(R)ewolucja, czyli energooszczędność na wagę złota

Impulsów do rozwoju polskiego rynku budowlanego i stolarki okienno-drzwiowej z pewnością dostarczają konsumenci, którzy stawiają dziś na energooszczędność. To słowo, odmieniane przez wszystkie przypadki, przybiera różne znaczenia. Z jednej strony dążymy do tego, aby zminimalizować straty ciepła z budynku, mając świadomość, że wraz nim uciekają pieniądze z naszego portfela. Z drugiej strony z coraz większym niepokojem konfrontujemy się z doniesieniami ekologów, którzy alarmują, że jeśli nie zaczniemy oszczędzać, czeka nas katastrofa. Wydawać by się mogło, że te prognozy trudno przełożyć na jednostkowe wybory, jednak tendencje rynkowe pokazują, że coraz większy nacisk przykładamy do tego, co kupujemy, jak się poruszamy, jakie technologie budowlane wybieramy.

Dobrze obrazuje to rynek stolarki okienno-drzwiowej. Doskonałe parametry izolacyjności cieplnej idą w parze z dużymi przeszkleniami, które mają przecież nie tylko swój wymiar estetyczny, ale także praktyczny, pozwalając lepiej wykorzystać darmową i niewyczerpywalną energię słońca, które ogrzewa i doświetla pomieszczenia.

fot. Aluprof SA |  System drzwi przesuwnych z ukrytą ramą MB-SKYLINE doskonale wpisuje się w nowoczesną, minimalistyczną architekturę.

Inżynierowie Aluprof projektując systemy aluminiowe do drzwi podnoszono-przesuwnych czy okien, już od lat bacznie obserwują zmiany na rynku, starając się celnie odpowiedzieć na coraz bardziej wygórowane wymagania klientów. Oferowane przez firmę rozwiązania pozwalają na budowę wielkogabarytowych, szklanych konstrukcji, które łączą w sobie nowoczesny design z doskonałymi parametrami. W połączeniu z wydajnym systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją czy instalacją fotowoltaiczną w domach energooszczędnych i pasywnych pozwalają one na optymalne gospodarowanie energią cieplną i zredukowanie kosztów eksploatacyjnych do minimum.

Okna do domu energooszczędnego i pasywnego

W XXI wieku nikt już chyba nie ma wątpliwości, że tylko energooszczędne, zrównoważone budownictwo ma rację bytu. Odzwierciedlają to coraz bardziej wyśrubowane parametry, jakim muszą sprostać nowo budowane obiekty. Z roku na rok rośnie popularność domów energooszczędnych i pasywnych, a zastosowane w nich technologie i produkty pozwalają na jak najniższe zużycie energii. Kluczowym aspektem jest tu oczywiście szczelność budynku oraz wyeliminowanie strat ciepła przez newralgiczne miejsca – okna czy drzwi przesuwne lub podnoszono-przesuwne.

Nie chodzi jednak tylko o same parametry izolacyjne wybranych produktów ani o ich właściwe osadzenie. Równie istotną rolę ogrywa np. kształt okien czy ich umiejscowienie (tu oczywiście preferowana jest strona południowa, która najlepiej pozwala wykorzystać zyski słoneczne). Ważny jest też rozmiar okien, bo im węższy profil, tym większe przeszklenie, a więc – więcej naturalnego światła będzie doświetlać pomieszczenie.

Z myślą o potrzebach budownictwa energooszczędnego powstał aluminiowy system okienno-drzwiowy Aluprof MB-86, oferowany w trzech wariantach wykonania konstrukcji kształtowników, odpowiadających różnym wymaganiom oszczędności energii cieplnej. To pierwszy w świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym zastosowany został aerożel – materiał o doskonałej izolacyjności termicznej.

fot. Aluprof SA | System okien do budynków energooszczędnych i pasywnych MB-104
Passive.

Z kolei do budynków pasywnych kierowany jest system okienno-drzwiowy MB-104 Passive, który posiada certyfikaty Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt.

Warto też pamiętać, że choć dobór aluminiowych systemów okiennych czy do drzwi podnoszono-przesuwnych pod kątem wspomnianych wyżej aspektów jest istotny, to trzeba też zwrócić uwagę na ich trwałość i bezpieczeństwo. Informuje o tym tzw. deklaracja właściwości użytkowych. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na duże gabaryty i ciężkie konstrukcje, bo trwałość i wytrzymałość profili zagwarantuje bezproblemową i przede wszystkim – bezpieczną eksploatację.

fot. Aluprof SA | System okien do budynków energooszczędnych i pasywnych MB-104
Passive. 

Drzwi podnoszono-przesuwne Aluprof

Duże przeszklenia to znak naszych czasów, a zacieranie granic pomiędzy budynkiem a otoczeniem doskonale odzwierciedla ideę niezakłóconego kontaktu z przyrodą i aranżowania przestrzeni bez barier. Otwarte przestrzenie stwarzają wrażenie wzajemnego przenikania różnych stref, co pozwala budować poczucie bliskości z naturą. Progi zlicowane z powierzchnią podłogi i tarasu ułatwiają ponadto poruszanie się osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom. Zaletą dużych przeszkleń jest też lepszy dostęp do naturalnego światła, które dobroczynnie wpływa na jakość wypoczynku i samopoczucie. Nic dziwnego, że duże drzwi podnoszono-przesuwne czy okna z widokiem na ogród lub las stały się dziś synonimem luksusu i komfortu.

