Cegła klinkierowa – elewacja domu w klasycznej odsłonie
Od początku lat 90. ubiegłego wieku byliśmy świadkami wielu różnych trendów jeśli chodzi o elewacje domów: począwszy od boomu na siding, poprzez tradycyjne tynki zewnętrzne w przeróżnych kolorach (włącznie z charakterystycznym „barankiem”), aż do powrotu klasyki, jaki obserwujemy w ostatnich latach. To właśnie naturalne materiały, jak kamień, drewno, cegła uchodzą dziś za szczyt dobrego smaku. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, skoro znane są człowiekowi od wieków i nigdy tak naprawdę nie wyszły z mody.

 

klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromatOsiedle budynków wielorodzinnych w Szczecinie, nazwa inwestycji – Nowa Cukrownia

 

Elewacje domu z cegły klinkierowej chyba najbardziej z wymienionych materiałów kojarzą się z tradycją i prestiżem, a także z bardzo długą żywotnością. Dziś jednak wykonanie takiej elewacji jest dość kłopotliwe, bo wiąże się z koniecznością zbudowania 3-warstwowego muru, co pociąga za sobą spore koszty. Na szczęście rynek znalazł wyjście z tej sytuacji.
- Aby nie stawać przed dylematem: wysoka cena lub konieczność rezygnacji z wybranego rozwiązania, można wykonać elewację z płytki klinkierowej, która do złudzenia przypomina cegłę, a wykonana poprawnie jest nie do odróżnienia. Oczywiście koszt elewacyjnych płytek zewnętrznych jest znacznie niższy. Dzięki metodzie łączenia płytek z polistyrenem otrzymujemy produkt zapewniający praktycznie nieograniczoną w czasie trwałość. Poszczególne płyty łączone są ,,na zakładkę’’, a miejsce mocowania zasłania się zaślepkami styropianowymi, co uniemożliwia powstawanie ,,mostków termicznych” – wyjaśnia Maciej Szot z firmy Styromat, która jest producentem termoizolacyjnych płyt klinkierowych.

 

klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromatDom jednorodzinny, Warszawa Białołęka.

 

Dlaczego warto postawić na elewacje z płytki klinkierowej?
W XXI wieku konsumenci nie godzą się na żadne kompromisy jeśli chodzi o dobór materiałów budowlanych. Te wysokie oczekiwania dotyczą również płytek klinkierowych na elewacji, które mają za zadanie nie tylko ozdobić dom, stając się jego wizytówką. Równie ważna jest wysoka jakość, pewność połączenia klinkieru z polistyrenem oraz płyt ze ścianą budynku przy jednoczesnej łatwości montażu, co daje gwarancję, że prawidłowo wykonana elewacja w systemie Styromat wyglądać będzie jak nowa przez długie lata.
Stosowane na elewacje domu płytki wypalane są w temperaturze 1300°C z naturalnej gliny tak, jak robiono to przed laty, dzięki czemu również pod względem trwałości zostawiają daleko w tyle tradycyjne tynki, które z biegiem czasu blakną,wymagają częstego mycia i malowania.
Klinkier elewacyjny nie wymaga okresowej konserwacji, a czyszczony jest w sposób naturalny, pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych.

