Ceny energii elektrycznej dla w firm w 2021 roku – opłata mocowa

O tym, że energia elektryczna dla firm w 2021 roku podrożeje, eksperci ostrzegali z wyprzedzeniem. Niepewne były jednak kwoty i ostateczny kształt wdrażanych przez polskie władze rozwiązań. Ostatecznie zmiany stawek operatorów okazały się wyższe niż zakładano, a symulacje i prognozy na kolejne lata nie napawają optymizmem. Wzrost cen energii dotyczy także klientów indywidualnych, ale nie jest dla nich tak mocno odczuwalny, jak dla firm. Przedsiębiorcy nie są bowiem chronieni cenami regulowanymi, przez co podwyżki nie ograniczą się dla nich do 10-11% w skali roku, a będą wyższe. Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie opłaty dodatkowe, które od tego roku rozszerzono o tzw. opłatę mocową Co kryje się za tymi kosztami i jak wpływają na ceny energii elektrycznej dla firm w 2021 roku?

fot. Eco Voltaika

Opłata mocowa – dodatkowy koszt 0,0762 PLN za 1kWh, pobierany w godzinach dziennych od 7:00 do 21:00, czyli w czasie najwyższego zapotrzebowania firm na prąd. Opłata doliczana jest do kosztów dystrybucji, których przedsiębiorcy nie mogą ustalać indywidualnie (obowiązują taryfy operatorów). Opłatę mocową wprowadzono uchwałą z 2017 roku, mającą na celu zapewnienie dostaw prądu z obecnych elektrowni (głównie węglowych) poprzez wsparcie ich rentowności. Zainicjowanie w 2018 roku tzw. rynku mocy określa dyspozycyjność dostarczycieli energii na określoną wielkość mocy, a opłata mocowa, uiszczana przez odbiorców, ma być zachętą dla dostawców do modernizacji systemów gwarantujących w zamian stałe dostawy prądu użytkownikom.

fot. Eco Voltaika

Opłata OZE i opłata jakościowa – te koszty, podobnie jak akcyzy, opłaty stałe i zmienne oraz ceny dostaw, obecne były także wcześniej i miały na celu między innymi wspieranie alternatywnych gałęzi energetyki.

Skoro więc całkowity koszt prądu dla firm w 2021 roku i kolejnych 30 latach, jak prognozują eksperci, zawiera jednocześnie dopłaty do nierentownych elektrowni węglowych oraz do technologicznych innowacji, warto rozważyć indywidualną inwestycję w OZE już dziś, a co za tym idzie, wybór całkowitej niezależności energetycznej na lata.

fot. Eco Voltaika

Instalacje fotowoltaiczne dla firm w ofercie Eco Voltaika

Eco Voltaika od lat wspiera przedsiębiorców w wyborze najkorzystniejszych finansowo i najbardziej optymalnych wydajnościowo rozwiązań dla biznesu w zakresie odnawialnych źródeł energii. Firma zrealizowała setki mikroinstalacji o mocy do 50kW oraz liczne systemy fotowoltaiczne powyżej 50kW (wystarczające dla większości firm), czy nawet 1,6 MW (duża farma fotowoltaiczna wymagająca koncesji). Eco Voltaika posiada wszystkie wymagane prawem certyfikaty i uprawnienia, które upoważniają do montażu systemów fotowoltaicznych, w tym tych z magazynem energii. Zabezpieczenie instytucji czy firmy poprzez zapewnienie bezpiecznego i ekologicznego systemu zasilania awaryjnego energią ze słońca, z dodatkowym bankiem akumulatorów, jest szczególnie ważne w czasie nieobliczalnych zmian atmosferycznych (oraz cenowo-podatkowych), powtarzających się w naszej strefie klimatycznej. Niezależność energetyczna od systemu zewnętrznego to skuteczny sposób regulacji ceny energii elektrycznej dla w firm w 2021 roku. Szczegółowe propozycje kompletnych pakietów instalacji fotowoltaicznych dla firm, z określoną mocą, ceną, rodzajami paneli słonecznych i inwerterów znaleźć można na stronie Eco Voltaiki dedykowanej rozwiązaniom dla biznesu i instytucji użyteczności publicznej: www.ecovoltaika.eu.

fot. Eco Voltaika

Obniż koszt prądu dla firmy w 2021 roku z fotowoltaiką – leasing, kredyt, dotacje

Stały wzrost opłat za energię elektryczną dla firm w 2021 roku i latach kolejnych jest faktem. Unijne dyrektywy wymagają od Polski zmian w sektorze energetyki, a kosztami kar lub modernizacji systemu w dużej mierze obarczeni są użytkownicy, w tym przedsiębiorcy. Opłata mocowa, czyli quasi podatek od energii, prawie w całości idzie z ich kieszeni. To miliardy złotych strat, które jednocześnie nie przekładają się na efektywną i ekologiczną zmianę energetyczną w skali kraju. Decydując się na przejście na fotowoltaikę, można jednak zrealizować indywidualnie oba plany – oszczędności i zrównoważonego rozwoju.

fot. Eco Voltaika

Realizację inwestycji w instalacje fotowoltaiczne dla firmy wspierają różnorodne formy finansowania, z których najpopularniejsze obecnie to leasing, eko-kredyty oraz wciąż obecne dotacje rządowe i unijne. We wszystkich formalnościach doradztwem i wsparciem w kwestii obniżania ceny energii elektrycznej dla firm w 2021 roku poprzez fotowoltaikę, służą eksperci firmy Eco Voltaika. Leasing to uproszczone formalności, opłata dla leasingodawcy niższa niż cykliczne zyski z fotowoltaiki oraz zmniejszenie świadczeń podatkowych poprzez ujęcie wydatków na instalację w kosztach uzyskania przychodu. Niskooprocentowane kredyty na instalacje OZE oferuje kilka banków w kraju. To skrojone na miarę potrzeb rozwiązania, szybsze i często wygodniejsze niż ubieganie się o systemy dotacji.

fot. Eco Voltaika

Energia elektryczna dla firm w 2021 roku podrożeje, ale z Eco Voltaiką możesz tego uniknąć

Firma Eco Voltaika działa na rynku od ponad 10 lat, oferując fachowe doradztwo, rzetelną ekipę ekspertów i monterów, a także solidny i wydajny sprzęt od renomowanych producentów fotowoltaiki. Kompleksowa obsługa inwestycji pozwala wybrać wraz z klientem najkorzystniejszy rodzaj instalacji fotowoltaicznej pod obniżkę kosztów prądu dla firm w 2021 roku. Biorąc pod uwagę stały rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce i dużą roszadę firm instalacyjnych, wybór firmy z doświadczeniem wielu realizacji w kraju i za granicą, to oszczędność czasu oraz kosztów.

fot. Eco Voltaika

Ze szczegółową ofertą firmy oraz poradami ekspertów w zakresie obniżenia cen energii elektrycznej dla firm w 2021 roku dzięki instalacjom fotowoltaicznym, można zapoznać się na stronie www.ecovoltaika.eu.

29-100 Kurzelów, ul. Sienkiewicza 6, woj. świętokrzyskie
tel. 41 367 95 55, +48 508 450 380,