Instalacja fotowoltaiczna DIY – wiedza

Przede wszystkim o tym jak zbudować bezpieczną mini elektrownię w swoim domu. Bardzo pomocna może okazać się wiedza, o konstruowaniu instalacji elektrycznych. Hobbyści, majsterkowicze powinni rozważyć sięgnięcie po wsparcie ze strony elektryka.

fot. SONET

Uwaga! Od 29 sierpnia 2019 roku nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadziła obowiązek uzgodnienia pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 6,5 kWp.

Dlatego samodzielnym instalatorom potrzebne będą również inne dane. Do najważniejszych z nich należy właśnie zużycie prądu w rocznym okresie. Poza tym istotny jest jeszcze kąt nachylenia dachu/paneli, stopień nasłonecznienia i/lub zacienienia w okolicy.

W jaki sposób określić zużycie energii w domu?

Pierwszym krokiem jest oszacowanie zużycia energii na podstawie rachunków za prąd, biorąc pod uwagę przynajmniej ostatni pełny rok kalendarzowy (od stycznia do grudnia). PGE, ENEA, ENERGA podają wartość zużycia za pełny poprzedni rok.

Aby określić, ile energii muszą wyprodukować panele fotowoltaiczne, trzeba oszacować, w jaki sposób produkowana energia będzie bilansowana z zakładem energetycznym, tzn., ile energii będziesz zużywane bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych, a jaka nadwyżka energii będzie przekazywana do zakładu energetycznego. W przeciętnym domu nadwyżka energii wynosi ok. 70% całkowitej produkcji. W przypadku zużywania energii głównie zimą jest to w przybliżeniu 80%. Pozostała ilość będzie zużywana bezpośrednio.

Pora na przykładowe obliczenia. Jeśli zużycie roczne wyniosło 4000 kWh, to z zużycie bezpośrednie, autokonsumpcję należy szacować na poziomie 1200 kWh, bo tyle wynosi 30% z 4000 kWh. Resztę potrzebnej energii, czyli 2800 kWh będą musiały pokryć wyprodukowane nadwyżki wysłane do i ponownie odebrane z zakładu energetycznego. Jak je obliczyć? 2800 kWh dzielimy przez 0,8. Dlaczego? Zakład energetyczny zabiera 20% odprowadzonych do sieci nadwyżek dla siebie. 2800 kWh dzielone przez 0,8 daje 3500 kWh. W ostatnim kroku dodajemy autokonsumpcję. Z obliczeń wynika, że przy rocznym zużyciu 4000 kWh w gospodarstwie domowym instalacja powinna produkować 4700kWh, aby pokryć w pełni zapotrzebowanie energetyczne domowników.

Pod jakim kątem ustawić panele fotowoltaiczne?

fot. SONET

Od kwietnia do września na obszar Polski trafia 80% promieniowania rocznego. Średnia moc promieniowania słonecznego na 1m2 powierzchni wynosi około 1000W. W zależności od regionu w Polsce rocznie usłonecznienie wynosi od 1390 do 1900 godzin. Na Mazowszu np. waha się od 1550 do 1700 godzin. Najwyższe nasłonecznienie wynoszące ok. 1050 kWh/m2/rok ma południowa część województwa lubelskiego.

Kąt nachylenia paneli należy dobrać tak, aby były one jak najbardziej wydajne i wykorzystywały do maksimum miejscowe warunki klimatyczne. Ogólna zasada jest taka, że w południowej części Polski kąt nachylenia paneli powinien wynosić 20-30 stopni, natomiast w północnej 25-30 stopni. Im dalej na północ, tym większy kąt nachylenia.

Decydując się na gotowy zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu należy również wyeliminować jak najskuteczniej zacienienia stałe. Miejsca odcięte od operacji słonecznej wpływają na pracę całej instalacji. A uzyski mogą zmniejszyć się nawet o 25%.

Fotowoltaika DIY opłaca się

Należy jedynie dokonać dobrego wyboru. Oferty zestawów fotowoltaicznych dostępnych na rynku są zróżnicowane. Przy jednych będzie wszystko czego nam trzeba, a przy innym będzie trzeba osobno zamówić niektóre elementy – np. zestaw montażowy czy przewody. By uniknąć ryzyka błędów lub po prostu przykrych niespodzianek, warto postawić na kompletne zestawy u sprawdzonego dystrybutora.
Nie pojawią się dodatkowe koszty sprzętu do dokupienia, a skonfigurowana z gotowego zestawu fotowoltaicznego instalacja będzie sprawna i bezpieczna. Inwestorowi pozostanie być zadowolonym z samodzielnego montażu i niższych rachunków za prąd.

Firma SONET Paweł Marczewski to właściwy wybór, jeśli chce się kupić zestawy PV w wersji DIY. Oferowane przez prowadzony przez nią sklep www.solarne.info zestawy do samodzielnego montażu są kompletne i umożliwiają wykonanie instalacji zgodnie ze sztuką, co oznacza, że po złożeniu wniosku elektrownia bez problemu wymieni licznik na dwukierunkowy.

Co więcej klient nie jest tu pozostawiony sam sobie –firma oferuje też autorski 23 stronicowy poradnik będący kompletnym przewodnikiem po fotowoltaice i zawierający wszystkie kluczowe wskazówki i informacje potrzebne do samodzielnego prawidłowego zamontowania instalacji. Regularna cena poradnika to100 zł, ale przy zakupie wraz z zestawem do budowy elektrowni można go nabyć w cenie promocyjnej za jedyne 10 zł.

Klient może też zawsze liczyć na wsparcie posprzedażowe udzielane telefonicznie lub e-mailem. Nigdy nie pozostaje sam z problemem „jak to zainstalować”.

Po co przepłacać. Jeśli inwestor dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, to na pewno samodzielne wykonanie instalacji fotowoltaicznej pozwoli mu zaoszczędzić i czas, i pieniądze.

03-289 Warszawa, ul. Kąty Grodziskie 115J, woj. mazowieckie
tel. 501 066 621,