Elewacja z płytki klinkierowej – szybko, sprawnie, bez zapraw
Płytki klinkierowe na elewacji firmy Styromat to kompletny system, którego poszczególne elementy montowane są bez użycia klejów i zapraw cementowych. Wykorzystuje się w tym celu specjalne, atestowane łączniki, które przytwierdza się do podłoża poprzez tuleje z poliwęglanu zatopione w warstwie izolacyjnej.
Kształtki klinkierowe zastosowane w systemie wykonane są od strony wewnętrznej w tzw. ,,jaskółczy ogon”, co umożliwia uzyskanie bardzo trwałego mechanicznego połączenia z warstwą styropianu o gęstości ~ 45kg/m³. Jakość stosowanych na elewacji domu płytek klinkierowych, szybkość i łatwość montażu, a jednocześnie uniezależnienie się podczas prac od warunków atmosferycznych, to zalety nie do przecenienia.
- Kwestią oczywistą jest, że obok prostoty i szybkości montażu, równie ważna jest estetyka płytek klinkierowych na elewacji. Specjalny proces produkcji gwarantuje, że różnica pomiędzy poszczególnymi spoinami nie przekracza 0,5mm, a płyty wyznaczają idealnie równą płaszczyznę. Z kolei dzięki temu, że na żadnym etapie montażu nie są używane kleje ani zaprawy cementowo-wapienne, z biegiem czasu na elewacji nie będą powstawać różnego rodzaju wykwity – podkreśla Maciej Szot.

 

klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromatPort Praski – Warszawa.

 

Kiedy sprawdzi się klinkier elewacyjny?
Nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o typy nieruchomości, na których można wykonać elewację z płytki klinkierowej. System Styromat równie atrakcyjnie prezentuje się na niewielkich budynkach jednorodzinnych, co i na dużych obiektach komercyjnych typu galerie handlowe czy biurowce, a także na budynkach wielorodzinnych. Można go montować na każdym podłożu, które umożliwi prawidłowe zamocowanie.
- Dzięki temu termoizolacyjne płyty klinkierowe sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku renowacji starych obiektów wykonanych z prefabrykatów. Co istotne, w systemie tym renowacja i docieplanie elewacji fragmentami lub późniejsza rozbudowa nie stwarza najmniejszych problemów, a łączenie starych i nowych elementów, nawet po wielu latach, jest bezproblemowe i niezauważalne – mówi Maciej Szot.

 

klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromatDuża płyta z pionowym pasem płytek, płyta o układzie równoległym i mała płyta.

 

Elewacyjne płytki zewnętrzne z klinkieru od A do Z
Elementy systemu produkowane są w trzech grubościach: 62 mm, 92 mm i 112 mm, przy czym każdą grubość płyty można powiększyć o dodatkową warstwę izolacyjną do 180 mm. Szczególnie dużą popularnością cieszą się płytki klinkierowe elewacyjne z warstwą izolacyjną wykonaną z neoporu, które pozwalają na zmniejszenie warstwy docieplenia nawet o 20%, przy niezmienionym współczynniku przenikania ciepła.
Oprócz płyt o wymiarach 1159x694 mm i 652x694 producent oferuje także elementy wykończeniowe: narożniki (242x242x694) oraz nadproża (242x121x694). Poza elementami klinkierowymi producent zapewnia także wszystkie materiały, które mogą być niezbędne w czasie montażu tj. listwa startowa, uszczelniacz, silikon, łączniki do mocowania płyt, zaprawa do spoinowania.

 

klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromat klinkier elewacyjny styromatDuża płyta, łączenie płyt, łączenie płytki z warstwą izolacyjną, nadproże i narożnik.

 

System oferowany przez firmę Styromat posiada aprobatę Techniczną nr AT-15-8740/2011, wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, certyfikat CE potwierdzający zgodność z normą europejską EN 13163:2009, EN 13172:2009 dla okładzin elewacyjnych. Ponadto termoizolacyjne płyty klinkierowe zostały sklasyfikowane jako produkt nierozprzestrzeniający ognia, zgodnie z normą PN-90/B-02867 dotyczącą ochrony przeciwpożarowej budynków oraz posiadają klasyfikację w zakresie reakcji na ogień B-s1, d0 co zgodnie z normą  PN-EN 13501-1+A1:2010 pozwala na ich stosowanie wewnątrz budynku oraz na klatkach ewakuacyjnych.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.styromat.com.pl

 

02-981 Warszawa, ul. Augustówka 22c, woj. mazowieckie
tel. (22) 858 77 36, 609 888 894,