fot. Wavin | Kompleksowy system zagospodarowania wody deszczowej Wavin.

Mniejsze zużycie wody – większe oszczędności

Susze poza oczywistymi szkodami dla planety powodują także niedogodności codzienne, m.in. potrzebę intensywnego nawadniania ogrodu. Rachunki za wodę latem rosną, ale czy naprawdę do nawadniania roślin potrzebna jest świeża woda pitna? Wykorzystanie wody deszczowej zebranej przez łapacz deszczu do rynny Kanion sprawdza się tu doskonale, tym bardziej, że uboga w wapń deszczówka jest świetnie przyswajana przez rośliny. Co więcej, taką wodę można wykorzystać także do innych celów – od mycia samochodu, przez spłukiwanie wody w toalecie, aż po pranie i przy pracach porządkowych.

Mniejsze ryzyko podtopień i przecieków

Kolejną ogromną zaletą dobrego systemu rynien Kanion marki WAVIN oraz odpowiednio zaprojektowanego łapacza deszczu jest pomoc w zapobieganiu ryzykom podtopień. W przypadku ogromnej nawałnicy często deszcz spływa na niżej położone tereny, gdzie nie może odpowiednio szybko się wchłonąć (co może być spowodowane samą ilością opadów, jak też coraz częstszym stosowaniem betonu, asfaltu i kostek brukowych). Odpowiedni łapacz deszczu do rynny oraz właściwe orynnowanie pomagają przechwycić ogromną ilość wody do zbiorników na czas późniejszego jej użycia.

fot. Wavin 

Rynny Kanion i efektywne zagospodarowanie wód opadowych

Decydując się na system przechwytywania deszczówki, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Rynny to podstawowy element całego systemu, dlatego warto postawić na te, które poradzą sobie ze stawianym przed nimi zadaniami. Rynny Kanion marki WAVIN sprawdzają się tu wzorowo. Dlaczego? Są wydajne, trwałe i szczelne. Co bardzo ważne, są one także odpowiednio głębokie, a to przekłada się na wydajność hydrauliczną nawet w trakcie ulew. Zaprojektowano je tak, aby odprowadzały 100% wody deszczowej. Zastosowana złączka z wkładką i połączenia dwukielichowe sprawiają, że rynna jest wyjątkowo szczelna i nie musimy obawiać się o zacieki na elewacji. Uszczelka dwuwargowa oraz kształtki z podwójnym kołnierzem to doskonałe zabezpieczenie przed ulewami. Odpowiednia konstrukcja oraz wzmocnienia w postaci wywinięć profilu sprawia, że rynna charakteryzuje się odpowiednią sztywnością i nie ulega odkształceniom. Te zewnętrzne i wewnętrzne wywinięcia dodatkowo zapobiegają wychlapywaniu wody na elewację.

Rynny te zostały wykonane z materiałów bez zawartości metali ciężkich, co czyni je także bardzo bezpiecznymi. Rynny Kanion występują w pięciu popularnych kolorach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do różnych inwestycji oraz gustów. Cechują się wysoką estetyką, a ich wytrzymałość sprawia, że nawet po latach ekspozycji na skrajne warunki atmosferyczne nadal wyglądają bardzo elegancko. Są odporne na wgniecenia i zarysowania oraz nie jest im żadna korozja.

fot. Wavin 

Łapacz deszczu do rynny

Chcąc jeszcze bardziej podnieść wydajność całego rozwiązania, poleca się zastosowanie łapacza deszczu do rynny. Jest to specjalna kształtka na rurę, która podnosi efektywność gromadzenia deszczówki. Ta opracowana przez WAVIN nadaje się do podłączenia do większości zbiorników dostępnych na rynku za pomocą wężyka i szybkozłączki. Łapacz deszczu montuje się na rurze spustowej i można dzięki niemu przez 20 minut z dachu powierzchni 120 m² zebrać nawet 360 litrów wody. Sam łapacz jest bezobsługowy. Po napełnieniu zbiornika nadmiar wody odprowadzony będzie do odbiornika (skrzynek retencyjno-rozsączających lub kanalizacji).

Poradź się u doświadczonego specjalisty

Jeśli nie wiesz czy system rynnowy Kanion oraz łapacz deszczu są rozwiązaniem kompatybilnym z potrzebami danej inwestycji, skontaktuj się z firmą WAVIN, która służy doradztwem oraz fachową pomocą.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wavin.pl

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,