Gdzie kupić tanio panele fotowoltaiczne? – przegląd możliwości

Rynek OZE w Polsce rozwija się dynamicznie od mniej więcej 10 lat i stale rośnie, a to oznacza, że znajdziemy na nim zarówno rzetelne firmy z doświadczeniem, jak i dostawców sezonowych, którzy licząc na własny szybki zysk, obniżają standardy. Najtańsze rozwiązania oznaczają często realne zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników instalacji, dotkliwe straty finansowe zamiast zysków w całym okresie eksploatacji modułów oraz niską wydajność paneli. Co więcej, klienci indywidualni często pozostawieni są przez takich producentów czy dystrybutorów sami – bez odpowiedniej dokumentacji instalacji i jej zgłoszenia do odpowiednich służb, bez doradztwa, bez wsparcia instalatorów, czy opieki serwisowej. Kupno tanich paneli fotowoltaicznych przez Internet może być kuszące, bo sami wybieramy wszystkie komponenty. Zakup prosto od producenta może wydawać się najkorzystniejszy finansowo, bo nie ma pośrednika, a wybór usługi od dystrybutora, która jest najczęściej kompleksowa, może się opłacać, bo zdejmuje nam wiele problemów z głowy naraz. Niezależnie od wybranego źródła zakupu, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach, które warto sprawdzić, kalkulując ostateczną cenę całej instalacji i jej opłacalność w naszym gospodarstwie domowym.

fot. Eco Voltaika

Tanie panele fotowoltaiczne w praktyce – co musisz mieć w cenie, żeby się opłacało

Panele PV (moduły)

Oczekujemy, że moduły będą działać bezawaryjnie przez kilkadziesiąt lat tak, by inwestycja zwróciła się z naddatkiem. Dobrej jakości panele PV przetrwają nawet 40 lat z jednym serwisem i cyklicznym czyszczeniem ogniw przy niskim spadku wydajności w toku eksploatacji. Ale jakość ma swoją cenę. Najtańsze panele fotowoltaiczne mogą przypominać te dobrej jakości, ale skutki błędnego doboru modułów odczujemy już po kilku latach. A wtedy producenta, czy dystrybutora, który montował nam instalację, może już nie być na rynku, a wymiana komponentów nie będzie możliwa z uwagi na brak części. Sprawdzajmy więc skrupulatnie źródło pochodzenia modułów, materiały wykonania, certyfikaty dopuszczające do montażu w naszym regionie, dostępność części zamiennych i liczbę wybudowanych oraz wciąż działających na tych panelach instalacji.

Inwertery (falowniki)

Tanie kupno paneli fotowoltaicznych, które przetrwają próbę czasu to jedno. Ale sercem całej instalacji jest inwerter, który odpowiada za konwersję prądu stałego w przemienny oraz synchronizację z siecią elektroenergetyczną. Wybierając to urządzenie, musimy mieć na względzie fakt, że falowniki zużywają się szybciej niż same panele i wymagają napraw lub wymiany po około 10-15 latach pracy (w zależności od warunków, w jakich działają). Jeśli więc zdecydujemy się na inwertery nieznanego pochodzenia, może się okazać, że czas eksploatacji znacznie się skurczy, nie znajdziemy odpowiedniego wymiennika, bo firma oferująca elementy instalacji zniknie z rynku lub ekipa serwisowa będzie niedostępna. W tym kontekście inwertery europejskie wciąż są bardziej opłacalne niż inne falowniki.

fot. Eco Voltaika

Konstrukcja

System do montażu fotowoltaiki także musi spełniać rygorystyczne normy, by sprostać różnorodnym warunkom atmosferycznym, na które jest wystawiona cała instalacja. Aby konstrukcja utrzymała moduły przy silnym działaniu wiatru, mrozu, wilgoci, nasłonecznienia czy skoków temperatury, powinna być wykonana co najmniej ze stali nierdzewnej wysokiej klasy, z odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi. Niezależnie od tego, czy montujemy instalację na dachu czy na gruncie, warto sprawdzić materiał wykonania stelaży, wsporników i łączników.

Montaż

Jeśli znajdziemy już miejsce, gdzie kupimy tanio panele fotowoltaiczne, pojawia się pytanie – co zrobić z montażem. Czy sprzedający oferuje usługę montażu, realizowaną przez kadrę ze stosownymi dokumentami potwierdzającymi kwalifikacje, czy też nastawiamy się na samodzielny montaż modułów? Fotowoltaika DYI zdobywa szerokie grono entuzjastów, choć obwarowana jest sporym ryzykiem. Wiemy jednak, że w tej opcji możemy liczyć tylko na siebie. Gdy korzystamy z usług profesjonalnej firmy sprzedającej instalacje PV, zweryfikujmy doświadczenie monterów oraz ich umiejętności. Czy panele są dobrze podłączona, a kable nie wiszą? Czy zastosowano właściwe odstępy? Czy monterzy nie depczą paneli w czasie instalacji, a projekt omija zacienione fragmenty dachu? To tylko kilka pytań wartych sprawdzenia w krążących o danych firmach opiniach.

Gwarancja, ubezpieczenie, serwis

Mikroinstalacje fotowoltaiczne są opłacalne, ale jak wiemy, to inwestycja, która zwraca się po dłuższym czasie. W tym kontekście, szacując jej rentowność, bierzmy pod uwagę w kalkulacji czas i zakres oferowanej przez producenta czy dystrybutora gwarancji. Korzystne zapisy w tym aspekcie obejmują zarówno informacje dotyczące gwarancji fabrycznej na panele (10-25 lat), falowniki (2-10 lat), na prace montażowe instalatorów, wymianę czy serwis samych elementów, jak i gwarancję wymiany komponentów w sytuacji nadmiernego spadku wydajności paneli, który sam w sobie jest naturalnym skutkiem eksploatacji. Nie powinien być jednak większy niż 0,4% efektywności rocznie, co sprawi, że po okresie fabrycznej gwarancji moduły nadal będą pracować z mocą co najmniej 80%. Kupując tanie panele fotowoltaiczne, kalkulujmy zatem także i ten element.

Najtańsze oferty i zagrożenia – na co musisz uważać, by nie stracić

Decydując się na zakup fotowoltaiki przez dystrybutora, opłaca nam się skorzystać z firm oferujących kompleksową usługę – od doradztwa przy wyborze przez pomoc w kompletowaniu dokumentacji dotacyjnej po montaż i serwis. Przed wyborem konkretnej firmy warto zrobić rozeznanie, które pomoże zweryfikować rzetelność dostawcy. Wypunktujmy kluczowe kwestie do odhaczenia.

• Czy moc i wydajność zainstalowanych paneli PV jest rzeczywiście taka, jak deklaruje dostawca?
• Skąd pochodzą części do instalacji i czy są dostępne od ręki części zamienne?
• Czy dana firma jest zarejestrowana jako podmiot gospodarczy, ile lat działa na rynku i na jakich zasadach zatrudnia pracowników?
• Jakie są opinie o firmie w Internecie? Czy udostępnia referencje?
• Kto wykonuje prace montażowe – ekipy własne lub certyfikowane przez dostawcę czy nieznani podwykonawcy?
• Czy ekipa monterska jest blisko, czy firma ma współpracowników na terenie całego kraju?
• Jaki jest czas gwarancji także w kontekście procentu spadku wydajności podlegającego gwarancji?
• Czy firma oferuje wsparcie przy kompletowaniu dokumentacji przyłączeniowej oraz przy ubieganiu się o dotacje?
• Czy możemy liczyć na zróżnicowaną ofertę i szeroki wybór instalacji od tanich paneli fotowoltaicznych po rozwiązania premium?

fot. Eco Voltaika

Jak możesz obniżyć koszt instalacji PV bez ryzyka utraty wydajności?

Dofinansowania wciąż aktualne

Zachętą dla klientów indywidualnych są dotacje w postaci rządowych programów wsparcia. Znana od lat dotacja „Mój Prąd” jest nadal przyznawana. W wersji „Mój Prąd 5.0” uzyskamy dofinansowanie na budowę samej mikroinstalacji, instalacji z magazynami energii lub systemem efektywnego zarządzania energią czy na energooszczędne systemy grzewcze (pompy ciepła, magazyny ciepła). Wciąż obowiązuje także ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie wartości instalacji PV od podstawy opodatkowania (nawet 53 tys. zł., w okresie nie dłuższym niż 6 lat), co sprawia, że czas zwrotu inwestycji zmniejsza się do ok. 5 lat. Inną opcją są niskooprocentowane kredyty na inwestycje w systemy OZE oferowane przez wiodące banki.

Niezależność energetyczna w niepewnych czasach – magazyny energii

W sytuacji częstych zmian przepisów dotyczących fotowoltaiki, starej infrastruktury przesyłowej, opieszałości zakładów energetycznych oraz wahań cen rozwiązaniem dla prosumentów mogą być także mikroinstalacje PV z magazynami energii (bez pozwolenia na budowę do 50 kW mocy elektrycznej). Nawet jeśli zarobimy na samej sprzedaży nadwyżek mniej niż dawniej, magazynujemy je na własne potrzeby, uzyskując większą autonomię od monopolistów oraz bezpieczeństwo w sytuacji skoków napięcia w sieci. Szukając dystrybutora fotowoltaiki, wybierajmy więc dostawcę, u którego można nie tylko kupić tanio panele fotowoltaiczne, ale znaleźć rozwiązania idące z duchem czasu i dynamicznych, globalnych zmian w sektorze OZE.

fot. Eco Voltaika

Tanio i dobrze na przykładzie – Eco Voltaika

Eco Voltaika to przykład polskiego dystrybutora, który oferuje kompleksową i stałą obsługę w zakresie instalacji PV, co w efekcie wychodzi najtaniej dla klienta. Co wpływa na ten korzystny bilans jakości do ceny?

• Polska firma działająca w sektorze OZE od ponad 10 lat – ugruntowana i bezpieczna dla klienta pozycja na rynku.
• Pełna specjalizacja tylko w jednej konkretnej branży – doradztwo, projektowanie, sprzedaż, montaż, serwis fotowoltaiki.
• Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań korzystnych dla klientów – np. hybrydy, czyli mikroinstalacje z magazynami energii.
• Korzystne dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw wsparcie w zarządzaniu wyprodukowaną energią, by przynosiła zyski jak najszybciej.
• Ekspercka znajomość dostępnych na europejskich i azjatyckich rynkach niezawodnych podzespołów i tworzenie optymalnych zestawów do potrzeb danej inwestycji.
• Wsparcie przy regulacji napięcia w sieci, ustawienia optymalnych parametrów pracy.
• Własne ekipy z umowami o pracę, szkoleniami BHP i branżowymi dla instalatorów (bez podwykonawców).
• Przygotowanie dla klientów zgłoszenia mikroinstalacji do Zakładu Energetycznego w cenie instalacji, co skraca czas oczekiwania na podłączenie.
• Pomoc przy tworzeniu dokumentacji dotacyjnych.

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie kupić tanio panele fotowoltaiczne w Twoim regionie wraz z montażem, gwarancją i opieką serwisową, skontaktuj się z ekspertami Eco Voltaika na stronie www.ecovoltaika.eu.

29-100 Kurzelów, ul. Sienkiewicza 6, woj. świętokrzyskie
tel. 41 367 95 55, +48 508 450 380,