Zakładamy warzywnik – funkcjonalne ABC
Fakt, że mody ogrodowe zmieniają się obecnie równie często co style aranżacji wnętrz nikogo już nie dziwi, choć jeszcze dla naszych dziadków trudne do wyobrażenia byłyby ogrody pełniące funkcję inną niż typowo użytkowa, i w których nie uprawiałoby się warzyw i kwiatów. Współczesne ogrody planuje  się z równą pieczołowitością, co wnętrza domów, powierzając często wykonanie projektu profesjonalistom. Obok dążenia do tego, aby były one jak najbardziej zoptymalizowane jako przestrzeń wypoczynku, relaksu i wytchnienia od codziennej bieganiny, coraz częściej powracamy też do ich funkcji użytkowej, nawet na niewielkich metrażach wydzielając grządki z przeznaczeniem pod uprawę ziół czy warzyw. W jaki sposób to zrobić, aby prace pielęgnacyjne nie były uciążliwe, a rośliny dobrze rosły? Pomysłowe rozwiązanie opracowała firma STYROBUD-GÓRNO, która do swojej oferty wprowadziła nowość – betonowe, podwyższone grządki warzywne, które bardzo ułatwiają zakładanie warzywnika w ogrodzie.

- Oferowane przez nas ogrodowe warzywniki to betonowe skrzynie, dostępne w różnych kształtach, wymiarach i wysokościach. Najwygodniejsze z punktu widzenia osób, które zajmują sie pielęgnacją warzyw w ogrodzie, są rabaty o wysokości 80-90 cm. Z uwagi na to, że znajdują się one wysoko, nie trzeba się zbyt mocno schylać, co ułatwia pracę z roślinami, zwłaszcza tymi, które są wymagające i wymuszają na nas częste zabiegi pielęgnacyjne – wyjaśnia Piotr Radomski właściciel firmy STYROBUD-GÓRNO.

 

styrobud styrobud

W ofercie znajdują się też rabaty niskie, o wysokości ok. 30 lub 60 cm, które sprawdzają się szczególnie do uprawy ziół lub wysokich kwiatów, a łatwość dopasowania rozwiązania do konkretnych warunków zwiększa szeroka gama różnych kształtów, które można dowolnie modyfikować tak, aby mieć dostęp do roślin z każdej strony.
Zakładanie warzywnika w ogrodzie i wykorzystanie w tym celu betonowych donic ma jeszcze jedną zaletę. Otóż jest to rozwiązanie, które sprawdzi się również w miejscach, gdzie z uwagi na niskiej jakości glebę trudno uprawiać niektóre, bardziej wymagające gatunki. Dzięki temu, że sami wsypujemy ziemię do warzywnika, dobierając ją stosownie do potrzeb roślin, które chcemy uprawiać, uniezależniamy się od jakości gleby w naszym ogrodzie. Nie musimy też obawiać się szkodników, które mają znacznie utrudniony dostęp do podwyższonej rabaty, a dzieci czy zwierzęta domowe bawiące się przy domu z pewnością nie zadepczą warzyw rosnących w betonowej rabacie.

 

grille betonowe wędzarnieBetonowy warzywnik

- Betonowy warzywnik w ogrodzie to także doskonała propozycja dla osób, które nie mają możliwości oddzielenia od siebie kilku stref, np. z uwagi na zbyt małą ilość miejsca. Dzięki temu, że betonowe warzywniki są bardziej dekoracyjne niż tradycyjne grządki warzywne, możemy je ustawić nawet w „reprezentacyjnej” części ogrodu, albo potraktować je jako nietuzinkową granicę pomiędzy różnymi strefami – mówi Piotr Radomski.

Warto też pamiętać, że choć betonowy warzywnik do złudzenia przypomina warzywnik drewniany (dostępne są wzory „decha” lub „półbal”, które doskonale imitują drewno), to jednak jest od niego zdecydowanie trwalszy i nawet po wielu latach zachowuje atrakcyjny wygląd, bez konieczności podejmowania skomplikowanych i żmudnych prac konserwacyjnych (jak ma to miejsce w przypadku drewna).

Grillo-wędzarnia czy grill betonowy w ogrodzie?
W ofercie firmy STYROBUD-GÓRNO znajdą też coś dla siebie miłośnicy długich, letnich wieczorów spędzanych w gronie przyjaciół lub rodziny w ogrodzie. Własny kawałek pięknie zaaranżowanej, zielonej przestrzeni to jednak nie wszystko, zwłaszcza dla smakoszy. Ci, którzy latem przenoszą wszystkie swoje aktywności na zewnątrz budynku, powinni zastanowić się nad wyborem betonowego grilla ogrodowego, który jest oczywiście o wiele trwalszy, solidniejszy i o wiele ładniejszy od przenośnych, lekkich grilli kupowanych w supermarkecie.

