Woda szara, woda deszczowa
Dopóki z kranu leci woda, nie ma powodów do zmartwień – jeszcze do niedawna wielu z nas podpisałoby się pod takim zdaniem, jednak w ostatnich latach wiele się zmieniło. Klimatolodzy biją na alarm i trudno nie brać na poważnie medialnych doniesień o tym, w jak złym stanie jest nasza planeta.
Poszukiwanie sposobów na to, aby oszczędzać wodę jest więc dziś jak najbardziej uzasadnione – zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie, bo przecież ceny wody nieustannie rosną. Nic dziwnego, że systemy zagospodarowywania wody szarej czy deszczowej są coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród właścicieli większych obiektów, którzy szczególnie mogą odczuć płynące z nich korzyści.
Do takich inwestorów swoją ofertę kieruje firma Green Water Solutions – polski przedstawiciel firmy Green Life i Aris GmbH, która projektuje, produkuje i serwisuje zaawansowane systemy zarządzania wodą w kompleksach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, obiektach sportowych, hotelach i biurach.
fot. Green Water Solutions | Instalacja zewnętrzna odzysku wody deszczowej i wewnętrzna recyklingu wody szarej.
System zagospodarowania wody szarej
Pod pojęciem wody szarej kryje się zabrudzona woda, wolna od fekaliów, którą wcześniej użyto np. do mycia rąk, kąpieli czy prania. Po poddaniu jej procesowi oczyszczania (bez stosowania środków chemicznych) można ją z powodzeniem ponownie wykorzystać np. do prac porządkowych i gospodarczych, spłukiwania toalet lub do podlewania ogrodów.
W oferowanych przez Green Water systemach zagospodarowania wody szarej (dostępnych w wersjach wewnętrznych i zewnętrznych) proces oczyszczania biologicznego i ultrafiltracji odbywa się z wykorzystaniem filtrów biomembranowych. Odpowiadają one za pełne rozdzielenie biomasy od wody, która jest dzięki temu wolna od substancji stałych, a także – niemal w 100% – od bakterii i wirusów. Co istotne – tego typu filtry nie są kłopotliwe w konserwacji. Raz w roku wystarczy przepłukać je i wykonać kontrolę działania elementów instalacji.
Oczyszczona woda szara jest magazynowana w specjalnym zbiorniku Clearwater lub wprowadzana do zbiornika na deszczówkę.
Warto pamiętać, że dwukrotne wykorzystywanie wody nie tylko redukuje koszty eksploatacyjne budynku poprzez obniżenie rachunków za wodę (co w dobie drożejących cen jest na wagę złota). System zagospodarowania wody szarej pozwala też znacznie zredukować ilość powstających w danym obiekcie ścieków oraz zredukować obciążenie szamba.
fot. Green Water Solutions | System recyclingu wody szarej
System zagospodarowania wody deszczowej
Green Water Solutions oferuje też systemy zagospodarowania wody deszczowej, które można wykorzystać podobnie jak wodę szarą: do celów użytkowych, gospodarczych, nawadniania terenów zielonych, a także do ogrzewania podłogowego czy chłodzenia maszyn w zakładach przemysłowych.
Tego typu systemy, bazujące na zaawansowanych technologicznie, opatentowanych filtrach Biovitor, dobierane są w zależności od wielkości zlewni podłączonego dachu. Pozwalają one na odzyskiwanie wody deszczowej w 100%, dlatego rozwiązanie to opłaca się szczególnie na dużych dachach.
Proces oczyszczania wody jest kilkustopniowy i opiera się on wyłącznie na naturalnych procesach biologicznych, które pozwalają na uzyskanie bezwonnej i septycznie bezpiecznej dla człowieka wody. W pierwszym etapie woda jest oczyszczana w zbiorniku w efekcie emisji do jego wnętrza składników nieorganicznych – ich rozkład rozpoczyna oczyszczanie deszczówki, czemu sprzyja obecny w wodzie tlen. W efekcie zachodzącego procesu w zbiorniku tworzy się warstwa osadu, która powoduje rozkład zanieczyszczeń (np. liści czy igieł z drzew).
Inwestycja w tego typu rozwiązanie amortyzuje się bardzo szybko nie tylko dlatego, że wykorzystanie deszczówki jest remedium na wzrost cen. System zagospodarowania wody deszczowej z technologią Biovitor jest też bezobsługowy, a jego czyszczenie wykonuje się zaledwie raz na 8-10 lat, co w sposób oczywisty obniża koszty eksploatacji. Zbiorniki dostępne są w wersjach przeznaczonych do montażu pod ziemią (pojemnościowe) oraz na powierzchni – w tym również wewnątrz budynku (piwniczne).
Warto też pamiętać, że recycling deszczówki i wody szarej to systemy, które świetnie się uzupełniają, a najbardziej optymalnym pod względem ceny i efektywności rozwiązaniem jest właśnie ich łączne stosowanie.
fot. Green Water Solutions | Filtr Biovitor
Wielu inwestorów obawia się, że cena systemu zagospodarowania wody deszczowej i szarej może być zbyt wysoka, aby opłacało się je instalować. Obawy te mogą być uzasadnione tylko wtedy, gdy system nie zostanie dobrany właściwie, czyli z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb oraz możliwości danego obiektu.
Firma Green Solutions, oprócz innowacyjnej technologii, oferuje również fachowe doradztwo, wspierając projektantów i inwestorów na każdym etapie realizacji inwestycji. Dzięki temu proponowane systemy gospodarowania wodą deszczową czy szarą są idealnie dopasowane do potrzeb, a poniesione nakłady szybko się zwracają. Odzysk raz użytej wody i optymalne wykorzystywanie deszczówki to jednak nie tylko remedium na wzrosty cen. Oszczędzając wodę pitną, powstrzymujemy też degradację wód powierzchniowych i podziemnych, działając na korzyść środowiska naturalnego oraz kolejnych pokoleń.
Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.greenwatersolutions.pl