1. Orientacja budynku ma znaczenie

Jeśli dopiero zaczynasz budowę domu, masz czas na zastanowienie, jak położenie budynku wpłynie na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim należy dążyć do tego, aby miejsce, w którym zaplanowano montaż paneli PV, było jak najbardziej wyeksponowane na działanie promieni słonecznych. Najlepiej, jeśli część dachu, na której znajdzie się instalacja, zostanie skierowana na południe. Również dość dużą wydajnością cieszą się panele eksponowane na wschód oraz zachód. Odradza się natomiast orientowanie paneli solarnych ku północy.

2. Kąt nachylenia dachu powinien być dostosowany do nasłonecznienia w danym miejscu

W naszym kraju za idealny kąt nachylenia uważa się 35 stopni. Nie powinniśmy jednak przyjmować tej wartości jako bezwzględną wytyczną. Okazuje się, że w różnych miejscach promienie słoneczne padają pod trochę innym kątem. Jeśli zależy nam na najwyższej wydajności, koniecznie weźmy pod uwagę indywidualne uwarunkowania dla danego miejsca. W celu uzyskania właściwego kąta nachylenia możemy zdecydować się na specjalną konstrukcję montażową. Dzięki niej instalacja zostanie zamontowana pod kątem gwarantującym najlepsze uzyski.

3. Kształt dachu nie przekreśla szans na fotowoltaikę

Wprawdzie im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym instalacja fotowoltaiki staje się trudniejsza, jednak profesjonalne ekipy montażowe sprawnie radzą sobie z trudnymi wyzwaniami. Najbardziej przyjaznym jest oczywiście płaski kształt dachu. W przypadku dachów kopertowych, dwu oraz wielospadowych mogą być potrzebne dodatkowe konstrukcje. Wiele zależy też od orientacji, wielkości oraz liczby spadów dachowych. Stąd też każdy taki dach wymaga indywidualnego podejścia. Więcej o montażu fotowoltaiki na różnych rodzajów dachów przeczytasz tutaj: www.ekofachowcy.pl

4. Niektóre pokrycia dachowe wykluczają montaż paneli fotowoltaicznych

Jeśli posiadamy dach wykonany z eternitu, poliwęglanu czy eternitu, nie będziemy mogli zainstalować paneli solarnych. Także na drewnianych dachach instalacja PV nie jest możliwa. Dzieje się tak ze względu na łatwopalność drewna. W takich przypadkach możemy zdecydować się np. na instalację na gruncie. Dobra wiadomość jest taka, że na większości pokryć dachowych możemy instalować fotowoltaikę. Właściciele dachów wykonanych z dachówki, betonu, styropapy, papy czy blachodachówki mogą spokojnie planować montaż paneli PV. Więcej o montażu fotowoltaiki na konkretnych pokryciach dachowych przeczytasz tutaj: www.ekofachowcy.pl

5. Należy zarezerwować miejsce na urządzenia techniczne

Instalacja fotowoltaiczna to coś więcej niż tylko panele. To także falownik oraz całe niezbędne okablowanie, jak również inne niezbędne do działania instalacji PV sprzęty. Do tego dochodzą elementy montażowe oraz drogi kablowe. Wszystkie one potrzebują przestrzeni. Warto zarezerwować ją już na etapie projektu.

6. Opłacalność instalacji zależy od właściwego doboru mocy

Zestaw fotowoltaiczny powinien pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Panele nie powinny produkować jej ani zbyt mało, ani zbyt wiele. Zanim przystąpimy do zakupu poszczególnych komponentów, musimy określić zapotrzebowanie naszego domu na prąd. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w internecie specjalnych kalkulatorów. Możemy też zsumować moc, jakiej będą potrzebowały wszystkie sprzęty, których będziemy używać w naszym domu. Osoby, które mieszkały już w domu jednorodzinnym, mogą skorzystać z rachunków z ostatniego roku i na ich podstawie obliczyć średnie zapotrzebowanie na prąd.

7. Warto zwrócić uwagę na zacienienie budynku na przestrzeni całego roku kalendarzowego

Zacienienie potrafi znacznie obniżyć wydajność naszej elektrowni słonecznej. Dlatego już na etapie budowy warto wiedzieć, czy w okolicy nie występują kominy, drzewa czy inne wysokie budynki. Przed montażem instalacji przyglądajmy się przemieszczaniu potencjalnego zacienienia przez cały rok. Jeśli nasz przyszły dom znajduje się w dużym i ciągłym zacienieniu, warto w miarę możliwości rozważyć instalację na gruncie.
Budując dom, trzeba pamiętać o wskazanych wyżej zasadach. Postępowanie zgodnie z nimi sprawi, że nasza instalacja fotowoltaiczna okaże się jeszcze bardziej opłacalna. Jeśli z kolei zależy nam jeszcze bardziej na przyspieszeniu zwrotu z inwestycji, możemy skorzystać z dostępnych programów dofinansowania do fotowoltaiki, wśród których najbardziej popularne są Mój Prąd i Czyste Powietrze.
 
Budujesz dom i myślisz o fotowoltaice? Koniecznie zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez Ekofachowców: www.ekofachowcy.pl

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,