Na potrzeby klientów, którzy chcą wykreować wyjątkową przestrzeń, gdzie harmonijnie przenikają się różne strefy, Aluprof stworzył system drzwi przesuwnych z ukrytą ramą MB-SKYLINE.

fot. Aluprof SA | System drzwi przesuwnych z ukrytą ramą MB-SKYLINE. 

Jego wąskie profile doskonale korespondują z nowoczesną architekturą, która stawia na minimalizm i oszczędność form. Ramy systemu są ukryte w ścianach, podłodze i suficie, zaś skrzydła są zlicowane z profilem ościeżnicy po bokach. Dzięki temu widoczna szerokość połączenia drzwi skrzydeł to zaledwie 25 mm. Ponadto system Aluprof pozwala na zastosowanie drzwi o ciężarze 750 kg i wysokości aż 4 metrów, co otwiera ogromne pole do popisu dla kreatywnych aranżerów, wybierających szczególnie duże, efektowne przeszklenia. Mimo tak dużych gabarytów, otwieranie i zamykanie drzwi jest bardzo łatwe, zarówno w przypadku ich manualnej obsługi, jak i przy zastosowaniu napędu automatycznego.

Synonimem nowoczesności jest również energooszczędność, dlatego ciepłe profile aluminiowe systemu MB-Skyline mają konstrukcję 3-komorową z izolacją termiczną UW od 0,85 W/(m2K). Dodatkowe możliwości w zakresie izolacyjności termicznej otwiera ponadto szklenie pakietami 3-szybowymi o grubości w zakresie od 52 do 60 mm.

Do miłośników nowoczesnej architektury Aluprof kieruje też system drzwi podnoszono-przesuwnych: MB-77HS ze skrzydłami przesuwnymi od głębokości 77 mm. Oferowany jest on w dwóch wariantach – jako system dwuszynowy z ramą o głębokości 174 mm lub trzyszynowy z ramą o głębokości 271 mm. Pozwala to na stworzenie stabilnej konstrukcji, która zapewnia wysoki komfort użytkowania i łatwą obsługę, nawet gdy skrzydło ma maksymalny ciężar 400 kg i wymiary 3,2 x 3,3 m (wys., szer.). Ułatwieniem dla użytkowników są różnego rodzaju mechanizmy, np. napęd automatyczny w wersji ukrytej lub widocznej czy hamulec Comfort Close. System do drzwi podnoszono-przesuwnych Aluprof MB-77HS można wykorzystać również do zabudowy narożnej o kącie 90° lub 270°, dzięki czemu po rozsunięciu okien uzyskuje się konstrukcję bez widocznego słupka, co pozwala na niezakłócone połączenie salonu z tarasem w jedną, otwartą przestrzeń.

fot. Aluprof SA | Drzwi podnoszono-przesuwne MB-77HS w wersji trzyszynowej oraz narożnej.

Producent nie zaniedbał też kwestii dotyczących indywidualnych preferencji klientów, oferując system we wszystkich kolorach z palety RAL i NCS, a także lakierach strukturalnych i drewnopodobnych. Rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dopasowaniu kolorystyki profili zarówno do elewacji, jak i stylu aranżacji pomieszczenia, jest możliwość wykonania systemu w innym kolorze wewnątrz i na zewnątrz.

Oprócz nienagannego designu, drzwi podnoszono-przesuwne Aluprof MB-77HS wyróżniają też doskonałe parametry izolacyjności termicznej, a współczynnik przenikalności cieplnej Uw od 0,84 W/(m2K)*plasuje ten system w czołówce dostępnych na rynku rozwiązań. Możliwy jest montaż pakietów szybowych o grubości do 58,5 mm, a ponadto wybór wariantu spełniającego wymogi odporności na włamanie klasy RC2.

fot. Aluprof SA | Drzwi podnoszono-przesuwne MB-77HS w wersji trzyszynowej oraz narożnej.

O krok przed innymi

Duże przeszklenia, z których rozpościera się widok na otaczającą dom przestrzeń są dziś kwintesencją na wskroś nowoczesnej architektury, która poszukuje rozwiązań stylowych, eleganckich i luksusowych, a zarazem nie godzi się na żadne kompromisy w zakresie parametrów. Projektując swoje aluminiowe systemy okienne czy do drzwi podnoszono-przesuwnych, Aluprof nie tylko doskonale wyczuwa zmieniające się na rynku trendy i potrafi na nie odpowiedzieć, ale i nierzadko – wyprzedza regulacje prawne, stając się prekursorem nowoczesnych rozwiązań w swojej branży.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.aluprof.eu

43-300 Bielsko-Biała, ul. Warszawska 153, woj. śląskie
tel. +48 (33) 819 53 00,