Ulgi i dopłaty zwiększają popyt

Na energię bezpośrednio ze słońca decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Względy finansowe są istotną motywacją do inwestowania w panele słoneczne. Doskonałym tego przykładem są Niemcy, gdzie wsparcie zapewniane przez państwo jest większe od tego oferowanego obecnie w Polsce. Efekt to stały przyrost ilości mocy generowanej z instalacji fotowoltaicznych.

Wsparcie dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Nadal jest potrzebne. Zgodnie z projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. nastąpi istotny wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice, do ok. 5-7 GW w 2030 r. i ok. 10-16 GW w 2040 r. Powoli kończą się pieniądze z „Mój Prąd”. Ministerstwo Klimatu zapowiada jednak utworzenie nowego programu wsparcia, ale jego szczegółów jeszcze nie przedstawiono.

Firma Soleko Polska już teraz oferuje atrakcyjny kredyt

Kredyt został przygotowany wraz z Alior Bankiem. Oprocentowanie to 3% w skali roku. Umowę na kredyt o wysokości do 20 tysięcy złotych, na nawet 5 lat można podpisać w biurze, bez wizyty w banku, a do jego uzyskania wymagany jest jedynie dowód osobisty. Powyżej tej kwoty potrzebne jest przedstawienie dokumentów niezbędnych do oceny zdolności kredytowej. To wszystko bez konieczności:

• przedstawienia umowy z Zakładem Energetycznym;

• potwierdzania kontroli trwałości przedsięwzięcia;

• zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych;

• wniesienia wkładu własnego.

Całość kredytu finansowana jest przez bank.

Ulga termomodernizacyjna w 2021

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego i rozlicza się z fiskusem korzystając z podatku według skali podatkowej 17,19 lub 32 procent lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do katalogu wydatków podlegających odliczeniu zaliczane są: materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym instalacje fotowoltaiczne i ich montaż. Poniesione nakłady mogą być odliczone pod określonymi warunkami.

• wydatki muszą dotyczyć przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek,

• wydatki muszą być udokumentowane fakturą,

• nie można odliczać dofinansowania do fotowoltaiki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub pochodzących z jakichkolwiek innych form

Maksymalna kwota odliczenia to 53 tysiące złotych, w przypadku małżeństw aż 106 tysięcy. Gdy kwota odliczenia przewyższa roczny dochód podatnika można ją odliczać przez kolejne 6 lat.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze

W 2021 roku nowy program Czyste Powietrze w tzw. wersji 2.0 przewiduje aż 50% udziału dotacji w kosztach inwestycji. W ten sposób właściciele już istniejących budynków będą mogli sięgnąć nie tylko po pożyczkę, aby stworzyć małą elektrownię. Maksymalna kwota dotacji może wynieść 5 tysięcy złotych. Co istotne na rozpatrzenie wniosku czeka się już tylko 30 dni. Poza tym „Czyste Powietrze” zostało zintegrowane z programem „Mój Prąd”. Teraz wystarczy złożyć jeden wniosek, aby ubiegać się o obie dotacje. A skoro o „Mój Prąd” mowa…

Nowa odsłona „Mój Prąd” w 2021

Najsłynniejsze polskie dofinansowanie do fotowoltaiki będzie, ale… jeszcze nie wiadomo w jakiej formie. Wciąż czekamy na szczegóły. W dniu 26 lutego 2021 NFOŚiGW ogłosił, że kolejny nabór wniosków ma rozpocząć się 1 lipca 2021 roku, a zakończyć 22 grudnia 2021. Jednak rzecznik NFOŚiGW – Pani Donata Bieniecka podkreśla, że:

„Podane terminy na stronie WWW są orientacyjne/planowane, czyli oficjalnie będziemy potwierdzać daty naboru w komunikatach przed ogłoszeniem tych naborów. – odpowiedziała rzecznik NFOŚiGW”.

Nie udaje się również potwierdzić u źródła technologii, które zostaną dołączone do „Mój Prąd”. Według wcześniejszych zapowiedzi miały to być:

• ładowarki elektryczne do samochodów;

• magazyny energii;

• inteligentne systemy zarządzania energią

Obecna niepewność spowodowana jest brakiem możliwości rozliczenia wniosków z poprzedniego naboru zakończonego w grudniu. Zabrakło 200 mln złotych. Rząd dokonał już alokacji niezbędnych środków. Wciąż jednak zastanawia się nad tym jak powinna wyglądać nowa formuła najpopularniejszego programu dotacyjnego.

Energia Plus

To propozycja dofinansowania do fotowoltaiki dla przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wykonujący działalność gospodarczą (bez względu na wielkość przedsiębiorstwa). W 2021 roku Pieniądze można uzyskać w formie 50 proc. dotacji lub nawet 80 proc. pożyczki właśnie m.in. na nowe źródła ciepła i energii elektrycznej.

Agrorenergia 2021

To kolejna odsłona propozycji dofinansowania dla sektora rolniczego. Założenia programu przewidują, że beneficjentem dofinansowań oferowanych w ramach projektu, może być osoba fizyczna z prawem własności lub prawem dzierżawy nieruchomości rolnych. Uwaga! nie można nabyć użytków rolnych na chwilę przed złożeniem wniosku o udział w projekcie Agroenergia, gdyż ustawodawca wymaga by był on w posiadaniu gospodarstwa i prowadził je osobiście przez minimum rok przed rozpoczęciem starań o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Ograniczeniom podlega też sama powierzchnia użytków rolnych. Gospodarstwo, na którym ma powstać dotowana instalacja z kategorii OZE, musi mieć nie mniej niż 1 i nie więcej niż 300 hektarów.

Możliwości finansowania jest wiele

By jednak w pełni cieszyć się pozyskiwaniem taniej energii ze Słońca, warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy wybór firmy, która taką instalację wykona. Dofinansowanie może pójść na marne. Jeśli instalacja będzie źle dobrana lub co gorsza wykonana, to trudno mówić o korzyściach finansowych.

SOLEKO Polska jest jedną z najdłużej działających na polskim rynku energii odnawialnej firm. Firma oferuje profesjonalne wsparcie w ciągu całego procesu budowy przydomowej instalacji solarnej lub fotowoltaicznej. Na życzenie udostępnia również pakiety usług, takich jak stały monitoring instalacji.
Więcej o firmie można przeczytać na www.kolektory.com

29-105 Krasocin k. Włoszczowa, Oleszno, ul. Parkowa 18, woj. świętokrzyskie
tel. 41 39 44 087, 508 070 040,