Budujesz dom i myślisz o fotowoltaice? Pamiętaj o tych 7 zasadach

Budowa domu to najlepszy czas na zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej. Jak dobrze zaprojektować tę inwestycję, by okazała się opłacalna? Co może stanąć na przeszkodzie wysokim uzyskom z paneli PV? O czym koniecznie należy pamiętać? Oto 7 kluczowych porad!

1. Orientacja budynku ma znaczenie

Jeśli dopiero zaczynasz budowę domu, masz czas na zastanowienie, jak położenie budynku wpłynie na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim należy dążyć do tego, aby miejsce, w którym zaplanowano montaż paneli PV, było jak najbardziej wyeksponowane na działanie promieni słonecznych. Najlepiej, jeśli część dachu, na której znajdzie się instalacja, zostanie skierowana na południe. Również dość dużą wydajnością cieszą się panele eksponowane na wschód oraz zachód. Odradza się natomiast orientowanie paneli solarnych ku północy.

2. Kąt nachylenia dachu powinien być dostosowany do nasłonecznienia w danym miejscu

W naszym kraju za idealny kąt nachylenia uważa się 35 stopni. Nie powinniśmy jednak przyjmować tej wartości jako bezwzględną wytyczną. Okazuje się, że w różnych miejscach promienie słoneczne padają pod trochę innym kątem. Jeśli zależy nam na najwyższej wydajności, koniecznie weźmy pod uwagę indywidualne uwarunkowania dla danego miejsca. W celu uzyskania właściwego kąta nachylenia możemy zdecydować się na specjalną konstrukcję montażową. Dzięki niej instalacja zostanie zamontowana pod kątem gwarantującym najlepsze uzyski.

3. Kształt dachu nie przekreśla szans na fotowoltaikę

Wprawdzie im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym instalacja fotowoltaiki staje się trudniejsza, jednak profesjonalne ekipy montażowe sprawnie radzą sobie z trudnymi wyzwaniami. Najbardziej przyjaznym jest oczywiście płaski kształt dachu. W przypadku dachów kopertowych, dwu oraz wielospadowych mogą być potrzebne dodatkowe konstrukcje. Wiele zależy też od orientacji, wielkości oraz liczby spadów dachowych. Stąd też każdy taki dach wymaga indywidualnego podejścia. Więcej o montażu fotowoltaiki na różnych rodzajów dachów przeczytasz tutaj: www.ekofachowcy.pl

4. Niektóre pokrycia dachowe wykluczają montaż paneli fotowoltaicznych

Jeśli posiadamy dach wykonany z eternitu, poliwęglanu czy eternitu, nie będziemy mogli zainstalować paneli solarnych. Także na drewnianych dachach instalacja PV nie jest możliwa. Dzieje się tak ze względu na łatwopalność drewna. W takich przypadkach możemy zdecydować się np. na instalację na gruncie. Dobra wiadomość jest taka, że na większości pokryć dachowych możemy instalować fotowoltaikę. Właściciele dachów wykonanych z dachówki, betonu, styropapy, papy czy blachodachówki mogą spokojnie planować montaż paneli PV. Więcej o montażu fotowoltaiki na konkretnych pokryciach dachowych przeczytasz tutaj: www.ekofachowcy.pl

5. Należy zarezerwować miejsce na urządzenia techniczne

Instalacja fotowoltaiczna to coś więcej niż tylko panele. To także falownik oraz całe niezbędne okablowanie, jak również inne niezbędne do działania instalacji PV sprzęty. Do tego dochodzą elementy montażowe oraz drogi kablowe. Wszystkie one potrzebują przestrzeni. Warto zarezerwować ją już na etapie projektu.

6. Opłacalność instalacji zależy od właściwego doboru mocy

Zestaw fotowoltaiczny powinien pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Panele nie powinny produkować jej ani zbyt mało, ani zbyt wiele. Zanim przystąpimy do zakupu poszczególnych komponentów, musimy określić zapotrzebowanie naszego domu na prąd. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w internecie specjalnych kalkulatorów. Możemy też zsumować moc, jakiej będą potrzebowały wszystkie sprzęty, których będziemy używać w naszym domu. Osoby, które mieszkały już w domu jednorodzinnym, mogą skorzystać z rachunków z ostatniego roku i na ich podstawie obliczyć średnie zapotrzebowanie na prąd.

7. Warto zwrócić uwagę na zacienienie budynku na przestrzeni całego roku kalendarzowego

Zacienienie potrafi znacznie obniżyć wydajność naszej elektrowni słonecznej. Dlatego już na etapie budowy warto wiedzieć, czy w okolicy nie występują kominy, drzewa czy inne wysokie budynki. Przed montażem instalacji przyglądajmy się przemieszczaniu potencjalnego zacienienia przez cały rok. Jeśli nasz przyszły dom znajduje się w dużym i ciągłym zacienieniu, warto w miarę możliwości rozważyć instalację na gruncie.
Budując dom, trzeba pamiętać o wskazanych wyżej zasadach. Postępowanie zgodnie z nimi sprawi, że nasza instalacja fotowoltaiczna okaże się jeszcze bardziej opłacalna. Jeśli z kolei zależy nam jeszcze bardziej na przyspieszeniu zwrotu z inwestycji, możemy skorzystać z dostępnych programów dofinansowania do fotowoltaiki, wśród których najbardziej popularne są Mój Prąd i Czyste Powietrze.
 
Budujesz dom i myślisz o fotowoltaice? Koniecznie zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez Ekofachowców: www.ekofachowcy.pl

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,


Liczba odwiedzin: 135 | Data publikacji: 2021-11-22

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Szukasz profesjonalnego i nowoczesne oprogramowania, które usprawni...
30.11.2021 | Meble
Najlepiej taką, która zgrabnie wkomponuje się w...
Dla nastolatków sypialnia jest ich terytorium; to...
24.03.2021 | Meble
Marzy wam się przytulna aranżacja salonu, która...
Jeżeli planujesz przeprowadzkę, wśród wielu spraw, które...
23.07.2020 | Automatyka domowa
Technologia stała się myślą przewodnią w nowoczesnym...
Podciśnieniowy system odwodnienia dachu płaskiego DYKA Vacurain...
Izolacja nakrokwiowa ma swoje niepowtarzalne zalety i...
Niekończące się formalności, kilogramy papierów, pozwoleń –...
06.09.2019 | Automatyka domowa
Długoletnie doświadczenie firmy Laskomex w projektowaniu i...
02.09.2019 | Chemia budowlana
Jednym z największych problemów miast i terenów...
09.08.2019 | Remonty, renowacje
Remont przeprowadzony szybko, sprawnie, rzetelnie? Wielu z...
Płyty kamienne to materiał niezmiennie chętnie wykorzystywany...
Dachówka ceramiczna płaska to jedno z najchętniej...
Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, w których...
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem...
11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
01.02.2017 | Systemy odwodnień
Jest kwestią oczywistą, że skuteczne odprowadzenie wody...
Płaski dach budynku wbrew pozorom nie musi...
Energooszczędność, niskie koszty ogrzewania, wyeliminowanie konieczności napraw...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubelskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: askdom, ask, dom, nieruchomości, wynajem, sprzedaż, inwestycje, inwestycje budowlane, inwestycje deweloperskie, biuro nieruchomości, siedem zasad fotowoltaiki, 7 zasad fotowoltaiki,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy