Po pierwsze i najważniejsze – ile?

Ile można zaoszczędzić? Jak instalacja fotowoltaiki wpłynie na redukcję zewnętrznych rachunków za prąd, szczególnie dziś, w dobie wprowadzenia nowej opłaty mocowej i rosnących przez to cen energii elektrycznej? Pewnie nie wszyscy wiedzą, że dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może ograniczyć takie rachunki tylko do opłat abonamentowych. Urządzenia elektryczne pobierają bowiem zwykle energię najpierw z naszej domowej mikroelektrowni, dopiero potem sięgną po prąd z sieci. Oznacza, to, że wysokość naszych rachunków ulegnie realnemu obniżeniu już od momentu instalacji paneli fotowoltaicznych. Szacunki pokazują, że 8 modułów o mocy 2,32kWp jest w stanie dostarczyć energię elektryczną potrzebną na przykład do zasilenia przez rok 4 telewizorów, 2 zmywarek, czy 4 laptopów (warunek – wysoka klasa energetyczna tych urządzeń, co najmniej A++). Dodatkowym impulsem stymulującym wybór fotowoltaiki w 2021 roku jest możliwość skorzystania z różnego rodzaju wsparcia finansowego, czy to poprzez ministerialną dotację w ramach programu „Mój Prąd”, czy to dzięki uldze podatkowej. W tym pierwszym przypadku można ubiegać się o zwrot nawet do 50% kosztów inwestycji (maksymalna kwota to 5 000 złotych). Dotychczasowe nabory wniosków o dofinansowanie cieszyły się ogromnym powodzeniem i tak samo będzie zapewne z kolejnymi edycjami programu (następna powinna ruszyć w pierwszym półroczu 2021, warto śledzić aktualizacje na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). W ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej można natomiast odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej– tutaj wartości zwrotów mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! To istotne wsparcie, mając na względzie fakt, że początkowy koszt inwestycji w panele jest stosunkowo wysoki. Dodać przy tym jednak trzeba, że ten zwraca się średnio po 8 latach, co przy okresie żywotności instalacji wynoszącym 25-30 lat oznacza, że przez większość czasu użytkowania cieszymy się wyłącznie czystym zyskiem z naszej mikroelektrowni. Decydując się więc na wybór paneli fotowoltaicznych w 2021 roku, możemy zapewnić sobie niezależność energetyczną na lata. Instalacja fotowoltaiki wpłynie też na realny wzrost wartości naszej nieruchomości. Badania rynku dowodzą, że cena sprzedaży domu z instalacją fotowoltaiczną jest średnio o prawie 4% wyższa, niż porównywalnej nieruchomości w tej samej okolicy, lecz bez tej instalacji.

fot. SunnyErgia

Po drugie – gdzie i jak?

Zysk z instalacji zależy od sposobu i miejsca ułożenia paneli. Źle zamontowane moduły to strata naszego czasu i pieniędzy. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup i montaż instalacji? Przede wszystkim liczy się ekspozycja dachu lub gruntu – najlepiej południowa. Dzięki takiemu skierowaniu paneli mamy szansę na uzyskanie największych mocy, wtedy gdy nasłonecznienie jest największe. Istotny jest także kąt nachylenia. Dla terenu Polski wynosi on zalecane 30 stopni (na gruncie) i 25-35 stopni (na dachu). W przypadku dachu płaskiego montuje się na nim zwykle dodatkowy stelaż, tak by uzyskać zalecane nachylenie. W przypadku usytuowania dachu na osi wschód-zachód konieczne będzie umieszczenie paneli na obu połaciach dachu. Nie powinno to stanowić większego problemu: SunnyErgia potrafi znaleźć rozwiązanie nawet dla najbardziej problematycznych dachów. W przypadku posiadania dachu o ekspozycji północnej należy do wyboru fotowoltaiki w 2021 roku (i w latach kolejnych) podejść raczej krytycznie. Kierunek północny i związane z nim warunki naturalne nie mają zwykle ekonomicznego uzasadnienia. Kolejną ważną kwestią jest sposób umocowania paneli na dachu. Po pierwsze, nie możemy go za bardzo obciążyć – przy projektowaniu konstrukcji wsporczej trzeba uwzględnić siły statyczne i dynamiczne działające na konstrukcję dachu, kierować się zasadami bezpiecznego montażu i stosować jedynie wysokiej jakości materiały. Podkonstrukcja nie może także blokować odprowadzania wody deszczowej lub usuwania śniegu, utrudniać dostępu do istniejącej infrastruktury typu kominy czy anteny, powinna także zostać zintegrowana z istniejącą lub planowaną ochroną odgromową. Wystrzegajmy się także pokusy kierowania się jedynie najniższym możliwym kosztem instalacji. Jej cena bowiem to nie tylko panele i inwerter, to także kable solarne, odpowiednie uziemienie oraz zabezpieczenie elektryczne. Panele są źródłem wysokiego napięcia, różnica pomiędzy prądem zwarciowym a zmianowym jest tu wyższa niż w klasycznych instalacjach elektrycznych, co wymaga zastosowania specjalnych zabezpieczeń. Dokonując wyboru fotowoltaiki w 2021 roku nie warto szukać pozornych oszczędności rzędu 1000 – 1500 złotych, ryzykując jednocześnie bezpieczeństwem swoim i rodziny.

fot. SunnyErgia

Zatem – jakie panele fotowoltaiczne wybrać w 2021 roku?

Fotowoltaika jest sama w sobie dość prosta: energia słoneczna trafia do fotoogniw, które zaczynają wytwarzać prąd stały, przekształcany w inwerterze w prąd zmienny dopasowany do parametrów sieci. Zainstalowany licznik dwukierunkowy mierzy przepływ prądu z sieci publicznej oraz z zainstalowanych paneli i „decyduje”, co zrobić z ewentualnym nadmiarem lub różnicą. Mechanizm jest prosty, ale by ta prostota zagrała na naszą korzyść, to wszystkie etapy inwestycji powinny być realizowane przez ekspertów. Wybierając firmę instalatorską pamiętajmy, że oszczędności z posiadania własnej elektrowni słonecznej nastąpią tylko wtedy, gdy ta będzie działać bezpiecznie i bezawaryjnie. Dlatego upewnijmy się, że w jej projektowaniu i budowie biorą udział specjaliści z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi i właściwą wiedzą. SunnyErgia gwarantuje klientom kompleksową obsługę: od wymiarowania przez dobór mocy, projektowanie, montaż zestawu i zaprogramowanie inwertera, szkolenie klienta z obsługi zestawu po monitoring pracy i serwis instalacji. Pracownicy firmy przygotują też odpowiednią dokumentację i dostarczą ją do zakładu energetycznego. Przy tak skonfigurowanej usłudze możemy mówić o wyborze paneli fotowoltaicznych w 2021 roku jako uzasadnionym ekonomicznie początku uniezależniania się od zewnętrznych dostawców energii.

Po więcej szczegółów związanych zapraszamy bezpośrednio do: www.sunnyergia.pl

81-577 Gdynia, ul. Rdestowa 48, woj. pomorskie
tel. 530 903 333,