzie, na skwerach i w parkach to już dziś codzienność. Warto poznać, jakie możliwości dają ściany typu L oraz jakie problemy pomagają rozwiązać.

– Niezależnie od tego czy mówimy o posesji prywatnej, okolicy bloku wielorodzinnego czy też siedzibie firmy i biura, mamy do wyboru różne rodzaje aranżacji przestrzeni, a ze ścianą oporową cały proces może odbyć się łatwiej i szybciej – informuje Witold Maciejczyk.

Mury oporowe z bloczków betonowych mogą posłużyć np. do umacniania brzegów wgłębnika, które są coraz popularniejsze przy zabudowie mieszkalnej. Wgłębniki to elementy architektury, które tworzy się w specjalnym wgłębieniu. Metoda ta znana jest już od czasów starożytnych. Dziś wgłębniki stosujemy jako tarasy na nisko osadzonych parterach, miejsca na place zabaw oraz ogniska. Betonowa ściana oporowa doskonale zabezpiecza przed osuwaniem się gleby oraz tworzy przytulne miejsce relaksu na świeżym powietrzu. Doskonale komponują się z nasadzonymi wokoło wgłębnika roślinami

Kolejną interesującą możliwością na niepowtarzalny ogród jest stworzenie za pomocą ściany oporowej typu L estetycznych tarasów na pochyłym terenie. Takie rozwiązanie daje w efekcie ciekawe wielopiętrowe płaszczyzny poziome, na których można stworzyć miejsce do odpoczynku, zabawy albo zasadzić interesujące rośliny, które będą na pewno pięknie eksponować się dzięki wspomnianym różnym poziomom gruntu.

Dodatkowo, mur oporowy wykonany z prefabrykatów typu L pozwoli nam także na skracanie stoków w małych ogrodach, na placach zabaw oraz w innych miejscach zielonych.

fot. Rekers 

Sprawdzą się w ogrodzie, obejściu ogrodu i parku

Prefabrykowane betonowe ściany oporowe są odporne na korozję, co sprawia, że idealnie nadają się do zastosowania wokół gleby oraz roślinności, która będzie intensywnie nawadniana. Mury oporowe z bloczków betonowych charakteryzują się również odpornością na środki odladzające oraz chemiczne.

– Ściany oporowe występują w różnych wielkościach oraz klasach obciążenia, np. 5 kN/m2, 16,7 kN/m2, 33,3 kN/m2, co pozwala dobrać je właściwie do mniejszych i większych projektów – tłumaczy Witold Maciejczyk.

Dobierając właściwy rodzaj ściany warto poradzić się w tym zakresie i skonsultować ze specjalistą. Liczy się m.in. obciążenie naziomu, a także lokalne warunki gruntowe.

fot. Rekers 

Z katalogu… lub na specjalne zamówienie

Mnogość możliwości zastosowania ścian oporowych typu L i T to prawdziwe wybawienie dla inwestora. Dodatkowo, zaopatrując się w prefabrykowane elementy u doświadczonego i rzetelnego producenta, możemy liczyć także na bezproblemowe zamówienie wymiarów nietypowych.

– Nasz nowoczesny zakład pozwala nam realizować zamówienia katalogowe oraz nietypowe – dodaje Witold Maciejczyk. – Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie i oferujemy naszym odbiorcom pomoc w doborze najlepszych oraz najbardziej odpowiednich rozwiązań. W naszej firmie można zaopatrzyć się w rozmaite ściany oporowe typ L i T, ze zbrojeniem lub bez, a także inne elementy nietypowe, np. narożniki oraz produkty specjalne, takie jak elementy ukośne oraz z otworem.

Ściany oporowe typu L bez zbrojenia z katalogu dostępne są w firmie Rekers w grubościach od 6 do 8 cm i wysokości od 22 do 100 cm. W przypadku ścian ze zbrojeniem mowa o grubości od 12 do 25 cm i wysokości od 55 do 405 cm. Cena muru oporowego z bloczków betonowych zależy od wybranej opcji.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.rekers.pl

47-143 Olszowa, ul. Irlandzka 3, woj. opolskie
tel. 32 721 21 18,