- Bez wątpienia kryterium trwałości jest bardzo ważne, jednak równie istotna jest estetyka. Oferowane przez nas ogrodowe grille betonowe dostępne są w różnych wielkościach i wariantach wykonania, przez co sprawdzą się w ogrodach aranżowanych w różnych stylach – mówi Piotr Radomski.

 

grille betonowe wędzarnie grille betonowe wędzarnie grille betonowe wędzarnieGrille: NEPTUN, MORFEUSZ i TANATOS.

 

Wśród najpopularniejszych wzorów oferowanych przez STYROBUD-GÓRNO znajdują się betonowe grille ogrodowe NEPTUN, MORFEUSZ i TANATOS. Dwa pierwsze, które imitują konstrukcje kamienne, świetnie wkomponują się w ogrody urządzone w różnych stylach, w których jednak pożądane są elementy w neutralnej kolorystyce i łudząco przypominające naturalny kamień. Z kolei na grill TANATOS najczęściej decydują się te osoby, które lubią nietuzinkowe formy. Oryginalna bryła, zbudowana z elementów sześciokątnych, może zostać pomalowana na dowolny, wybrany przez klienta kolor, przez co bez trudu można dopasować grill do pozostałych elementów ogrodowej architektury.
Jeśli samo grillowanie to za mało, to warto zastanowić się nad wędzarnią. Wbrew pozorom entuzjaści takiego rozwiązania wcale nie są skazani na przejście przez skomplikowany proces budowy wędzarni, który – w przypadku samodzielnego wznoszenia konstrukcji, musi być poprzedzony fazą projektową (trzeba uwzględnić m.in. rozmiary paleniska i komory wędzarniczej, konstrukcję przewodu dymowego, budowę szybra, rozmieszczenie drążków i haków wewnątrz i dobrać odpowiednie do ich wykonania materiały). Jeśli nie chcemy spędzić kilku tygodni na projektowaniu, kompletowaniu materiałów niezbędnych do zbudowania wędzarni i wreszcie – na jej murowaniu, warto postawić na profesjonalną, gotową wędzarnię.

 

grille betonowe wędzarnieWędzarnia ZEFIR.

 

W ofercie STYROBUD-GÓRNO znajdziemy m.in. wędzarnię ZEFIR. Jest wykonana z betonu, jednak wyglądem przypomina drewno, a więc materiał bardzo dziś popularny, będący doskonałym uzupełnieniem każdego ogrodu. Wędzarnie dostarczane są do klienta w elementach, które składa się w 15-30 minut, bez konieczności czasochłonnego murowania i oczekiwania, aż zaprawa wyschnie.
Rozwiązaniem typu dwa w jednym, które sprawdzi się szczególnie w niewielkich ogródkach, gdzie nie ma miejsca i na grill, i na wędzarnię, są grille betonowe z wędzarnią, (np. model ZEUS), które są świetnym sposobem na to, aby spędzać czas na świeżym powietrzu, a zarazem wykorzystać go w najlepszy sposób z możliwych, przygotowując domowe wędliny bez chemii.

 

grille betonowe wędzarnie grille betonowe wędzarnieGrillo-wędzarnia ZEUS.

 

Wszystkie grille i grille betonowe z wędzarnią STYROBUD-GÓRNO wyposażone są w ruszt ze stali nierdzewnej, odporny na działanie czynników atmosferycznych, stabilny i odporny na korozję, z możliwością regulacji na kilku poziomach. Z kolei zewnętrzna konstrukcja powstaje na bazie sprawdzonego betonu o wysokiej klasie wytrzymałości , co gwarantuje doskonałą odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość i stabilność przez wiele lat intensywnego użytkowania.

Współczesne ogrody coraz częściej przypominają ogrody naszych dziadków i pradziadków, którzy uprawiali w nich warzywa, kwiaty, sadzili drzewa, rozpalali ogniska. Jednak jest też spora różnica pomiędzy nimi a nami. Dziś przywykliśmy do pewnych standardów i komfortu, i – poza wąskim gronem pasjonatów – mało kto ma czas i chęci, aby ślęczeć godzinami nad grządkami, mozolnie wyrywając chwasty. Ukłonem w stronę osób, które czas w ogrodzie wolą spędzać na odpoczynku, są rozwiązania firmy STYROBUD-GÓRNO. Zakładanie warzywnika w ogrodzie w betonowej donicy bardzo odciąży nasze kręgosłupy, pozwoli też zachować wrażenie ładu i uporządkować przestrzeń. Z kolei ogrodowe grille betonowe (z wędzarnią lub bez) to propozycja dla tych, którym przestały już wystarczać półśrodki i lekkie, tanie konstrukcje, które trudno rozpalić i niewygodnie czyścić. Lato w naszym kraju jest krótkie, dlatego warto wycisnąć je do ostatniej kropli, ułatwiając sobie życie i aranżując przestrzeń ogrodu pomysłowo i funkcjonalnie.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.styrobud.eu

 

36-051 Górno, ul. Pańska 73, woj. podkarpackie
tel. +48 17 77 28 525,