Lider Budowlany: Na rynku nie brakuje dziś firm, które oferują panele fotowoltaiczne z montażem i dofinansowaniem. Czym Państwa oferta wyróżnia się na tym tle?

Artur Frąckowiak: W ostatnich latach widzimy wzmożone zainteresowanie energią odnawialną, czemu sprzyjają liczne programy dofinansowań. Jest to oczywiście tendencja jak najbardziej pozytywna, która ma też jednak swoje negatywne odsłony. Zwiększony popyt na instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła sprawia, że powstaje wiele firm, które wchodzą na ten niełatwy rynek bez doświadczenia, zaplecza, widząc szansę na szybki zarobek. Efekty jednak bywają różne – niedoszacowane czy przewymiarowane instalacje, komponenty niskiej jakości, trudności klientów z dochodzeniem swoich praw w przypadku awarii – to tylko garść przykładów. Nasza firma działa na rynku energetycznym od 2015 roku i współpracuje z największymi dostawcami prądu w Polsce. Obserwując ewolucję rynku energetycznego, naturalne stało się rozszerzenie działalności o branżę OZE, z największym naciskiem na montaż paneli fotowoltaicznych. Multisolar tworzą obecnie handlowcy z dużym doświadczeniem, działający na terenie rożnych województw oraz wyspecjalizowana kadra techniczna i projektowa. Stale staramy się poszerzać nasz zespół, kładąc nacisk na wysokie kompetencje i doświadczenie.

Lider Budowlany: Państwa działalność w branży OZE nie ogranicza się tylko do fotowoltaiki.

Artur Frąckowiak: Nie, choć pomoc w uzyskaniu dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych i kompleksowa obsługa klienta na każdym etapie realizacji inwestycji jest jednym z najistotniejszych obszarów naszej aktywności. Staramy się jednak na bieżąco reagować na potrzeby rynku i stale poszerzamy nasze portfolio. Oferujemy produkty z szeroko pojętej branży OZE tzn. zajmujemy się zarówno montażem paneli fotowoltaicznych, jak również pomp ciepła, klimatyzatorów, stacji ładowania. Dodatkowo staramy się wspierać naszych klientów w zakresie wyboru dostawcy energii, służąc radą i doświadczeniem. Pomagamy również w pozyskaniu dofinansowań, jakie funkcjonują na polskim rynku.

Lider Budowlany: Czy Państwa działalność jest w jakiś sposób ograniczona regionalnie?

Artur Frąckowiak: Naszym rynkiem naturalnym jest obszar województwa wielkopolskiego – właśnie tu powstały nasze pierwsze realizacje. W ciągu kolejnych lat znacznie rozszerzyliśmy jednak obszar działania i możemy pochwalić się realizacjami w całym kraju.

fot. Multisolar 

Lider Budowlany: Do jakiej grupy klientów trafiają Państwo ze swoją ofertą? Czy raczej celują Państwo w duże realizacje, czy odbiorcą częściej jest częściej klient indywidualny?

Artur Frąckowiak: Również tu nie stawiamy żadnych ograniczeń. W naszym portfolio mamy zarówno instalacje małe, jak i duże. Montujemy na dachach domów prywatnych, hal firmowych czy na gruncie. Każdy montaż paneli fotowoltaicznych traktujemy indywidualnie, ponieważ wymaga tego specyfika oferowanego przez nas produktu. Tak naprawdę każda instalacja jest inna. Najwięcej satysfakcji sprawiają nam montaże łączone, np. fotowoltaika z pompą ciepła. Takie rozwiązanie daje klientom możliwość radykalnego zminimalizowania opłat za prąd i ogrzewanie.

Lider Budowlany: Działalność w branży OZE nie jest dziś chyba najprostszym zadaniem. Rosnący popyt sprawia, że jest coraz więcej firm świadczących usługę montażu paneli fotowoltaicznych oraz pomagających ubiegać się o dofinansowanie. Wątpliwości budzą jednak stosowane komponenty, często niewiadomego pochodzenia, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Artur Frąckowiak: Rzeczywiście sporo się dziś słyszy o firmach, które pojawiają się na rynku i szybko z niego znikają, w sieci nie brak też opinii osób, które zakupiły instalację od polskiego dystrybutora, jednak w przypadku awarii odsyła się ich do producenta, czyli np. do… jednej z azjatyckich fabryk. W naszej pracy konsekwentnie stosujemy zasadę „jak dla siebie”, dlatego korzystamy tylko ze sprawdzonych rozwiązań. Systemy montażowe zakupujemy wyłącznie u polskich producentów, posiadających odpowiednie certyfikaty. Korzystamy z oferty polskich dystrybutorów paneli fotowoltaicznych, a ich producenci są ujęci na liście Bloomberga w grupie Tier1 od wielu lat. Stale też utrzymujemy adekwatne stany magazynowe, co ułatwia nam sprawną i szybką realizację zamówień.

fot. Multisolar 

Lider Budowlany: Fachowy montaż paneli fotowoltaicznych to dla wielu inwestorów dopiero połowa sukcesu. Ważna jest przede wszystkim sprawna praca instalacji. Proszę powiedzieć, jak z Państwa strony wygląda opieka gwarancyjna i pogwarancyjna?

Artur Frąckowiak: Nasze realizacje objęte są monitoringiem, staramy się sprawnie rozwiązywać problemy i służyć wsparciem naszym klientom. Okres gwarancji na naszą pracę wynosi 36 miesięcy. Z kolei gwarancje na elementy takie jak inwertery czy panel fotowoltaiczny opisują dystrybutorzy, ale nie jest to nigdy czas krótszy niż 12 lat. Staramy się stale podnosić kwalifikacje czy realizować szkolenia producenckie, co daje naszym klientom najlepsze parametry usług.

Lider Budowlany: Czy na koniec zdradzi Pan, jaki są plany firmy Multisolar na przyszłość?

Artur Frąckowiak: Na pewno chcemy być obecni i zauważalni na rynku OZE i stale się rozwijać. Branża OZE to ogromna dziedzina, dająca duże możliwości rozwoju. Nasza firma stale obserwuje ten rynek i aktywnie reaguje na jego zmiany. Jak Pani zapewne widzi, nasz krajowy świat branży PV podlega stałym zmianom, dlatego musimy być aktywni i szybko reagować na różne pomysły regulatora.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.multi-solar.pl

61-005 Poznań, ul. Świętego Michała 100, woj. wielkopolskie
tel. +48 668 700 200,