Jak działa panel fotowoltaiczny?

Instalacje fotowoltaiczne to sposób na oszczędność finansową i niezależność energetyczną, uzyskane w zgodzie z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Działanie fotowoltaiki opiera się o współpracę systemu elementów, który tworzą: panele fotowoltaiczne, falowniki (inwertery, zmieniające produkowany przez ogniwa prąd stały na prąd zmienny) i systemy montażowe (haki, wkręty, złącza, stelaże). Sam panel zbudowany jest z wielu ogniw fotowoltaicznych i to w nich znajduje się wyjaśnienie jak działa panel fotowoltaiczny. To bowiem ogniwa, jako półprzewodniki zbudowane z wykorzystaniem pierwiastków krzemu lub selenu, prowadzą proces konwersji energii słonecznej na prąd i ciepło. Gdy promienie słoneczne padają na ogniwo, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Foton (jednostka światła ze słońca) pada na płytę krzemową ogniwa, a ta, w procesie pochłaniania energii, wybija elektron, rozpoczynając ruch – przepływ energii elektrycznej. Ogniwa dzielą się na polikrystaliczne, monokrystaliczne i cienkowarstwowe. Te drugie są coraz popularniejsze, dzięki swej wydajności i wytrzymałości na uszkodzenia. Technologia ogniw cienkowarstwowych jest bardzo rozbudowaną gałęzią branży PV i choć najmłodsza, najmniej sprawna to rozwija się najbardziej dynamicznie, obecnie rzadko stosowana w Europie. Pojedyncze ogniwa łączone są w panele fotowoltaiczne, aby wytworzyć więcej energii. A inwertery, kolejny element systemu, przekazują przekształcony prąd stały w prąd zmienny do sieci użytkownika dopasowując parametry energii do tych panujących w sieci OSD.

fot. Solar-Expert

Sprawne działanie paneli fotowoltaicznych przekłada się na moc systemu, dlatego warto inwestować w modele trwałe, wydajne i solidne. Takie są moduły dostępne w sprzedaży Solar-Expert. Producent, korzystając wyłącznie z urządzeń renomowanych europejskich marek, oferuje do 20 lat pełnej gwarancji na systemy fotowoltaiczne. Decyzje dotyczące samego asortymentu oraz wiedza o zasadach działania paneli fotowoltaicznych są równie ważne, co wybór właściwego i rzetelnego dostawcy. Na co zwrócić uwagę w tym aspekcie?

Działanie fotowoltaiki – jak wybrać firmę?

Wiedząc, jak działają panele fotowoltaiczne, warto dla bezpieczeństwa własnego i powodzenia całej inwestycji wybierać firmy korzystające z elementów instalacyjnych i montażowych posiadających stosowne certyfikaty i spełniające europejskie normy jakościowe. Szybki rozwój technologii fotowoltaicznej wymaga też od liderów rynku wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Solar-Expert współpracuje z naukowcami z Politechniki Krakowskiej, w celu opracowywania najbardziej wydajnych systemów i doboru odpowiednich elementów konstrukcji solarnych, zapewniających optymalne działanie paneli fotowoltaicznych.

fot. Solar-Expert

Równie ważna jest dostępność i bliskość ekipy montażowej od klienta. Firma Solar-Expert zapewnia profesjonalny serwis, bieżące naprawy oraz przeglądy instalacji kolektorów i fotowoltaiki wszystkich marek. Przeszkoleni profesjonaliści to gwarancja właściwego doradztwa, szybkiego montażu i trwałej, wydajnej eksploatacji modułów przez lata. Efektywność działania fotowoltaiki od Solar-Expert doceniają sami konsumenci. Firma w 2020 roku uzyskała tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości, przyznawanego przez użytkowników systemów solarnych. Doświadczenie, które procentuje wraz z kolejnymi realizacjami i satysfakcją klientów, ma duże znaczenie dla firm realizujących inwestycje fotowoltaiczne, które budowane są na lata, przynosząc zyski z upływem czasu.

fot. Solar-Expert

Konsumencki Lider Jakości za kolektory słoneczne dla Solar Expert

Solar-Expert jest także jednym z wiodących producentów kolektorów słonecznych. Mając na uwadze wiedzę o tym, jak działa fotowoltaika, warto przybliżyć również specyfikę działania i zastosowanie kolektorów. Panele i kolektory mają inne zadania, ale wspólny cel przechwytywania i przetwarzania energii słonecznej. Kolektory przekształcają słoneczną energię w ciepło. To systemy, które sprawdzą się jako przydomowe podgrzewacze wody użytkowej, basenów, wspomagania C.O.. Nadmiar energii nie zostanie jednak spożytkowany, a zimą, gdy promieniowanie słoneczne jest ograniczone, kolektory dostarczą mniej ciepła niż latem. Działanie paneli fotowoltaicznych jest zatem szersze, ale w ofercie Solar-Expert znaleźć można systemy hybrydowe, łączące najbardziej efektywne elementy obu urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, produkując zarówno w ciepło, jak i energię elektryczną. Kolektory słoneczne produkcji Solar-Expert posiadają certyfikat Solar Keymark. Wysoki standard systemów zapewnia także zastosowanie jakościowych materiałów do budowy kolektorów, dzięki czemu krakowska firma oferuje 15 lat gwarancji na oferowane zestawy.

fot. Solar-Expert

Solar-Expert – wybierz ekspertów od fotowoltaiki

Solar-Exper to sprawdzony partner inwestycji w energię odnawialną. Obok wysokiej klasy oferowanych systemów i usług, wartym zaznaczenia atutem jest optymalny stosunek jakości do ceny i wydajność produkowanych i dystrybuowanych przez firmę modeli kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Przy dużej popularności tematyki OZE, wielu przypadkowych firmach oferujących podobne zestawy usług, warto skorzystać z eksperckiego wsparcia rzetelnego lidera branży, sprawdzonego i docenianego także przez polskich konsumentów.

Ze szczegółową ofertą firmy wraz z poradnikami przybliżającymi działanie panelu fotowoltaicznego, można zapoznać się na stronie www.solar-expert.pl

30-702 Kraków, ul. Romanowicza 11/4, woj. małopolskie
tel. +48 32 230 27 14, +48 601 466 227,