SKYSAWA to wieżowiec zlokalizowany bezpośrednio przy Rondzie ONZ, przy ul. Świętokrzyskiej 36, w samym centrum Centralnego Obszaru Biznesu w Warszawie. Flagowy projekt PHN jest jednym z pierwszych biurowców bezpośrednio połączonych ze stacją linii metra. Ścisła zabudowa tej części miasta, konieczność integracji z otoczeniem i stosunkowo niewielka działka, na której powstała SKYSAWA, stały się inspiracją do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego kształtu budynku, który przez miłośników architektury porównywany jest do nowojorskich ołówkowców. Wysokość SKYSAWA idealnie współgra z wysokimi i niższymi budynkami, znajdującymi się w okolicy, wzbogacając skyline centrum Warszawy. Kaskadowy kształt wieży zapewnia odpowiednie nasłonecznienie, a smukła sylwetka budynku pozwala na aranżację przestrzeni umożliwiającej dostęp do widoków za oknem wszystkim osobom korzystającym z powierzchni.

fot. Aluprof 

„Dynamizm bryły budynku wysokiego został dosłownie „wyrzeźbiony” światłem słonecznym. Jego kształt został dostosowany do możliwości doprowadzenia światła słonecznego do znajdujących się w sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Wymagane przez władze miejskie podkreślenie w bryle zespołu budynków skali pierzei ulicy Świętokrzyskiej uzyskaliśmy poprzez wprowadzenie na wysokości 10 kondygnacji horyzontalnego ryzalitu pokrytego lamelami malowanymi farbą IGP w kolorze antracytowym.” – Adam Wagner, architekt w Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury Projekt.

fot. Aluprof 

Kompleks dwóch budynków stanowi jedną z najatrakcyjniejszych nieruchomości komercyjnych w tej części Europy. Niższy budynek SAWA to 9 naziemnych i 3 podziemne kondygnacje, które dostarczają najemcom około 10 tys. m2 powierzchni biurowej. Budynek SKY, czyli ponad 155-metrowa wieża to 40 naziemnych pięter i prawie 25 tys. m2 do zagospodarowania. Kaskadowa bryła jest najlepiej widoczna od strony skrzyżowania ulic Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Za architekturę budynku odpowiada PROJEKT PBPA (Polsko-Belgijska Pracownia Architektury sp. z o.o.) i jej prezes Adam Wagner, a generalnym wykonawcą jest konsorcjum trzech spółek: PORR (lider), TKT Engineering i ELIN. Zachętą dla przyszłych najemców, oprócz doskonale skomunikowanej lokalizacji, jest szereg udogodnień i rozwiązań technologicznych. SKYSAWA może pochwalić się bogatą ofertą usług i gastronomii zarówno w samym kompleksie, jak i w jego najbliższej okolicy. Otwarta przestrzeń na placu od ul. Twardej oraz pasażu przy niższym budynku SAWA zachęca do chwili wytchnienia zarówno w czasie dnia, jak i wieczorami. SKYSAWA należy do czołówki najbardziej ekologicznych i zrównoważonych budynków, które powstały w ostatnich latach w Polsce. Budowa SKYSAWA prowadzona jest w taki sposób, by ograniczać generowanie odpadów i śladu węglowego. Optymalizowany jest transport, a materiały pozyskiwane są lokalnie. W kompleksie znajduje się szereg ekologicznych rozwiązań – od energooszczędnych systemów oświetlenia i wysokowydajnych systemów wentylacji i klimatyzacji zaczynając, na systemie retencji wody deszczowej kończąc. Starając się zachować zasadę komplementarności i wychodząc naprzeciw mobilności miejskiej, kompleks oferuje szereg udogodnień dla rowerzystów.

„Idea wybudowania biurowca przyszłości funkcjonującego w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, towarzyszyła nam od samego początku. Kompleks powstał na terenie typu grayfield – w miejscu zaniedbanej zabudowy z lat 60. Nasza budowa nie tylko nie przyczynia się do niszczenia terenów zielonych, lecz wzbogaca ilość roślinności – powierzchnia zielona wokół SKYSAWA zostanie powiększona o ponad 50% w porównaniu do stanu sprzed realizacji inwestycji. Zrównoważony, dopasowany do otoczenia projekt, wykorzystywane ekologiczne technologie i systemy, dobór materiałów oraz zarządzanie procesem budowy stanowią przykłady poszanowania środowiska naturalnego.” – Piotr Mechecki, dyrektor zarządzający obszarem inwestycji w PHN.

Dążenie do realizacji projektu na najwyższym ekologicznym poziomie zostało docenione przy certyfikacji BREEAM – oba budynki SKYSAWA otrzymały certyfikaty na etapie Interim na poziomie Outstanding. To najwyższy z możliwych poziomów tego świadectwa, zarezerwowany dla grupy najbardziej przyjaznych środowisku i zaawansowanych technologicznie obiektów komercyjnych. Na razie ich udział w rynku stanowi mniej niż 1% wszystkich realizacji. Co więcej, niższy budynek na etapie projektu został nominowany do BREEAM Awards 2020 w kategorii commercial project – design stage award, rywalizując z inwestycjami z Londynu, Rotterdamu czy Brukseli. Zaprojektowany na potrzeby części wysokiej budynku „B” indywidualny system fasady elementowej MB-SE81 SkyS, jest rozwiązaniem odpowiadającym specyfice i oczekiwaniom konstrukcyjnym oraz montażowym, specjalnym dla tego konkretnego obiektu.

Z ofertą firmy Aluprof można zapoznać się na stronie: www.aluprof.com

43-300 Bielsko-Biała, ul. Warszawska 153, woj. śląskie
tel. +48 (33) 819 53 00,